جوانان

تأیید افزایش اعتیاد در جوانان

حسن روحانی،در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری از قاچاق مواد مخدر و برخورد قاطع با باندهای قاچاق را بسیار با اهمیت خواند و با اشاره به نظرصریح خامنه ای در مصادره همه اموال و دارایی‌های قاچاقچیان حرفه‌ای مواد مخدر گفت:…
با وجود نظر صریح مقام معظم رهبری، نیازی به قانون جدید در این عرصه احساس نمی‌شود و با ابلاغ نظر ایشان به قضات از سوی قوه قضائیه، شاهد تحول خوبی در زمینه پیشگیری از قاچاق مواد مخدر خواهیم بود. حجت‌الاسلام حسن روحانی با اشاره به آمار ۷۰ درصدی جمع‌آوری معتادان متجاهر در شهرهای بزرگ، ضرورت ارائه آموزش‌های لازم فرهنگی و فنی به معتادان جمع‌آوری شده از معابر را برای فراهم کردن زمینه بازگشت این افراد به جامعه، مورد تاکید قرار داد. روحانی بیکاری را یکی از مهم‌ترین عوامل اعتیاد دانست و اظهارداشت: باید با ارائه آموزش‌های لازم فنی و حرفه‌ای و مهارت آموزی، زمینه برای اشتغال افراد معتاد بعد از دوره بازپروری فراهم شود و لازم است مراکز نگهداری معتادان به مکانی برای اصلاح فرد معتاد و بازگرداندن او به جامعه با ارائه آموزش‌های مفید باشد.

او همچنین تکدی‌گری را از دیگر معضلات جامعه عنوان کرد و با تاکید بر ضرورت جمع‌آوری متکدیان از سطح شهرها و معابر، گفت: تکدی‌گری و تجاهر به مواد مخدر به فرهنگ و هویت ملی ما ضربه می‌زند و ضروری است که صداوسیما و سایر دستگاه‌های تبلیغاتی برای انجام کارهای فرهنگی در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند. روحانی همچنین بهره‌گیری از فضای مجازی برای آگاهی بخشیدن به مردم و جامعه در زمینه اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر را اقدامی مهم و ضروری خواند و گفت: باید با استفاده از افراد با ذوق و سلیقه در فضای مجازی از این ظرفیت بزرگ و مهم استفاده شود و در این راه گروه‌های اجتماعی مرجع باید برای کمک به صحنه بیایند و توجه داشته باشند که اعتیاد برای امروز و آینده کشور خطرناک است. روحانی با بیان اینکه همه باید در این زمینه احساس وظیفه کنند و بار مبارزه با مواد مخدر نمی‌تواند تنها بر دوش قوه قضائیه و اقدامات تنبیهی باشد، نقش آموزش و پرورش را در این زمینه بسیار مهم توصیف کرد. رئیس‌جمهور در ادامه، برخی آمارهای ارائه شده در زمینه روند رو به رشد اعتیاد در کشور را نگران کننده خواند و با تاکید بر اینکه در زمینه مبارزه با مواد مخدر به عنوان کاری بسیار مهم و سنگین، باید براساس اولویت‌ها حرکت کنیم، رسیدگی به وضعیت جوانان، نوجوانان، دانش‌آموزان، زنان، جمع‌آوری متجاهرین، درمان دیگر بیماری‌های معتادان و همچنین آموزش و اشتغال معتادان بعد از دوره بازپروری را از اولویت‌ها در این راه عنوان کرد. روحانی گفت: جلسه امروز ستاد مصوبات خوبی داشت که با عملیاتی شدن می‌تواند رشد اعتیاد را متوقف کرده و در آینده به کاهش اعتیاد منجر شود تا ستاد در پایان امسال و سال آینده اعلام کند که موفق به متوقف کردن رشد اعتیاد شده و آن را کاهش داده است. وی همچنین با اشاره به اقدامات خوب انجام شده از سوی وزارت خارجه درمورد کشورهای مبدأ و مقصد قاچاق مواد مخدر، اظهارکرد: اینکه سفیران خارجی در جریان اقدامات انجام شده در مسیر مبارزه با مواد مخدر در کشور قرار می‌گیرند، کار ارزشمندی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا