گوناگون

هراس افکنی با آغاز به کار گشت حجاب در مترو

درجدید‌ترین اقدامات موضوع گشت ارشاد در مترو و برخورد اماکن با مغازه‌هایی که مانتو جلوباز می‌فروشند، در دستور کار قرار گرفته است. با چنین اقدام هایی مبارزه زنان بر ضد حجاب اجباری متوقف نمی شود.

اعتمادآنلاین- چند ماهی می‌شود که برخورد نسبت به بی‌حجابی در کشور شمایل جدی‌تری از سوی مسئولان به خود گرفته و هر چند روز خبری جدید درباره تصمیمات مسئولان انتظامی در مقابله با این موضوع منتشر می‌شود.حالا و در جدید‌ترین اقدامات، موضوع گشت ارشاد در مترو و برخورد اماکن با مغازه‌هایی که مانتو جلوباز می‌فروشند شنیده می‌شود.

آغازِ کار گشت حجاب در مترو

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه از آغاز ارشاد بدحجابان در مترو خبر داد و گفت: با این طرح وضعیت حجاب در مترو بهبود می یابد.

فرنوش نوبخت ادامه داد: همکاران ما در این زمینه برنامه‌‌ریزی‌های لازم را انجام دادند و ارشاد بدحجابان و بی‌حجابان در مترو انجام می‌گیرد.وی با اشاره به اینکه رعایت حجاب اسلامی در مترو الزامی است و ارتباطی به واگن یا ایستگاه ندارد، گفت: اطلاعیه‌ای در این زمینه تهیه کرده و رهنمودهای لازم درمورد حجاب اسلامی را در همه خطوط و واگن‌های مترو انجام می‌دهیم. برنامه‌ها در این زمینه آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه، گفت: در آینده‌ای نزدیک شاهد بهتر شدن روند حجاب در مترو خواهیم بود که البته فعالیت ماموران مترو ارشادی است و در راستای همکاری با پلیس انجام می‌گیرد. تا قبل از ماه محرم تغییراتی را از لحاظ بهبود وضعیت حجاب در مترو شاهد خواهیم بود و ماموران پلیس زن مترو همچون سطح جامعه اقدامات لازم را برای ارشاد بدحجابان و بی‌حجابان انجام می‌دهند ولی باید توجه داشت که شرایط در زیر زمین با روی زمین کمی متفاوت است و ما آهسته و پیوسته در این زمینه گام‌های لازم را برداشته‌ایم.

برخورد با فروشندگان مانتوهای جلوباز

از سوی دیگر رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران از اجرای طرح ویژه برخورد با تولید و عرضه مانتوهای جلوباز، شیشه‌ای، حریر و توری در تهران با مشارکت پلیس اماکن و دادستانی پایتخت خبر داد.

ابوالقاسم شیرازی، با اشاره به آغاز طرح ویژه برخورد با تولید و عرضه مانتوهای نامتعارف در شهر تهران گفت: به دنبال مطالبات عمومی مبنی بر جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف و صیانت از عفاف و حجاب، این طرح ویژه از بیش از یک ماه پیش توسط اتحادیه آغاز شد و بازرسان این اتحادیه با همکاری پلیس اماکن و دادستانی، نظارت بر تولید و عرضه پوشاک را در شهر تهران تشدید کردند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران افزود: در این طرح ویژه، سعی کرده‌ایم برخورد سلبی با این تخلفات در کنار برخوردهای ایجابی باشد و به همین منظور، در صورت مواجهه با هرگونه تخلف، در مرحله اول تذکر کتبی و با تکرار تخلف، اخطار داده خواهد شد و با توجه به نوع تخلف، واحدهای صنفی متخلف تا ۲ هفته پلمب می‌شوند.

او ادامه داد: همچنین پس از بازگشایی واحدهای صنفی پملب‌شده، بازرسان این اتحادیه در بازه زمانی یک روز تا یک هفته پس از شروع فعالیت مجدد این واحدها، بازرسی مجددی به عمل می‌آورند و اگر خدای ناکرده باز هم با تخلف در عرضه یا تولید پوشاک نامتعارف مواجه شوند، به دلیل اصرار این واحد صنفی بر تخلف، پرونده به دستگاه قضایی ارسال شده و با حکم قضایی به مدت یک ماه از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری به عمل خواهد آمد.

شیرازی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها و حتی رسانه‌ها برای اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب و برخورد با پوشش‌های نامتعارف مسئولند گفت: ما تا این لحظه دو مرتبه تمام واحدهای صنفی زیر مجموعه این اتحادیه را بازرسی کرده‌ایم و در حال حاضر در سومین مرحله بازرسی قرار داریم و با واحدهای صنفی که خدای ناکرده بر تخلف خود اصرار داشته اند بدون هیچ اغماضی برخورد کرده‌ایم ولی این گلایه وجود دارد که چرا سایر دستگاه‌ها به عرضه پوشاک نامتعارف در فضای شهر توسط دست‌فروشان واکنشی نشان نمی‌دهند یا چرا برخی از این لباس‌ها در شوهای خانگی و مزون‌ها با مانکن‌های زنده به نمایش درمی‌آید؟ علاوه بر همه، نوع پوشش غیرمتعارف سلبریتی‌ها با کدام فرهنگ ما همخوانی دارد و کدام دستگاه باید با چنین مواردی باید برخورد کند؟

به گفته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران، تولید و عرضه مانتوهای جلوباز (بدون دکمه، بدون غزن و بدون زیپ)، مانتوهای شیشه‌ای، مانتوهای حریر و توری ممنوع است و این اتحادیه با هرگونه تخلف در این بخش، برخورد خواهد کرد.

از برخورد در هواپیما تا دادسرای ارشاد

پیش‌تر هم برخورد با بی‌حجابان در فرودگاه، هواپیما، داخل خودرو و کافه‌ها از سوی مسئولان انتظامی کشور اعلام شده بود.

برپایی دادسرای ارشاد از سوی قوه قضائیه هم جزو اقدامات اخیر مسئولان در زمینه حجاب است. جایی که مرکزی برای گزارش‌های مردمی نسبت به بی‌حجابان خواهد بود.

همچنین ارسال پیامک‌های جریمه خودرو به خاطر بی‌حجابی، تعیین جریمه نقدی و حبس برای خاطیان و حکم یک تا ۱۰ سال زندان برای افرادی که فیلم برای مسیح علینژاد بفرستند هم در زمره همین اقدامات قرار می‌گیرد.

همچنین چند روز نیز پیش شنیده شد که نیروی اماکن با حضور در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهران به فروشندگان گفته که باید از این پس به جای روسری و شال، مقنعه بر سر کنند و در غیر این صورت فروشگاه پلمپ خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا