چرخانگوناگون

تداوم بحران سرمایه داری؛ افت رشد اقتصاد امریکا، رکود تولید در آلمان و کاهش رشد اقتصادی فرانسه

برخلاف تبلیغات بنگاه های بزرگ خبری٬ بحران اقتصادی به پایان نرسیده و نشانه های تداوم و ژرفش ان در اقتصاد های امریکا و کشورهای اصلی اتحادیه اروپا به چشم می خورد.

اقتصاد کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا در رکود به سر می‌برد

به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، برخلاف پیش‌بینی‌ها رشد اقتصادی فرانسه به دو دهم درصد رسیده که چند دهم کوچکتر از پیش‌بینی‌های قبلی است. کاهش رشد اقتصادی به سبب کاهش تقاضا در صنایع خودروسازی‌، پلاستیک و الکترونیک اتفاق افتاده است.

گفته می‌شود که دولت فرانسه به منظور افزایش رشد اقتصادی، قصد تزریق ۱۹ میلیارد یورو را به اقتصاد دارد. در همین حال دولت قصد دارد مالیات بر درآمد ثروتمندان را بکاهد تا آنها بیشتر به سرمایه‌گذاری تشویق شوند؛ امری که باتوجه به حساسیت‌های جلیقه زردها، به احتمال فراوان با مخالفت‌های اجتماعی و حتی سیاسی جناح‌های مخالف مواجه می‌شود.

دفتر آمار اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد که سرعت رشد بخش تولید در آلمان کم شده و بر اساس ارزیابی آن در رکود به سر می‌برد.

همچنین به گزارش اقتصاد آنلاین – صندوق بین المللی پول با اشاره به رسیدن سطح بدهی های فرانسه به بالاترین رقم چهار دهه اخیر پیش‌بینی کرده است به زودی نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی فرانسه از ۱۰۰ درصد عبور کند که این مساله یک ریسک جدی بر سر راه رشد اقتصادی بالای فرانسه محسوب می شود.نرخ بیکاری در فرانسه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی کماکان در سطح بالایی قرار دارد…

نرخ بیکاری فرانسه در حال حاضر بیش تر از متوسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دو برابر نرخ بیکاری در همسایه شرقی این کشور یعنی آلمان است.طبق اعلام صندوق بین المللی پول تبعیض زیادی در محیط کاری برای مهاجرین خارجی به فرانسه وجود دارد به گونه ای که بیش از ۳۲ درصد مهاجران خارجی به فرانسه فاقد شغل هستند در حالی که این رقم برای آلمان تنها ۱۵ درصد و برای ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا ۲۳ درصد است.

افت رشد اقتصادی امریکا

به گزارش اقتصادآنلاین – شتاب رشد اقتصاد آمریکا به کمترین رقم طی ۲ سال گذشته رسید… رشد اقتصادی کند شده و در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۵ کندتر شده است. اگر رشد اقتصادی همچنان افت کند، در روز انتخابات ۲۰۲۰ کمتر از رشد اقتصادی ۲۰۱۵ خواهد بود، این یک خبر بد اقتصادی برای ترامپ است.

رشد سالانه تولید ناخالص داخلی که در اوایل ۲۰۱۸ به اوج رسیده بود، از آن زمان کاهش یافته و حالا تقریباً برابر با ۲۰۱۵ است…سرمایه گذاری تجاری بیش از حد انتظار سقوط کرده و به‌نظر می‌رسد به‌سمت یک رکود پیش می‌رود…

داده‌ها حاکی ازآغاز رکود دراقتصاد آلمان است

اقتصادنیوز- بر اساس داده‌های منتشر شده درباره صنعت چهارمین قدرت اقتصادی جهان، برخی اقتصاددانان می‌گویند اقتصاد آلمان احتمالا وارد رکود شده است. آلمان بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی اروپاست و سلطه رکود بر اقتصاد این کشور می‌تواند سایر اقتصادهای بزرگ اروپا را با بحران مالی روبه‌رو کند…براساس این آمارها، تولیدات صنعتی ماه نوامبر آلمان کاهش ۹/ ۱درصدی را تجربه کرد. نسبت به سال گذشته اما این تغییر به بیش از ۶/ ۴- درصد رسیده است، این بزرگ‌ترین کاهش از بحران مالی ۲۰۰۸ تاکنون است…

صادرات و واردات آلمان در ماه نوامبر کاهش یافت. به عقیده کارشناسان این کاهش نشانی دیگر از اثرپذیری غول اقتصادی اروپا از محیط پیچیده تجارت جهانی است…تجارت ژرمن‌ها درون ناحیه یورو و خارج از این اتحادیه روندی کاهشی را تجربه کرد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا