زحمتکشان

قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را اجرا کنید !

گروهی از پرستاران کشور: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سال ۸۶ به تصویب مجلس رسیده و جای تعجب دارد که بعد از گذشت ۱۲ سال هنوز در مرحله برآورد مالی به سر برد!

جمعی از پرستاران کشور نسبت به صحبت‌های اخیر معاونت پرستاری واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از پرستاران کشور در واکنش به مصاحبه اخیر معاونت پرستاری با عنوان «قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در مرحله برآورد مالی است» وزارت بهداشت نوشتند: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سال ۸۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و جای تعجب دارد که بعد از گذشت ۱۲ سال هنوز در مرحله برآورد مالی به سر برد.

به گفته پرستاران؛ معاونت پرستاری پیشتر نیز وعده اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را داده بود؛ به ویژه بعد از اجرای طرح تحول سلامت در سال ۹۲ که بودجه هنگفتی برای بالا بردن تعرفه‌های پزشکی صرف شد، پرستاران کشور در سال ۹۳ اعتراضات گسترده‌ای صورت دادند. قرار بود قانون تعرفه‌گذاری پرستاران در آذر ماه ۹۳ اجرا شود.

پرستاران می‌گویند؛ سال گذشته خانم حضرتی قانون تعرفه‌گذاری پرستاران را به دلیل دیده نشدن اعتبار فاقد ضمانت اجرایی دانستند، چه شده که در مصاحبه اخیر خود گفته‌اند «قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، روال اجرا را طی می‌کند و اجرایی می‌شود.»

این درحالی است که معاونت پرستاری وزارت بهداشت در بهمن ماه ۹۷ در مصاحبه تحت عنوان «قانون تعرفه پرستاری ضمانت اجرایی ندارد» گفته بود: «قانونی که اعتبار آن دیده نشود، ضمانت اجرایی ندارد. حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان از سوی رئیس سازمان نظام پرستاری برای اجرای تعرفه‌های پرستاری به وزارت بهداشت پیشنهاد شد و وزارتخانه نیز این پیشنهاد را به مجلس ارائه داد که تصویب نشد. در حال حاضر وزارت بهداشت نمی‌تواند از محل درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها برای اجرای تعرفه پرستاری، بودجه‌ای تخصیص دهد. چون درآمد برخی بیمارستان‌ها آنقدر نیست که بتوانند تعرفه پرستاری را اجرا کنند.»

پرستاران می‌گویند: عجیب اینجاست بخشی از خدمات پرستاری را هم به تعرفه‌های پزشکی اضافه کردند، کار را پرستار انجام می‌دهد اما به اسم پزشک ثبت می‌شود. به همین دلیل بهای زیادی برای آن خدمات در نظر گرفته شد، اگر قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اجرا گردد هم پرستاران با روحیه بیشتری در خدمت اعتلای سلامت جامعه هستند و هم بیمه‌ها بار مالی کمتری را تحمل می‌کنند که همین امر سبب کاهش پرداختی حق بیمه توسط مردم هم می‌شود.

چرا پرستاران باید مجبور به اضافه‌کاری با ساعتی ۵ تا ۱۰ هزار تومان شوند؟

وضعیت شغلی پرستاران علیرغم گذشت ۱۲ سال از تصویب قانون تعرفه‌گذاری، مساعد نیست.

ایلنا، رئیس هیات مدیره سازمان نظام پرستاری مشهد در ارتباط با شرایط شغلی پرستاران گفت: ۱۲ سال از تصویب قانون تعرفه‌گذاری می‌گذرد اما این قانون هنوز اجرا نشده ‌است؛ از سوی دیگر هنوز شاهد اجرای ناقص قانون ارتقای بهره‌وری پرستاران هستیم که بیش از ۱۰ سال از تصویب آن می‌گذرد.

وی گفت: ضرایب پرداختی در محاسبه ساعات کاری و ساعات اضافه کار براساس قانون ارتقای بهره‌وری پرستاران به درستی اعمال نمی‌شود…در کشور ما برخی پرستاران به خاطر نیاز بیمارستان‌ها مجبور به اضافه‌کاری با ساعتی ۵ تا ۱۰ هزار تومان می‌شوند و این مساله بسیار ناراحت‌کننده است.

وی با برشمردن مشکلات متعدد پرستاران اظهار داشت: توجه به مشکلات پرستاران شاغل در اتاق عمل، هوشبری، فوریت‌های پزشکی و مشکلات دانشجویان پرستاری، بهسازی و بازسازی فرسودگی فضای فیزیکی دانشکده پرستاری و مشکلات اعتبار بخشی بیمارستان‌ها که بیشتر کار آن بر دوش پرستاران می‌باشد، از دیگر مطالبات پرستاران است که امیدواریم مسئولان به این مطالبات توجه کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا