اخبار

۱۴ میلیارد دلار ارز کالاهای اساسی چگونه توزیع می شود؟!

در حالیکه جلسه مجلس درباره نحوه توزیع ۱۴ میلیارد دلاری که برای تامین کالاهای اساسی درنظر گرفته شده غیرعلنی برگزار شد، گزارش های منتشره حاکی از ان است که این مبلغ کلان همچنان به واردکنندگان یعنی تجار و دلال های عمده بازار اعطا می شود.

وقتی که مردم نا محرم هستند ؛ تصمیم گیری در باره معیشت مردم در جلسه غیرعلنی مجلس

جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر کشاورزی برگزار شد.به گزارش ایسنا، مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه با حضور وزیر جهاد کشاورزی به منظور بررسی نحوه توزیع ۱۴ میلیارد دلاری که برای تامین کالاهای اساسی تخصیص داده شده، جلسه غیر علنی برگزار کرد.

ماجرای ۱۴ میلیارد دلار ارز کالاهای اساسی چیست؟

ایرنا – چند روزی است که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، لحن خود را به خاطر آنچه عدم اجرای قانون توسط دولت در خصوص ارز کالاهای اساسی می‌گویند، تند کرده‌اند. مثلاً روز دوشنبه نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، در صحن مجلس خطاب به هیأت رئیسه گفته: «شاهد افزایش قیمت تمامی اجناس هستیم. باید معلوم شود که این ۱۴ میلیارد دلار به جیب چه افرادی و کدام رانت خوارها رفته است؟ ماجرای این چهارده میلیارد دلار چیست و چرا بر آن اختلاف به وجود آمده است؟

طبق بند «ز» از تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ «دولت مکلف است در سال ۱۳۹۸، تا چهارده میلیارد (۱۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار از منابع حاصل از صدور نفت سهم خود را به شیوه‌های ذیل حسب مورد صرف حمایت از معیشت مردم و تأمین مابه‌التفاوت ارز برای تولید داخل نماید:

۱ واردات و یا خرید و حمایت از تولید داخل و توزیع کالاهای اساسی و تأمین دارو، تجهیزات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی با نرخ ارز ترجیحی (یعنی چهار هزار و دویست تومانی)

۲ واردات و یا خرید تولیدات داخل و توزیع کالاهای اساسی و تأمین دارو و تجهیزات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی با نرخ ارز نیمایی و اختصاص مابه‌التفاوت آن با نرخ ترجیحی برای معیشت مردم و حمایت از تولید (کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی)»

اما مساله اینجاست که برای رسیدن به چنین هدفی سه راه وجود دارد:

۱. دولت ارز را مانند یک سال گذشته به واردکنندگان (بازرگانان خصوصی) اعطا کند.
۲. دولت، کالاهای اساسی را وارد کند و سپس با استفاده از کالابرگ و کارت الکترونیکی آن‌ها را توزیع کند.
۳. دولت، سهم هر فرد از یارانه ۱۴ میلیارد دلاری کالاهای اساسی را به صورت نقدی به مردم پرداخت کند.

قانون به صورت صریح، به راه دوم یا سوم اشاره کرده است اما مساله این است که شخص رئیس‌جمهور با اجرای این دو روش مخالف است…بعید به نظر می‌رسد که در واقعیت امروز اقتصاد و سیاست ایران، مجلس شورای اسلامی بتواند در این زمینه صاحب تأثیر فوق‌العاده‌ای شود و احتمالاً این گره، در شورای هماهنگی اقتصادی، باز خواهد شد و این شورا یا به رئیس جمهور اجازه خواهد داد که روش کنونی را ادامه دهد و زمینه اصلاح قانون را به وجود خواهد آورد و یا اینکه او را قانع خواهند کرد که از قانون تبعیت کند. فعلاً به نظر می‌رسد که احتمال اجرای سناریوی اول بیشتر است و بعید است که به این زودی، روحانی به واریز مستقیم یا غیرمستقیم ۱۴ میلیارد دلار ارز به حساب مردم رضایت دهد.

هزاران میلیارد یارانه ارزی به کام رانت خواران و ثروتمندان

با وجود این‌که گزینه‌های مختلفی برای برگشت یارانه ارزی ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح بود، ظاهراً با اعلام اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلاً خبری از ارائه کوپن برای کالاهای اساسی نیست. این در حالی است که بیش از دو ماه از اجرای قانون بودجه سال جاری و اقدام دولت برای حذف ارز ترجیحی از برخی کالاها گذشته و هنوز تصمیمی برای نحوه برگشت یارانه چند هزار میلیارد تومانی آن به مردم اخذ نشده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس قانون بودجه دولت مکلف است ۱۴ میلیارد دلار از منابع ارزی را برای تأمین کالاهای اساسی به نحوی که با قیمتی متعادل در اختیار مردم قرار گیرد و کمکی برای وضعیت معیشتی آنها باشد، اختصاص دهد…

پیش‌بینی می‌شد به روال سال گذشته کالاهای اساسی با ارز با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد، اما به هر صورت وجود مسائلی از جمله رانت و همچنین عدم اثرگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی در تعدیل قیمت‌ها موجب شد دولت به سمت حذف این ارز ترجیحی پیش رود و کالاها را با ارز نیمایی که حدود ۹,۰۰۰ تومان است، وارد کند.

در این حالت بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان از اختلاف قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی ایجاد شده که باید در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شد.

طبق آنچه دولت اعلام کرد، بنابراین بود در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، منابع یارانه‌ای را به نحوی به مردم برگردانند که یکی از گزینه‌ها ارائه کوپن برای توزیع کالاهای اساسی بود. اما آنچه قبادی – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – در تازه‌ترین اظهاراتش اعلام کرده، نشان از آن دارد که ظاهراً خبری از کوپنی شدن کالاها نیست، چراکه به گفته وی تاکنون برنامه‌ای برای توزیع کالاهای اساسی به صورت کوپنی در دستور کار این وزارتخانه قرار نگرفته است و از سوی دیگر کالا به اندازه کافی در کشور وجود دارد و توصیه‌ای برای عرضه کوپنی کالاهای اساسی نمی‌شود.

براین اساس به نظر می‌رسد کوپنی شدن کالاها تا حدی کم‌رنگ‌تر از گذشته مطرح باشد. اما مساله اینجاست که اکنون با وجود اقدام برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بخشی از کالاهای اساسی، فعلاً دولت اقدامی برای برگشت منابع نکرده و فقط کالاها با قیمتی گران‌تر وارد کشور می‌شوند و مشخص نیست منابع ناشی از حذف یارانه آن تاکنون صرف کدام بخش شده و پس از آن نیز برای کدام بخش صرف می‌شود.

کمر مردم زیر فشار‌های اقتصادی، از خم شدن گذشته و درحال شکستن است!

ایلنا – نماینده سقز در مجلس گفت: بسیاری کشاورزان، دامداران، کارمندان، کارگران، فرهنگیان و بسیاری از بازاریان مناطق محروم در زیر خط فقر بوده و باسختی زندگی می‌کنند…محض رضای خدا فکری برای اقتصاد کشور کنید، چرا که نظارتی بر بازار نمی‌بینیم…افرادی با پارتی، وام‌های میلیاردی را به راحتی می‌گیرند. اما تولید کنندکان برای سرمایه درگردش گرفتار هستند… بازنشستگان فرهنگی سال ۹۷ هنوز پاداش بازنشستگی‌شان را دریافت نکرده‌اند، مگر غیر این است که ارزش پول آنها به کمتر از یک سی ام سال قبل رسیده است، تا کی این قشر زحمت‌کش کشور باید پیگیر مطالباتشان باشند.

تاکنون هیچ کالای ارزانی اعم از گوشت یا شکر در روستاهای کشور توزیع نشده یکی از اولویت ها پیگیری این ۱۴ میلیارد دلار است؛ دولت اعلام کند که این رقم صرف چه کسانی شده است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا