بین‌المللی

رشد اقتصادی چین و چالش های پیش رو

چین تلاش های گسترده ای را آغاز کرده است تا ضمن غلبه بر تعرفه های تجاری آمریکا، با استمرار صادرات فزاینده و جلوگیری از یکجانبه گرایی به رشد صنعتی قابل قبول در سال ۲۰۱۹ میلادی دست یابد.

مشکل در تجارت خارجی، تعرفه های سنگین آمریکا، مناقشه تجاری چین و آمریکا، کاهش رشد اقتصادی چین، صادرات رو به کاهش، یکجانبه گرایی و حمایت های تجاری تک جانبه از جمله عواملی است که چین باید برای رسیدن به رشد اقتصادی و صنعتی مطلوب بر آنها غلبه کند.

چین می گوید که رشد اقتصادی خود را برای سال جاری میلادی بین ۶ تا ۶.۵ درصد هدفگذاری کرده است این رقم رشد برای اولین بار به پایین ترین میزان در ۱۷ سال گذشته در ماه اردیبهشت رسید زمانی که رشد اقتصادی چین فقط ۵ درصد بود اما در ماه خرداد به ۶.۳ درصد افزایش یافت.

دومین اقتصاد جهان با جدی ترین چالش در مناقشه اقتصادی و تجاری با آمریکا روبرو است و وزارت صنعت این کشور در تازه ترین بیانیه خود اعلام کرده است که برای رسیدن به رشد مطلوب باید بیشترین تلاش ها در دستور کار کشور قرار گیرد.

رشد اقتصادی چین طبق آمار رسمی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی به ۶.۲ درصد رسید که پایین ترین میزان رشد در ۲۷ سال گذشته بوده است.

«شین گوا بین» از کارشناسان امور اقتصادی و صنعتی می گوید ما با چالش های عدیده ای برای تحقق اهداف اقتصادی و پیشبرد اصلاحات روبرو هستیم.

وی می افزاید ما اصلاحاتی را در صنایع، تجارت و اقتصاد انجام داده ایم اما با نظرداشت کاهش صادرات و همچنین یکجانبه گرایی تجاری مشکل بتوان به اهداف دست یافت ولی تلاش ها متوقف نخواهد شد.

احتمال می رود چین بسته های محرک اقتصادی مانند سال های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۸ میلادی در نظر گیرد این بسته های محرک اقتصادی می تواند باعث شود تا چین رشد اقتصادی هدفگذاری شده را بدست آورد.

هدف رشد صنعتی چین برای سال ۲۰۱۹ میلادی بین ۵.۵ تا ۶ درصد است که اگر برنامه ریزی های چین برای فایق آمدن بر چالش های فوق با موفقیت به انجام برسد، این هدف تحقق خواهد یافت.

برخی گزارش ها حاکی است به دلیل طولانی شدن نبرد بزرگ تجاری بین چین و آمریکا بسیاری از شرکت های چینی و خارجی، موسسات و کارخانه های خود را به کشورهای دیگر و همجوار منتقل کرده اند و بخش های تولیدی در چین وضعیت نامطلوبی دارند این گزارش ها همچنین حاکی است در پی طولانی شدن جنگ تجاری میان چین و آمریکا نزدیک به ۲ میلیون نفر در بخش های صنعتی چین شغل خود را از دست داده اند.

شین می گوید در سال گذشته میلادی ۵۸۸ شرکت تولیدی خارجی بساط کاری خود را از استان گوانگ دونگ در جنوب این کشور به کشورهای ویتنام، تایلند و مالزی انتقال داده اند که البته این فقط معادل ۱.۵ درصد از کل تولید کنندگان است.

شرکت صنایع و سرمایه بین المللی چین در گزارشی در تارنمای خود اعلام کرده که در یک سال گذشته نزدیک به ۵ میلیون نفر در قلمروهای صنعتی در چین شغلشان را از دست داده اند که ۲ میلیون نفر از آنها به دلیل مناقشه درازمدت تجاری این کشور و آمریکا بیکار شده اند.

این رقم معادل ۴.‏۳‬ درصد از کل کسانی است که در بخش های صنعتی چین کار می کنند و کمی کمتر از نیمی از آنها است پس از آنکه چین وارد یک درگیری بزرگ تجاری با آمریکا شد، شغل خود را از دست دادند.

بانک سرمایه گذاری چین هم گزارش کرده است بسیاری از این افراد در بخش های معدن، خدمات صنعتی و بهره وری عمومی و تولیدات صنعتی مشغول کار بوده اند اما بخشی از این بیکاری ها مربوط به تجدید ساختارهای اقتصادی در سراسر چین برای پیشبرد اصلاحات صنعتی است و مابقی نیز به جنگ تجاری این کشور با آمریکا مربوط می شود.

با این حال آمارها متناقض است به طوری که بانک ارتباطات و شرکت سهامی چین آمارهای مختلفی را از بیکاری ناشی از جنگ تجاری این کشور و آمریکا منتشر کرده اند و شمار کسانی را که شغلشان را به این دلیل از دست داده اند بین ۷۰۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر براورد کرده اند.

اهمیت رشد اقتصادی چین به حدی است که همزمان با برگزاری دور دوازهم مذاکرات تجاری چین و آمریکا، ۲۵ نفر از اعضای دفتر سیاسی حزب حاکم کمونیست چین روز گذشته نشستی برای بررسی شرایط اقتصادی و صنعتی کشور از جمله رسیدگی به مساله بیکاری فزاینده در بخش صنایع برگزار کردند.

رئیس جمهوری چین در این نشست گفت پکن می تواند با نوع واکنش خود نسبت به جنگ تجاری آمریکا، این تهدید را به فرصت تبدیل کند او گفت که کشور برای مدیریت مخاطرات و چالش های جدید باید به توان بالقوه داخلی خود، از جمله وسعت و پهناوری کشور، تکیه کند.

آمریکا در یک سال گذشته بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه ای به میزان ۲۵ درصد اعمال کرده است که بنا به گزارش نهادهای چین اصلی ترین عامل بیکاری در بخش صنایع بوده است.

دولت چین امیدوار است با تثبیت اوضاع در بخش های بورس و اوراق بهادار، سرمایه گذاری و با پیشبرد اصلاحات در ساختارهای صنعتی، خدماتی و تجاری و با افزودن بر واردات و همکاری با دیگر کشورهای دنیا بجای آمریکا مشکلات را برطرف کرده و از رشد اقتصادی و صنعتی قابل قبولی تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی برخوردار شود.
مستقل

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا