اخبار

آینده مبهم توافق برجام ؛مذاکره و دست یابی به نتیجه قابل قبول امکان پذیراست ؟

درحالیکه روحانی در جریان سفر به استان آذربایجان شرقی اعلام می دارد، در حال مذاکره هستیم و ممکن است در هفته‌های آینده به نتیجه قابل قبول دست پیدا کنیم؛ وزیر خارجه امریکا تاکید کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران مؤثر بوده است.

حسن روحانی: مشغول مذاکره و گفتگو هستیم!

ایسنا – حسن روحانی در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی از جمله گفت : در روند آغاز توافقات نهایی نیز به مقام معظم رهبری پیشنهاد کردم که در این موضوع همه اختیارات را به بنده واگذار کند، اما ایشان فرمودند که این را به مصلحت شما نمی‌دانم و مسئولیت سنگینی است و چه بسا عده‌ای در گوشه و کنار وجود داشته باشند که نسبت به آن ایراد و اشکال داشته باشند، لذا بگذارید تا کلیت نظام نسبت به این موضوع تصمیم بگیرد.

روحانی تصریح کرد: با گذشت زمان اینکه رهنمودها ،نصیحت‌ها و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب حساب‌شده، دقیق و در چارچوب منافع و وحدت ملی بوده، بیشتر روشن شده است و ما توافقی را قبول کردیم که آن را مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی، شورای نگهبان و رهبری قبول کردند، یعنی همه نظام آن را پذیرفته است…رئیس جمهور اضافه کرد: در شورای عالی امنیت ملی، طی ۷ جلسه فوق‌العاده تمام جزئیات توافق مورد بحث و بررسی قرار گرفت، لذا لازم بود که در این کار تاریخی همه مردم و نمایندگان مجلس بار مسئولیت را بر دوش بگیرند.

روحانی با اشاره به اینکه برجام در ۲۳ تیرماه سال ۹۴ به امضاء رسیده و در دیماه همان سال، اجرایی و عملیاتی گردید، اظهار داشت: بعد از اجرایی شدن برجام شاهد تحول بزرگی در عرصه‌های مختلف بویژه در سطح جهانی از لحاظ سیاسی بودیم..

طبق توافق برجام اگر این توافق تا سال آینده باقی بماند، تمام تحریم تسلیحاتی ایران براساس آن برداشته می‌شود و می‌توانیم هر سلاحی که نیاز داریم را خریداری و یا به فروش برسانیم و البته مقدمات این کار را هم آماده کرده‌ایم.

روحانی با اشاره به اینکه برجام امروز هم از لحاظ سیاسی، حقوقی و حتی اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، گفت: براساس توافق برجام در چند سال آینده محدودیت‌های دو منظوره نیز برداشته می‌شود، اما در عین حال با خروج غیرقانونی آمریکا از برجام فشار زیادی بر کشورمان وارد شده است…

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: وقتی مشاهده کردیم که کشورهای دیگر آمادگی ندارند که ریسک‌های بالا را برای سرمایه‌گذاری در ایران بپذیرند طبیعتاً چند راه پیش رو داشتیم. یکی از آنها این بود که مذاکره کرده و به توافق برسیم و براساس آن با کشورهای مختلف مکاتبه کردیم و آنها قول‌ها و وعده‌هایی دادند، اما در مقام عمل ناتون بودند لذا در چنین شرایطی اقداماتی را آغاز کردیم و به دنیا گفتیم که اگر نتوانیم از فواید این توافق استفاده کنیم، ما هم تعهدات خود را قدم به قدم کاهش می‌دهیم.طبق توافق برجام اگر این توافق تا سال آینده باقی بماند، تمام تحریم تسلیحاتی ایران براساس آن برداشته می‌شود و می‌توانیم هر سلاحی که نیاز داریم را خریداری و یا به فروش برسانیم و البته مقدمات این کار را هم آماده کرده‌ایم.

روحانی با اشاره به اینکه برجام امروز هم از لحاظ سیاسی، حقوقی و حتی اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، گفت: براساس توافق برجام در چند سال آینده محدودیت‌های دو منظوره نیز برداشته می‌شود…

امروز هم با برخی از کشورها در حال مذاکره هستیم و آنها پیشنهاداتی ارایه کردند که متوازن نمی‌دانیم، لذا آن پیشنهادات را نپذیرفتیم.ممکن است در هفته‌های آینده به نتیجه قابل قبول دست پیدا کنیم و امکان دارد که به این نتیجه نرسیم و اگر به نتیجه‌ای نرسیم مرحله بعدی کاهش تعهدات را انجام خواهیم داد…

ترامپ:ایران” بدجوری” به دنبال مذاکره برای یک توافق است

رویداد ۲۴- دونالد ترامپ باردیگر از رویکرد دولت قبلی آمریکا در قبال ایران انتقاد کرد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه ۱۰ مرداد گفت که ایران «بدجوری» به دنبال مذاکره با دولت او برای دستیابی به یک توافق است.

دونالد ترامپ که در تجمع هواداران خود در شهر «سینسیناتی» در ایالت اوهایو صحبت می‌کرد، اظهار داشت: برای حفاظت از امنیت شهروندان آمریکایی من ایالات متحده را از توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران خارج کردم. توافقی احمقانه و وحشتناک.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با انتقاد از دولت باراک اوباما اضافه کرد: ما به ایران یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار پول نقد دادیم. یک هواپیما پر از پول. جالب است بدانم وقتی آن‌ها هواپیما را دیدند، چه حالی داشتند. جالب است بدانم با این پول چه کاری کردند. باور می‌کنید.

وی اضافه کرد: بیاد داشته باشید که چه گفتم، ایران الان کشوری است متفاوت نسبت به آنچه که در دو سال و نیم پیش بود.

دونالد ترامپ در ادامه تصریح کرد: زمانی که من کارم (را به عنوان رئیس جمهوری) آغاز کردم، ایران در همه جا حضور داشت. در چهارده تا هجده منطقه مختلف که درگیری در آن جریان داشت، حاضر بود. اما آن‌ها الان بدجوری فقط خواهان مذاکره برای یک توافق هستند.
دونالد ترامپ توضیح بیشتری در خصوص ادعای درخواست ایران برای مذاکره ارائه نکرده است.

پمپئو: تحریم های آمریکا علیه ایران مؤثر بوده است

ایرنا – «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز جمعه مدعی شد که تحریم های آمریکا علیه ایران مؤثر واقع شده است.به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، پمپئو افزود: ما این تحریم ها را در هر جایی اعمال خواهیم کرد.

دولت ترامپ و تدوین طرح جایگزین برجام

ایرنا – تارنمای «دیلی بیست» به نقل «چهار منبع آگاه» نوشت: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از سناتور جمهوریخواه «لیندسی گراهام» خواسته است تا به یافتن جایگزینی برای توافق هسته‌ای با ایران کمک کند.

این تارنما افزود: ترامپ خواهان یک توافق جدید با ایران به جای توافقی است که از آن خارج شد. او برای کمک گرفتن در این کار به یکی از جنگ‌ طلب‌ترین معتمدانش روی آورده است.
گراهام سناتور جمهوریخواه ایالت کارولینای جنوبی است. چهار منبع آگاه به دیلی بیست گفته‌اند: او با مقام‌های ارشد دولت ترامپ که به دنبال یافتن جایگزینی برای توافق دولت اوباما با ایران هستند، همکاری نزدیکی را شروع کرده است.

نقش فزاینده گراهام در راهبرد دولت ترامپ در قبال ایران درحالی است که وزارتخانه‌های خارجه و دفاع آمریکا و سایر آژانس‌های دولتی این کشور تلاش می‌کنند تا مناسبات حساس واشنگتن و تهران را مدیریت کنند.

به نوشته تارنمای دیلی بیست، کارشناسان مسائل ایران که برخی از آنها با دولت اوباما همکاری داشتند، می‌گویند : ایران وارد مذاکره برای بازنگری در توافق هسته‌ای نخواهد شد، مگر اینکه آمریکا از دستکم بخشی از تحریم‌های خود عقب‌نشینی کند…

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای درباره همکاری گراهام و دولت ترامپ نوشت: آمریکا به دنبال توافق جامعی است که به رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران، نه فقط برنامه هسته‌ای بلکه برنامه موشکی، حمایت آن از گروه‌های نیابتی و رفتار مخرب منطقه‌ای آن بپردازد. ما می‌خواهیم ایران مانند یک کشور عادی رفتار کند.

همکاری گراهام در حالی است که سناتور «رند پال» نیز در پشت صحنه در حال تلاش برای تاثیرگذاری روی سیاست دولت آمریکا در قبال ایران است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا