گوناگون

چین خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را متوقف کرد

کمیته مقررات تعرفه گمرکی شورای دولتی چین با اشاره به احتمال افزایش تعرفه گمرکی بر محصولات کشاورزی آمریکا که چین پس از سوم اگوست (۱۲ مرداد ۱۳۹۸) خریداری کرده است دستور داد موسسات چینی خرید محصولات کشاورزی آمریکا را متوقف کنند.

به نقل از خبرگزاری شینهوا، این اقدام در واکنش به افزایش ۱۰ درصدی تعرفه گمرکی بر ۳۰۰میلیارد دلار از کالاهای چینی توسط آمریکا و همچنین بی‌توجهی واشنگتن به تفاهم مشترک رهبران دوکشور در دیدار اوساکا صورت گرفته است.

گزارش می‌افزاید با این حال نهادهای مربوط به واردات محصولات کشاورزی چین اعلام کرده اند بازار چین بزرگ است و واردات محصولات کشاورزی آمریکا دورنمای روشنی دارد اما امیدواریم که آمریکا به طور جدی تفاهم مشترک رهبران دو کشور در دیدار اوساکا را رعایت کرده و با اجرای تعهدات خود زمینه را برای همکاری کشاورزی دو کشور آماده کند.

رادیو بین‌المللی چین نیز آمریکا را مقصر توقف خرید محصولات کشاورزی معرفی کرده و نوشته است این اقدام لازمه مقابله طرف چین با چماق تعرفه آمریکا است که منطقی و منصفانه به نظر می‌رسد.

گزارش با بیان اینکه چین و آمریکا در زمینه کشاورزی مکمل یکدیگر هستند و تجارت محصولات کشاورزی با منافع مشترک دوطرف سازگار است آورده است؛ پس از دیدار سران دو کشور در اوساکا، چین طبق تقاضای داخلی و اصول بازار در زمینه خرید محصولات کشاورزی آمریکا به پیشرفت‌هایی رسید و از آن زمان تاکنون ۲ میلیون و ۲۷۰هزار تن سویا آمریکا برای حمل به چین بارگیری شد اما آمریکا چین را به خودداری از خرید محصولات کشاورزی متهم کرده است.

بر اساس این گزارش، چین عملا شناخت مشترک سران دو کشور در اوساکا را اجرا کرده و از خود صداقت و همکاری نشان داده است، اما آمریکا در مسیر عکس حرکت کرده و بار دیگر عهدشکنی کرده است، چماق تعرفه آمریکا کاملا شرایط لازمه برای ادامه معاملات محصولات کشاورزی چین و آمریکا را تخریب کرده است.

رادیو بین‌المللی چین می‌افزاید: اقدام چین در توقف خرید محصولات کشاورزی آمریکا، اقدامی اجباری است و هدف آن دفاع از کرامت کشور و منافع خویش است در عین حال نیز پیامی روشن است که هیچ‌گونه اعمال فشار حداکثری بر چین اثر نمی‌کند، تدابیر متقابل چین اعلام شده و حتما عملی می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به‌رغم برگزاری دور سیزدهم مذاکرات چین و آمریکا، به بهانه عدم اجرای تعهدات چین، به‌تازگی بر ۳۰۰میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین تعرفه ۱۰درصدی اعمال کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا