فرهنگی

رژه ثروتمندان و افسردگی قشر متوسط جامعه

امروزه نگاه جامعه و مسئولان بهداشت و درمان کشور به شیوع بیماری‌ها در کشور تغییر کرده و آنها دیگر نگران بیماری‌های واگیرداری همچون وبا، مالاریا، سل و حصبه نیستند و آنها بیماری‎های غیرواگیر را که از سطوح مختلف جامعه به انسان منتقل می‌شود را یک معضل جدی می‌دانند. اختلالات روانی، افسردگی، استرس و… دستاورد زندگی ماشینی برای مردم است و وقتی شادی و نشاط به‌عنوان پادزهر و واکس این بیماری‌ها در جامعه وجود نداشته باشد، بیماری‌های غیرواگیر به سرعت در جامعه گسترش پیدا خواهد کرد. «براساس آمارهای موجود حدود ۲۵‌درصد مردم به نوعی دچار اختلالات روانی هستند و بیش از ۶۰‌درصد افراد افسرده را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.» این آمار رسمی است که روز گذشته کاظم فرهمند قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد و در ادامه افزود: در حال حاضر ۲۴‌درصد افراد بالای ۱۵ سال در کشور دچار اختلالات روانی و رفتاری هستند و افسردگی در خانم‌ها و در برخی گروه‌های جمعیتی مانند افراد بازنشسته بیشتر است؛ در واقع اضطراب، یک بیماری روانی محسوب می‌شود….

شایع‌ترین بیماری قرن

در حالی افسردگی، شایع ترین بیماری قرن و یکی از جدی ترین بیماری‌هایی است که پزشکان و متخصصان را به خود مشغول کرده است؛ سال‌ها وقت صرف تحقیق و مطالعه روی عوامل به وجودآورنده بیماری افسردگی شده و شاید بتوان گفت که هنوز علت اصلی شیوع این بیماری مشخص نشده است، اما بسیاری از کارشناسان نیز کیفیت پایین زندگی یکی از عمده دلایل این بیماری می‌دانند. انسان درگیر چرخ دنده های زندگی پیشرفته امروز، گویی دیگر نمی تواند بار سنگین این همه فشار ناشی از تبعات تمدن را تحمل کند و به خودزنی روی آورده است.

بیکاری مولود افسردگی

قدیمی‌ها راست گفته‌اند که وقتی آدمی سرش به کار و کسبی گرم باشد کمتر فکر و خیال می کند. نمود عینی این حرف را امروز در جامعه و در میان جوانان بیکار به وضوح می بینیم، جوانانی که حالا بخش قابل توجهی از آنها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و در پی جستن شغلی مناسب با تحصیلات خود اندر خم یک کوچه مانده‌اند. این چالشی است که نماینده قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی از آن به‌عنوان عامل اصلی رواج افسردگی یاد کرده و می‌گوید: مهمترین مشکل موجود در این بین، بیکاری جوانان و به‌ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه‌هاست که موجب افزایش آمار افسردگی‌ها شده است.به گفته حامد قادرمرزی به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته برای توسعه کشور، انتظارات مردم بسیار زیاد بوده، اما مهمترین مشکل موجود بیکاری جوانان تحصیلکرده است.

آمار بالای افسردگی در میان زنان

زنان همواره یکی از سهامداران اصلی فهرست بیماری افسردگی هستند، جامعه‌ای که اکثرا به واسطه روحیه لطیف‌شان درگیر این بیماری می‌شوند. آنها یا در دوره بارداری و بعد از آن باید با این بیماری دست و پنجه نرم کنند یا در پی آسیب هایی چون طلاق، فوت عزیزان و … البته در میان همه دلایل ذکر شده محرومیت زنان از امکانات رفاهی و تفریحی به خصوص در شهرستان‌ها به این مسأله دامن زده است.یک جامعه شناس فرهنگی در این باره به «آرمان ملی» می‌گوید: نبود مکان‌های تفریحی ویژه بانوان یکی از دلایل افسردگی آنهاست، چون آنها همواره در چهار دیواری خانه حضور دارند. مجتی امیری افزود: به منظور ارتقای روحیه بانوان و اختصاص مکانی مناسب و مختص آنها دولت موظف است که مکان‌هایی را برای انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی‌شان و به دور از وجود آقایان در هر شهر و شهرستانی بسازد. او همچنین شیوع افسردگی در بین دختران تحصیلکرده کشور را خطرناک می‌داند و می‌افزاید : افسردگی یکی از موارد شایع در بین زنان و دختران جوان است که به‌دلیل احساس مفید واقع نبودن در جامعه و نداشتن برنامه و اعتماد به نفس در آنها رو به افزایش است.

رژه ثروتمندان در کلانشهرها

اگر نگوییم فقر مهمترین عامل موثر در ابتلا افراد به افسردگی است، اما بی‌شک یکی از مهمترین و موثرترین عوامل به خصوص در شهرهای بزرگ و کلانشهرهای کشور است، از یکسو فقر و از سوی دیگر رژه ثروتمندان با خودروهای آنچنانی و چند صد‌میلیونی موجب سرخوردگی قشر متوسط و رو به پایین این جوامع شده. موضوعی که مجتبی امیری نیز او را تایید می‌کند می‌گوید: نمایش رژه ثروت سلامت جامعه را تهدید می‌کند.‌ افرادی که با خودروهای ۵‌میلیاردی و خانه‌های ۵۰‌میلیاردی در جامعه هستند، حسادت و افسردگی را در جامعه گسترش می دهند .او با بیان اینکه حسادت نه به معنای عامیانه بلکه به معنای عقب ماندن در رقابت‌های اجتماعی به این مسأله دامن می‌زند، در حالی که کشورهای پیشرفته با ایجاد نظام حقوق شهروندی از گسترش این مسائل جلوگیری کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا