اخبار

بن بست سیاست های تنش آفرین ؛ حضورگسترده نیروهای نظامی فرا منطقه ای در خلیج فارس به سود کیست ؟

رویکرد سیاسی مبتنی برراهبرد ولی فقه در حوزه خلیج فارس بویژه در خصوص بحران نفت کش ها به بن بست رسیده است. این رویکرد نه تنهاعقب‌نشینی امریکا و انگلیس را در پی نداشت٬ بلکه سبب حضورگسترده تر نیروهای نظامی فرا منطقه ای در حوزه خلیج فارس شده است.

پیامد راهبرد ماجراجویانه ولی فقیه؛ حضور گسترده نیروهای نظامی فرا منطقه ای به زیان منافع ملی ایران !

جهان صنعت – مدتی است که رویکرد سیاسی ایران نسبت به واشنگتن و کشورهای اروپایی تغییر کرده و واژه اقدام متقابل به لغت‌نامه حاکمیت و سیاست خارجی دولت اضافه شده است؛ اقدام متقابلی که دیگر فراتر از واکنش تزئینی و فرمایشی محسوب می‌شود و البته ضمانت اجرایی دارد.
اما شروع واکنش صریح ایران نسبت به اقدامات خارجی بعد از تروریست نامیدن سپاه توسط دولت آمریکا بود که نمایندگان ایران دست به اقدام متقابل زدند و طرحی را تصویب کردند که اقدام آمریکا علیه نیروهای سپاه را با تروریست خواندن فرماندهی مرکزی آمریکا در غرب آسیا و هر گونه سازمان یا نهادی که با آن همکاری کند، تلافی می‌کند. بعد از آن خویشتنداری ایران در برابر اروپا نیز تمام شد و تهران در اولتیماتومی ضمن هشدار به کشورهای عضو برجام از تعهدات هسته‌ای خود کاست و در نهایت ذخایر اورانیوم از مرز ۶۷/۳ درصد و از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد…

حسن روحانی، رییس‌جمهور اخیرا چراغ سبزی به انگلیس نشان داد و با تاکید بر اینکه ایران هیچگاه به دنبال تنش و درگیری نبوده است، گفت: به دنبال ادامه تنش با برخی از کشورهای اروپایی نیستیم و چنانچه به چارچوب‌های بین‌المللی متعهد باشند و از اقدامات خلاف خود از جمله آنچه در جبل‌الطارق انجام دادند دست بردارند، پاسخ متناسبی نیز از ایران دریافت خواهند کرد. کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی هم در این رابطه گفته است: اگر انگلیسی‌ها هر چه زودتر نفتکش ایران را آزاد کنند، ما هم می‌توانیم مراحل قضایی رسیدگی به تخلفات نفتکش انگلیسی را تسریع کنیم.ظاهرا اقدام مقابل به مثل ایران در توقیف نفتکش انگلیسی به مذاق بریتانیا خوش نیامد و انگلیس پیشنهاد مقامات تهران برای مبادله نفتکش‌ها را رد کرد…

در خصوص پیشنهاد ایران برای تبادل کشتی‌های دوطرف این سوال مطرح است که مگر مقامات ارشد تهران نمی‌گویند توقیف نفتکش انگلیسی اقدامی متقابل نبوده و به دلیل نقض قوانین دریانوردی بوده است پس چرا سخن از مبادله می‌شود آن هم وقتی که اقدام انگلیسی را دزدی دریایی می‌خوانند؟ به نظر می‌رسد دستگاه دیپلماسی و دولت از اقدام صریح خود در برابر توقیف نفتکش ایرانی پشیمان هستند و شاید هم گمان نمی‌کردند که این اتفاق موجب تنش بیشتر در خلیج فارس و تنگه هرمز شود.

واقعیت آن است که حاکمیت خویشتنداری در باب اتفاقات اخیر را صلاح نمی‌دید و حتی موجب جری شدن طرف مقابل قلمداد می‌کرد. رویه‌ای که جمهوری اسلامی در برابر آمریکا و اروپا در پیش گرفته به اعتقاد برخی موجب عقب‌نشینی دشمن می‌شود اما باید اذعان داشت که با این رویکرد نه تنها این عقب‌نشینی صورت نگرفت بلکه تنش‌ها در منطقه دامان ایران و انگلیس را هم گرفته است.

درخواست رسمی آمریکا از آلمان برای پیوستن به ائتلاف دریایی

ایرنا- دولت آمریکا رسما از آلمان خواست در طرح پیشنهادی انگلیس برای تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز مشارکت کند.

دولت «دونالد ترامپ» به طور رسمی از دولت «آنگلا مرکل»خواسته است به ائتلاف دریایی غرب برای حفاظت از کشتی ها در خلیج فارس ملحق شود.در همین ارتباط سخنگوی سفارت آمریکا در برلین به خبرگزاری آلمان گفت: ما از برلین رسما خواسته ایم به همراه فرانسه و انگلیس به برقراری امنیت دریایی در تنگه هرمز کمک کند.

آمریکا مدعی است این ائتلاف می تواند با اقدامات ایران در خطر آفرینی برای کشتی ها و نفتکش های عبوری از این شاهراه آبی، مقابله کند.این در حالی است که اظهارنظرهای مختلف نهادهای دولت آلمان در روزهای اخیر از وجود شکاف عمیق بین دفتر صدراعظم و وزارت خارجه این کشور حکایت دارد…

حمایت چند کشور اروپایی از طرح دریایی انگلیس در خلیج فارس

ایرنا – رسانه‌های غربی سه‌شنبه به نقل از سه منبع اروپایی مدعی شدند که فرانسه، ایتالیا و دانمارک حمایت اولیه خود را از طرح انگلیس برای تشکیل یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که اروپایی‌ها در ماه ژوئن درخواست مشابه آمریکا برای تشکیل چنین ائتلافی را رد کرده بودند زیرا بیم آن داشتند که چنین اقدامی تنش‌ها میان آمریکا و ایران را بدتر کند.
یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت: درخواست انگلیس، نه درخواست واشنگتن، کار را برای اروپایی‌ها آسان‌تر می‌کند تا از این طرح حمایت کنند. آزادی کشتیرانی مسأله‌ای مهمی است و با کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران تفاوت دارد.مقام‌های وزارت خارجه و وزارت دفاع انگلیس درباره اجرای یک مأموریت احتمالی با همتایان ایتالیایی، اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی صحبت کرده‌اند…

هلند نیز در حال بررسی طرح انگلیس است. یک مقام اسپانیایی نیز گفته که مادرید گفت‌وگوهایی با لندن داشته و در حال بررسی این پیشنهاد است. انتظار می‌رود انگلیس با مقام‌های استکهلم نیز مذاکره کند.احتمال می‌رود که مأموریت مورد نظر انگلیس تحت فرماندهی لندن و پاریس باشد. انگلیس یک پایگاه هوایی در عمان و فرانسه نیز پایگاهی در امارات دارد…

طرح روسیه : پر رنگ شدن نقش کشورهای عضو شورای امنیت و کمرنگ شدن حضور ایران در تامین امنیت خلیج فارس

ایرنا – روسیه در نامه ای به شورای امنیت، طرح خود را برای تامین امنیت خلیج فارس را به این شورا و مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد.

شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ بامداد امروز سه شنبه اعلام کرد: روسیه در نامه خود به شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرده است که برای رفع بحران در منطقه خلیج فارس نیاز به اقدامات گسترده است.
رسانه روسی افزود: در نامه روسیه بر لزوم ایجاد سیستم امنیتی در خلیج فارس که در آن رایزنی کشورهای منطقه و نیز برخی کشورهای خارج از آن پیش بینی شده است، تاکید شد.

وزارت خارجه روسیه روز دوم مرداد ماه از طرح امنیت گروهی خود برای ایجاد صلح و ثبات پایدار در خلیج فارس رونمایی کرد که در یکی از بخش های آن پیشنهاد شده است خط ویژه ارتباطی میان همسایگان در خلیج فارس ایجاد شود.میخائیل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه طی مراسمی در وزارت خارجه روسیه با حضور نمایندگانی از کشورهای منطقه خلیج فارس از جمله ایران، کشورهای عربی، اتحادیه عرب و پنج عضو دائمی شورای امنیت از این طرح رونمایی کرد…

بوگدانف ادامه داد: در نظر داریم که یکی از نشست‌های شورای امنیت را به بررسی اوضاع خلیج فارس اختصاص دهیم تا امکان تشدید تنش‌ها در منطقه داده نشود و برعکس به رفع تنش‌ها پرداخت و در سطح سازمان ملل در مورد تلاش‌های منسجم برای تأمین امنیت و ثبات در این منطقه مهم و استراتژیک برای کل جامعه جهانی فکر کرد.وی گفت: به همین دلیل تاکید داریم که در تأمین امنیت این منطقه نقش بسیار مهم به کشورهای عضو شورای امنیت تعلق دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا