اخبار

ادامه خرید نفت ایران برخلاف تحریم‌های آمریکا

چین و سایر کشورها در مخالفت با تحریم‌های واشنگتن علیه تهران از نفتکش‌هایی که متعلق به ایران است، نفت دریافت می‌کنند.

نفتکش‌های ایران به چین و کشورهایی در شرق مدیترانه نفت صادر کرده‌اند!

به گزارش ایسنا، نیویورک تایمز نوشت: کشورهای مختلفی در جهان بر خلاف تحریم‌های آمریکا که با هدف قطع منابع درآمدی ایران وضع شده است در حال واردات نفت از نفتکش‌های ایرانی بیشتری در مقایسه با گذشته هستند.

این روزنامه گزارش خود را پس از بررسی ۷۰ نفتکش متعلق به ایران از تاریخ دوم مه، زمانی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به‌طور کامل اجرایی شد، نوشته و در آن به ارائه جزئیاتی درباره نام و تعداد این نفتکش‌ها پرداخته است که در این بازه زمانی به چین یا شرق مدیترانه نفت صادر کرده‌اند.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: این حجم از خرید نفت ایران نشان دهنده دشواری کار دولت ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) برای استفاده از تحریم به منظور به صفر رساندن صادرات نفت ایران پس از جدا شدن از متحدان و شرکا در سیاستش درقبال ایران است. دولت اوباما (رئیس جمهور پیشین آمریکا) با چین، روسیه و متحدان اروپایی برای حصول توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ همکاری کرد تا برنامه هسته‌ای ایران را محدود کند اما تصمیم رئیس جمهور ترامپ برای خروج از این توافق و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران با مخالفت این کشورها مواجه شد.

ریچارد نفیو، یک مقام سابق کاخ سفید و وزارت امورخارجه آمریکا که در دوران ریاست جمهوری اوباما معمار تحریم‌های ایران شناخته می‌شد، اظهار داشت: شما نمی‌توانید چنین تهدیداتی را مطرح کنید وقتی قادر به عملیاتی کردن آن نیستید.

وی ادامه داد: این کار، تصمیمی را که سبب شد آنها ضعیف به نظر بیایند، بدتر می‌کند. این نشان می‌دهد که محدودیت‌هایی برای قدرت آمریکا وجود دارد. چین و کشورهای دیگر آماده‌اند که بگویند “نه، ما نمی‌خواهیم از آمریکا پیروی کنیم”.

نوآم ریدان کارشناس اقتصادی نیز بر این باور است که تحریم‌ها باعث نشده است، ایران دست از صادرات نفت به‌ویژه به آسیا و مدیترانه بردارد.

به نوشته نیویورک تایمز، خرید نفت و مشتقات آن از ایران غیرقانونی و برخلاف قوانین بین‌المللی نیست، چراکه تحریم‌های دولت آمریکا علیه نفت ایران که از نوامبر گذشته اجرایی شد، یک‌جانبه است. واشنگتن حتی تا ماه مه به هشت کشور اجازه داد تا به واردات نفت خود از ایران ادامه دهند اما این معافیت را نیز متوقف کرد.

با این حال شرکت‌های خارجی که تحریم‌ها را نادیده می‌گیرند و در عین حال با شرکت‌ها و بانک‌های آمریکایی تجارت می‌کنند در معرض خطر اقدامات تنبیهی دولت آمریکا قرار دارند.

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود نوشت: این تحریم‌های واشنگتن که از دوم مه به‌طور کامل به اجرا درآمد به سطح اختلافات میان ایران و آمریکا در خلیج فارس افزود، هرچند که اروپایی‌ها تلاش کرده‌اند از این تنش‌ها بکاهند و ایران را ترغیب به ماندن در توافق هسته‌ای کنند…

چین، سیاست دولت آمریکا برای اعمال فشار حداکثری بر تهران را ریشه تنش‌های کنونی در منطقه می‌داند و تاکید دارد که واشنگتن خود باید اشتباهش را تصحیح کند.

ریچارد نفیو معتقد است، کشورهایی که شاهد ادامه واردات نفت از ایران هستند ممکن است شروع به اعمال فشار بر دولت ترامپ کنند تا معافیت‌هایی را برای آنها در نظر بگیرد یا حتی ممکن است تصمیم به خرید نفت ایران به صورت محرمانه بگیرند…

اقدامات امریکا برای تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس

ایسنا به نقل از پایگاه خبری هیل، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا شنبه در جمع خبرنگاران از حمایت چند متحد و شریک آمریکا از طرح این کشور برای تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس برای به اصطلاح محافظت از کشتیرانی در این منطقه خبر داد.

وی با ادعای این‌که نمایندگان بیش از ٣٠ کشور دنیا این هفته در کنفرانسی در مرکز فرماندهی مرکزی آمریکا در فلوریدا برای بررسی طرح “عملیات نگهبانی” شرکت کرده بودند، افزود: ما سطوح مختلفی از تعهد همکاری با این طرح را دریافت کرده‌ایم. بنابراین فکر می‌کنم که به زودی و طی روزهای آتی اطلاعیه‌هایی در این زمینه برای اعلام کردن وجود داشته باشد.

اسپر پیش از سفر به استرالیا، در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای آسیایی نیز قول همکاری داده‌اند؟، گفت که زمان همه چیز را بیان خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به این‌که همواره هدف دولت این کشور در “عملیات نگهبانی”، جهانی کردن آن بوده است، گفت: اما جدا از تعهد سایر کشورها، آمریکا به فراهم کردن نظارت هوایی و دریایی در این منطقه ادامه خواهد داد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود مدعی شد: آنچه می‌خواهیم انجام دهیم این است که در مسیر دیپلماتیک بمانیم و می‌خواهیم ائتلافی ایجاد کنیم که در این مسیر به ما کمک کند.

اسپر ادامه داد: هیچ‌کس نمی‌خواهد به درگیری با ایران کشیده شود، به‌همین دلیل است که ما ابتدا پیشنهاد ایجاد ائتلافی متشکل از متحدان هم‌فکر و شرکای‌مان را مطرح کردیم.

به گزارش ایسنا، آمریکا در تلاش برای تقویت حضور نظامی خود در خاورمیانه در ماه‌های گذشته این ادعا را مطرح کرده که ایران در چند حادثه اخیر در خلیج فارس دست داشته است. از این رو واشنگتن قصد دارد به بهانه محافظت از کشتیرانی در خلیج فارس یک ائتلاف به اصطلاح جهانی در منطقه تشکیل دهد.

این در حالی است که تاکنون کشورهای بزرگی همچون آلمان و ژاپن اعلام کرده‌اند، قصد ندارند به این ائتلاف بپیوندند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا