اخبار

نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام؛ سطح اختلافات کاهش یافت ؟

نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در وین در حالی به پایان رسید که همه طرف ها خواستار حفظ توافق هسته‌ای شدند.معاون وزیر امور خارجه ایران این نشست را مثبت ارزیابی کرد.

عراقچی: توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران نقض برجام است

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی که به منظور شرکت در نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در وین به سر می‌برد اظهار کرد: تحولات زیادی در یک ماه گذشته اتفاق افتاده است که جا داشت جلسه فوق‌العاده کمیسیون مشترک دیگری داشته باشیم. در این مدت کاهش تعهدات ما به مرحله عملیاتی رسید، گزارش‌های آژانس منتشر شد، آمریکا به شورای حکام مراجعه کرد و خواست این موضوع را در این شورا مطرح کند اما کشورهای اروپایی موضع معقولی گرفتند و گفتند جای بررسی این مساله در شورای حکام نیست بلکه در ساز و کارهای خود برجام است که شامل کمیسیون مشترک می‌شود و از نظر آنها موضوع باید در خود کمیسیون مشترک برجام بررسی می‌شد.

وی ادامه داد: هم‌زمان در این مدت شاهد توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل الطارق بودیم که از نظر ما نقض برجام است و کشورهای عضو برجام نباید مانعی در راه صادرات نفت ایران ایجاد کنند. هم‌چنین برخی تحولات دیگر رخ داده است که نقض تعهدات باقی‌مانده در برجام است. بنا بر این ما هم متقاضی برگزاری این جلسه بودیم و در نهایت این جلسه هماهنگ شد.

معاون ظریف که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، گفت: ما در جلسه قبلی کمیسیون مشترک برجام تصمیم گرفتیم در سطح وزیران خارجه نیز کمیسیون مشترک را برگزار کنیم که این مساله هنوز در دستورکار است و امیدواریم سریع‌تر یک دستورکار ملموس، تعیین کننده و با نتایج روشن برای جلسه وزیران آماده کنیم. ما حتما خواهان یک جلسه نمایشی و بدون نتیجه نیستم که فقط در آن عکس بگیریم. از این رو یکی از موضوعات دیگر مورد بحث در این نشست صحبت درباره دستورکار و نتیجه نشست وزیران خارجه خواهد بود.وی هم‌چنین تصریح کرد: در حاشیه نشست‌های کمسیون جلسات دو جانبه، سه جانبه و چند جانبه با کشورهای عضو داریم و این‌بار هم این مساله مستثنی نیست…وی در خصوص کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار کرد: ما در یک ماه گذشته تحولاتی در نحوه اجرای برجام داشته‌ایم.

امروز بحث‌های مفصلی بر سر گزارشات آژانس مبنی بر کاهش تعهدات برجامی ایران و قصور کشورهای اروپایی در اجرای تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای داشتیم. بحث‌ها سازنده بود. در هنگام جمع ‌بندی، تمامی کشورهای باقی مانده در برجام بر پایبندی خود به تعهدات‌شان ذیل توافق هسته‌ای تاکید کردند. ایران نیز تاکید کرد که تا زمان تامین نشدن خواسته‌هایش، به روال خود در کاهش تعدات برجامی‌ ادامه خواهد داد.عراقچی در خصوص نشست کمیسیون مشترک برجام همچنین اعلام کرد: روحیه حاکم بر جلسه خوب و سازنده بود اما مشکلات ما بسیار جدی هستند و باید برطرف شوند…

بیانیه هلگا اشمید درباره نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام

رئیس کمیسیون مشترک برجام پس از نشست ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد) بیانیه‌ای درباره این نشست منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا، هلگا اشمید در بیانیه‌ای با اشاره به وظیفه کمیسیون مشترک مبنی بر نظارت بر اجرای کامل توافق هسته‌ای اعلام کرد که این نشست کمیسیون مشترک برجام به درخواست کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه و به منظور بحث درباره لزوم اجرای کامل و موثر برجام در سطح معاونان وزرای امور خارجه تشکیل شده است.

در این بیانیه آمده است که طرفین برجام بر تداوم حفظ توافق هسته‌ای تاکید داشته و اظهار کردند که تعهدات هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها برای حفظ این توافق ضروری است. طرفین همچین بر حمایت و حس مسئولیت‌شان نسبت به پروژه‌های هسته‌ای نظیر اراک و فردو ابراز کردند.وی همچنین اعلام کرد که قرار است که نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران برگزار شود.

موضع نماینده چین: اینستکس به سایر حوزه‌های اقتصادی توسعه داده شود

نماینده جمهوری خلق چین در نشست کمیسیون مشترک برجام با مخالف با مواضع آمریکا درقبال برجام، خواستار حفظ توافق هسته‌ای شد.به گزارش ایسنا، رئیس هیات چینی در نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در وین روز یکشنبه اعلام کرد که تمامی طرفین برجام خواهان حفظ این توافق هسته‌ای هستند. این مقام چینی همچنین بر مخالفت صریح تمامی طرفین با سیاست‌های آمریکا علیه ایران تاکید کرد.

وی گفت: تمامی طرفین بر تعهداتشان ذیل برنامه جامع اقدام مشترک تاکید و اعلام کردند که به اجرای تعهداتشان به صورتی متعادل ادامه خواهند داد.طرفین از تلاش‌های چین برای اجرای برجام علی الخصوص برقراری روابط تجاری باثبات با ایران حمایت کردند.

درباره مسئله اینستکس به بحث پرداختیم. چین خواهان توسعه اینستکس برای حمایت از سایر حوزه‌های اقتصادی است. ما همچنین می‌خواهیم که این سازوکار در اختیار کشورهای ثالث نیز قرار بگیرد.ما به این توافق عمومی رسیدیم که نشستی در سطح وزیران امور خارجه رخ دهد ام پیش از آن ما باید کاملا آماده باشیم. ما باید در جلسه وزرا به دستاوردهای ملموسی دست یابیم…

بیانیه روسیه پس از نشست کمیسیون مشترک برجام

ایسنا، وزارت امور خارجه روسیه پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد کرد در طی این نشست طرفین بر لزوم حفظ برجام و جلوگیری از افزایش تنش‌ها تاکید کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است که شرایط کنونی حاصل فشارهای حداکثری آمریکا علیه ایران است؛ چراکه این اقدامات واکنش جمهوری اسلامی را به دنبال داشته و باعث شده‌اند که این کشور، بخشی از تعهدات برجامی خود را کاهش دهد. طرفین برجام به دنبال عادی‌سازی شرایط و اطمینان حاصل کردن از اجرای کامل برجام هستند.

وزارت خارجه روسیه همچین بر لزوم تعهد کامل طرفین به توافق هسته‌ای، احساس مسئولیت شرکت‌کنندگان در خصوص اجرای طرح‌های هسته‌ای همچون تغییر کاربری سایت هسته‌ای فردو و نوین‌سازی رآکتور آب سنگین اراک تاکید کرد.

این وزارتخانه همچنین تصریح کرد که کار کمیسیون مشترک در مسائل تامین همکاری‌های اقتصادی و بین‌المللی با ایران در سطح کارشناسان ادامه می‌یابد.در انتهای این بیانیه، با اشاره به دیدار سرگئی ریابکف با سیدعباس عراقچی عنوان شد که نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران در آینده‌ای نزدیک برگزار خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا