بین‌المللی

آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه خارج شد

رویترز به نقل از سخنان پیشین دونالد ترامپ نوشت: آمریکا روز جمعه از پیمان منع تولید موشک‌های هسته‌ای میان برد با روسیه خارج می‌شود

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ در ماه فوریه(اسفند) سال جاری گفت اگر روسیه تا دوم آگوست (۱۱ مردادماه) به مفاد پیمان منع تولید موشک‌های هسته‌ای میان برد عمل نکند، وی از این پیمان خارج خواهد شد.

تا کنون هیچ یک از مقامات آمریکایی خروج واشنگتن از این پیمان را تایید نکرده اند اما اکثر رسانه های بین‌المللی با توجه به اتمام پیمان منع موشکی و سخنان ماه فوریه ترامپ در مورد خروج آمریکا از این پیمان،‌امروز این مطلب را منتشر کرده‌اند.

ترامپ روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت؛ روسیه دوست دارد در پیمان هسته ای کاری انجام دهد و این برای مورد پسند من است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در کاخ سفید قبل از سوار شدن به هلی کوپتر گفت: در تماس تلفنی اخیر من با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، هیچ سخنی در مورد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای صورت نگرفت.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز پنجشنبه گفت با اتمام پیمان منع تولید موشک‌های هسته‌ای در روز جمعه، جهان یک پیمان عامل بازدارنده ارزشمند در برابر جنگ هسته‌ای را از دست خواهد داد.

گوترش گفت: این مساله احتمالا تهدید موشک‌های بالستیک را افزایش خواهد داد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ میان میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق و رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا امضا شد.

این پیمان تولید موشک‌های میان‌برد هسته‌ای و غیر هسته‌ای با برد بین پانصد تا پنج هزار و پانصد کیلومتر را منع کرد.

در ماه‌های گذشته ناتو و آمریکا روسیه را متهم کردند که موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای و برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر تولید کرده است. روسیه این ادعا را تکدیب کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا