گوناگون

چراغ شهرک های صنعتی همچنان خاموش می شوند

بر اساس آمار سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، تا پایان اسفند ماه سال ۹۷، از ۹۹۲ واحد شهرک صنعتی مصوب، ۸۱۱ واحد در کشور به بهره برداری رسیده و در این نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی، ۴۳۴۷۳ واحد به بهره برداری رسیده که در این واحدها ۸۷۶۶۵۰ نفر مشغول به کار شده اند…

عصر ایران : در طول چند دهه گذشته، دولت ها با هدف ساماندهی و ایجاد زیر ساخت های لازم برای ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی، مناطقی را در نظر گرفته و شهرک های صنعتی را به وجود آوردند.

بر اساس آمار سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، تا پایان اسفند ماه سال ۹۷، از ۹۹۲ واحد شهرک صنعتی مصوب، ۸۱۱ واحد در کشور به بهره برداری رسیده و در این نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی، ۴۳۴۷۳ واحد به بهره برداری رسیده که در این واحدها ۸۷۶۶۵۰ نفر مشغول به کار شده اند.

این آمار به ظاهر خوب و امیدوار کننده است و نشان می دهد افراد زیادی تمایل دارند که در مناطق مختلف در کار تولید سرمایه گذاری کنند. اما فعالان اقتصادی در شهرک های صنعتی تا چه حد موفق بوده اند؟ طبق آمار سال گذشته این سازمان، حدود ۱۱۸۰۰ واحد در شهرک های صنعتی کمتر از ۵۰ درصد، حدود ۱۴۰۵۰ واحد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و حدود ۷۱۵۰ واحد فعال هستند.

این آمار نشان می دهد بیش از ۵۰ درصد واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی راکد و در تعطیلی به سر می برند.

گذشته از هزینه ای که دولت ها در به وجود آوردن این شهرک ها و ایجاد زیر ساخت ها متحمل شده اند، افراد زیادی هستند که سرمایه خود را از دست داده اند. در واقع می شود گفت پروژه شهرک های صنعتی هر روز که جلوتر می رویم با شکست رو به رو می شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا