اجتماعی

حذف مرخصی زایمان در بخش خصوصی

امروزه با توجه به افزایش قابل توجه آمار زنان شاغل انتظار می‌رود که تسهیلات ویژه‌ای برای زنان باردار شاغل از سوی دولت و مسئولان ذی‌ربط اختصاص داده شود؛ هرچند در حال حاضر بسیاری از امکانات مانند مرخصی زایمان با حقوق تنها در حد حرف و بخشنامه‌های بدون عمل در بایگانی بسیاری از ادارات وجود دارد که این خود می‌تواند عاملی برای افزایش دغدغه‌های روحی و فکری زنان شاغل شود.

طبق بررسی‌های به عمل آمده متاسفانه امروزه برخی زنان شاغل که باردار هستند تا حد امکان بارداری خود را در محل کار پنهان می‌کنند، چراکه معتقد هستند در صورت اطلاع کارفرما از بارداری آنها به‌راحتی شغل خود را از دست خواهند داد که با توجه به شرایط اقتصادی نامناسب این مهم می‌تواند بسیار تنش‌زا باشد.

لزوم اجرایی‌شدن مرخصی ۹ ماهه زایمان

چندی پیش فاطمه ذوالقدر طی مصاحبه اعلام کرده بود که باید میزان مرخصی زایمان برای بانوان شاغل در دستگاه‌های اجرایی به مدت ۹ماه اعمال شود تا بانوان شاغل برای تربیت فرزند خود در هنگام استفاده از مرخصی زایمان دغدغه‌ای نداشته باشند.

وجود خلأهای قانونی

آنچه مسلم است متأسفانه یکی از مهمترین دلایل اجرایی‌نشدن مرخصی زایمان زنان باردار شاغل را می‌توان وجود خلأهای قانونی عنوان کرد؛ اتفاقی که خود عاملی برای سوءاستفاده برخی از کارفرمایان شده است، به‌گونه‌ای که بنا به اظهارنظر جامعه‌شناسان این مهم خود می‌تواند عاملی برای افزایش استرس زنان باردار شود که به‌یقین تاثیرات منفی بسزایی را بر جنین برجای می‌گذارد، چراکه زمانی که مادر آرامش نداشته باشد چگونه می‌تواند فرزند خود را به طرز صحیح و با آرامش پرورش دهد. از این‌رو انتظار می‌رود بهارستان‌نشینان با توجه به اهمیت مساله قوانین مربوط به مرخصی زایمان زنان باردار شاغل را مورد بازنگری و یا اصلاح قرار دهند تا از این طریق دغدغه‌های ذهنی این دسته از افراد تا حدودی برطرف شود. به عبارت ساده‌تر زمانی که منابع مالی کافی و مشخصی برای این مساله وجود ندارد و رقم بالایی از بودجه به اقدامات دیگر اختصاص داده شده است، چگونه می‌توان انتظار داشت که مرخصی زایمان زنان نیز به‌طور کامل و بدون هیچ کم‌وکاستی به مرحله اجرا دربیاید؟ جالب است بدانیم قانون مرخصی زایمان که در ابتدا به این‌گونه نگارش شده بود که تنها ۸۴روز باشد و به تدریج به ۶ماه رسید که در نهایت در سال‌های گذشته به ۹ماه افزایش یافت، اما هنوز بار مالی سه‌ماه اضافه آن تامین نشده تا همه بانوان بتوانند از ۹ماه مرخصی زایمان خود استفاده کنند که این خود می‌تواند نقش بسزایی در اجرایی‌نشدن مرخصی زایمان زنان شاغل باشد.

حذف مرخصی زایمان در بخش خصوصی

متاسفانه با نامناسب‌شدن شرایط اقتصادی شاهد حذف مرخصی زایمان در بخش خصوصی هستیم، به‌گونه‌ای که برخی کارفرمایان علت اصلی آن را نبود منابع مالی عنوان می‌کنند که این خود می‌تواند برای زنان شاغل باردار بسیار مشکل‌ساز شود تا جایی که طبق نظرسنجی‌های میدانی بسیاری از افرادی که قصد بارداری دارند می‌‌گویند در صورت بچه‌دارشدن باید از کار دست بکشند، چراکه خواسته یا ناخواسته از سوی کارفرما پس از مدتی اخراج خواهند شد که این خود می‌تواند در روند دوران بارداری مادر شاغل تاثیرات منفی بسیاری را به دنبال داشته باشد به‌گونه‌ای که بنا به اظهارنظر روانشناسان احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان در این دسته از مادران به نسبت بیشتر از دیگر افراد خواهد بود. بنابراین حذف مرخصی زایمان زنان شاغل نه‌تنها مشکلات اقتصادی را به آنها تحمیل می‌کند بلکه از نظر روحی و روانی نیز برای این دسته از زنان تبعات منفی گسترده‌ای را به دنبال خواهد داشت.

عدم تمایل زنان شاغل به فرزندآوری

پرواضح است که با حذف تدریجی مرخصی زایمان زنان شاغل شاهد کاهش تمایل این دسته از زنان به فرزندآوری هستیم؛ اتفاقی که در بلندمدت می‌تواند پیامدهای منفی بسیاری را برای زنان و در نهایت جامعه به دنبال داشته باشد، چراکه بنا به اظهارنظر کارشناسان مرخصی زایمان زنان شاغل خود انگیزه‌ای برای افزایش فرزندآوری در جامعه است؛ اتفاقی که امروزه به دلیل عدم تحقق کامل آن باعث کاهش فرزندآوری زنان شاغل شده تا جایی که پیش‌بینی می‌شود ادامه‌داشتن این روند خود نقش موثری در بحران سالمندی و کاهش جمعیت جوان کشور داشته باشد. جالب است بدانیم که کمترین آمار مرخصی زایمان اختصاص به بخش خصوصی دارد که این خود می‌تواند مبین نبود منابع مالی کافی باشد.

در نهایت…

باید یادآور شد که تنها در صورتی می‌توان شاهد تحقق کامل مرخصی زایمان زنان باردار شاغل بود که خود آنها پیگیر کامل این مساله باشند، چراکه در شرایطی که بسیاری از زنان تنها به دلیل اشتغال از بارداری صرف‌نظر می‌کنند و یا اینکه تا حد امکان آن را از کارفرمای خود پنهان می‌کنند، چگونه می‌توان انتظار داشت که این مساله مهم برای زنان شاغل به‌طور کامل به مرحله اجرا دربیاید بلکه با بهانه‌های متعددی مانند نبود بودجه کافی، افزایش آمار افراد واجد شرایط برای اشتغال و موارد دیگر به‌راحتی از مرخصی زایمان زنان باردار شاغل شانه خالی می‌کنند که این خود می‌تواند آثار منفی بسیاری را نیز به دنبال داشته باشد.
آرمان ملی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا