گوناگون

تنش در کشمیر: پاکستان سفیر هند در اسلام آباد را اخراج کرد

پاکستان سفیر هند در اسلام‌آباد را در پی تحولات اخیر در کشمیر اخراج و روابط تجاری با دهلی‌نو را به تعلیق درآورد. علاوه بر پاکستان، چین هم به اقدام دولت هند مبنی بر لغو امتیازات ایالت مسلمان‌نشین جامو و کشمیر معترض است….

به گزارش یورو نیوز، پاکستان با اخراج سفیر هند در اسلام‌آباد در روز چهارشنبه اعلام کرد که سطح روابط دیپلماتیک خود را با هند کاهش می‌دهد و تجارت با دهلی نو را تعلیق می‌کند.

پاکستان با اخراج سفیر هند در اسلام‌آباد در روز چهارشنبه اعلام کرد که سطح روابط دیپلماتیک خود را با هند کاهش می‌دهد و تجارت با دهلی نو را تعلیق می‌کند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که هند بخشی از امتیازات ویژه‍ی منطقه کشمیر را که از خودمختاری ویژه است، لغو کرد.هنوز دولت هند به تصمیم‌های اخیر پاکستان واکنشی نشان نداده است.

تصمیم هند برای سلب اختیارات ویژه، واکنش دو همسایه‍ی دیگر یعنی چین و پاکستان را که هر دو ادعاهایی درباره‍ی بخش‌هایی از کشمیر دارند، در پی داشت. آنها به دهلی نو درباره‍ی نقض قانون اساسی هشدار دادند.

وضعیت خودمختاری ویژه در ایالت جامو و کشمیر که اکثر جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، پیش‌تر در ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند تضمین شده بود و بر این اساس، به غیر از تصمیم‌گیری در موضوعات دفاعی، امور خارجه و ارتباطات منطقه‌ای، سیاستگذاری‌ و اجرا در دیگر موضوعات به یک نهاد قانونگذاری محلی واگذار شده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا