گوناگون

حال مدارس خوب نیست!

ایمن‌سازی مدارس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چراکه کودکان مدت‌زمان به نسبت طولانی را در آنجا سپری می‌کنند و همچنین به هنگام بروز حوادث طبیعی افراد می‌توانند از مدرسه به‌عنوان پناهگاه امن استفاده کنند، این در حالی است که امروزه متاسفانه بسیاری از مدارس کشور اعم از دولتی و غیردولتی چندان ایمن نیستند که این خود می‌تواند زنگ خطری جدی برای سلامت دانش‌آموزان و همچنین افزایش تلفات به هنگام بروز حوادث باشد. …

گفتنی است بنا به اظهارنظر کارشناسان ایمنی مدارس در کشور متاسفانه فاصله معناداری با ایمنی مدارس در سایر کشورهای دیگر دارد که این خود جای بسی تأمل دارد، چراکه انتظار می‌رود مدارس، محلی امن برای دانش‌آموزان باشد به‌گونه‌ای که به هنگام بروز حادثه مدرسه از هرگونه وسایل ضروری برخوردار باشد. همچنین ساختمان مدارس نیز دارای زیرساخت‌های ایمن و قوی باشد؛ اتفاقی که امروزه چندان در مدارس کشور نمی‌توان آن را مشاهده کرد.

مدارس فرسوده بلای جان دانش‌آموزان

به‌طور کلی باید در نظر داشت که امروزه برخی مدارس کشور در وضعیت مطلوبی به‌سر نمی‌برند و بیشتر آنها فرسوده و دارای ساختمان‌های غیرایمن هستند که می‌تواند عاملی برای به خطر افتادن جان و سلامت دانش‌آموزان و یا حتی مربیان مدرسه نیز شود، این در حالی است که براساس آمار رسمی منتشرشده ۳۰درصد مدارس کشور فرسوده و نیازمند مقاوم‌سازی، تخریب و بازسازی هستند. البته این ۳۰ درصد عدد کمی نیست. براساس آمارها ۱۰۷هزار فضای آموزشی، پرورشی و ورزشی و ۵۳۰هزار کلاس درس در کشور وجود دارد که براساس برآوردهایی که انجام داده‌ایم از این تعداد ۳۲هزار فضای آموزشی نیازمند مقاوم‌‌سازی و یا تخریب است. هرچند در این فرصت باید متذکر شد که پس از وقوع سیل در بهار سال جدید و همچنین زلزله برخی مدارس در آستانه تخریب قرار گرفته‌اند و یا اینکه از وضعیت چندان مطلوبی برخوردار نیستند، اما متاسفانه در همین شرایط به کار خود ادامه می‌دهند که این خود ریسک بسیار بزرگی است.

نگهداری نامناسب از مدارس

آنچه مسلم است یکی از آفت‌های پیش‌روی عمر مفید ساختمان‌های مدارس را می‌توان نگهداری نامناسب از آنها عنوان کرد، چراکه با توجه به بودجه بسیار کم مدارس مسئولان نمی‌تواند هزینه‌های چندانی را برای ترمیم و یا مرمت مدارس اختصاص دهند که این خود می‌تواند در کاهش عمر مفید ساختمان‌های مدارس بسیار موثر واقع شود.

جای خالی ایمن‌سازی در مدارس

همان‌گونه که می‌دانیم متاسفانه امروز بسیاری از مدارس کشور از ایمنی و مقاوم‌سازی چندان بالایی برخوردار نیستند، به‌گونه‌ای که ادامه تحصیل دانش‌آموزان در این مدارس خود می‌تواند بسیار خطرناک و دلهره‌آور باشد، چراکه امکان بروز حادثه در این مدارس بسیار بالا است که این خود به معنی به خطر افتادن جان دانش‌آموزان است. از این رو انتظار می‌رود دانش‌آموزانی که قرار است روزگاری آینده کشور را به دست بگیرند در سلامت کامل و با اطمینان خاطر به تحصیل مشغول شوند و نیز خانواده‌های آنها نیز دغدغه چندانی برای سلامت فرزندان خود در مدارس نداشته باشند. به عبارت بهتر وجود آمار بالای حادثه در مدارس کشور خود نشان از ایمنی پایین مدارس و همچنین مقاوم نبودن ساختمان‌های آن دارد و از آنجا که کشور در مدار زلزله قرار دارد ایمن‌سازی مدارس یک اصل انکارناپذیر تلقی می‌شود چراکه همان‌گونه که اشاره شد به هنگام بروز حوادث طبیعی از مدارس به‌عنوان سرپناه‌های امن برای سایر مردم استفاده می‌شود که در صورت تخریب آنها به‌یقین دیگر مکان مناسبی برای ساماندهی افراد زلزله‌زده وجود ندارد که این مهم باعث کندشدن روند خدمات‌رسانی به مناطق زلزله‌زده و یا سیل‌زده خواهد بود.

وضعیت مدارس تهران

باید در نظر داشت که طبق آمار موجود متاسفانه بسیاری از مدارس تهران در وضعیت چندان مطلوبی قرار ندارند که این خود با توجه به اینکه بسیاری از مناطق پایتخت در مدار زلزله واقع شده‌اند می‌تواند زنگ خطری محسوب شود. بنابراین انتظار می‌رود با توجه به اینکه کلانشهری مانند تهران از جمعیت به نسبت بالایی برخوردار است و همچنین بسیاری از مناطق آن در مدار خط زلزله واقع شده‌اند رسیدگی به مدارس بسیار جدی مورد توجه مسئولان قرار بگیرند، چراکه در غیر این صورت باید انتظار افزایش تلفات جانی بسیار بالا نیز داشت؛ اتفاقات ناگواری که با صرف بودجه به‌راحتی می‌توان از وقوع آن جلوگیری کرد. هرچند در این مجال باید متذکر شد که استیجاری‌بودن تعداد زیادی از مدارس تهران خود مانعی در عدم صرف هزینه برای بازسازی و نوسازی مدرسه است؛ مدارسی که هرساله امکان تخلیه آن وجود دارد. بنابراین صرف هزینه‌های بالا برای تعمیر آن توجیه اقتصادی چندانی ندارد.

بررسی اهمیت ایمن‌سازی مدارس

با توجه به اینکه مدارس محل تجمع دانش‌آموزان کم‌سن‌وسال است که به هنگام بروز حادثه نمی‌توانند از خود مراقبت و یا خود را از محل حادثه نجات دهند، ایمن سازی این فضاها باید در راس امور قرار بگیرد، در غیر این صورت به هنگام بروز حادثه باید انتظار آمار بالایی از تلفات را داشت؛ کودکانی که تنها به بهانه نبود بودجه لازم و یا امکانات مناسب به‌راحتی جان و یا سلامتی خود را برای همیشه از دست می‌دهند که این خود می‌تواند باعث از دست دادن آینده آنها نیز شود.

مهدکودک‌های غیرایمن

امروزه به دلیل شاغل‌بودن بسیاری از مادران، کودکان زمان به نسبت طولانی را در طول روز در مهد کودک به‌سر می‌برند اما این در حالی است که طبق بررسی‌های به عمل آمده بسیاری از این مهدهای کودک از ایمنی چندان بالایی برخوردار نیستند که این خود می‌تواند باعث به خطر افتادن جان و یا سلامت کودکان کم‌سن‌وسال شود، چراکه بسیاری از مهدکودک‌های موجود حتی از امکانات اولیه آتش‌نشانی و یا وسایل مناسب برای سرگرمی و بازی کودکان بهره‌مند نیستند؛ حال این سوال مطرح می‌شود که علت اصلی بی‌توجهی به مهدهای کودک و عدم نظارت کامل به آنها چیست؟
آرمان ملی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا