گوناگون

یک چهارم جمعیت جهان از کمبود آب رنج می‌برند

براساس گزارش روز چهارشنبه موسسه منابع جهانی، یک چهارم جمعیت جهان در ۱۷ کشور از کمبود شدید آب رنج می برند.

به گزارش شبکه سی ان ان، مؤسسه منابع جهانی اعلام کرد که مسأله کمبود آب باعث شده تا مردم ۱۷ کشور هر سال تنها ۸۰ درصد آب مورد نیاز خود را مصرف کنند.

دکتر «اندرو استیر» رئیس موسسه منابع جهانی در کنفرانس خبری گفت: کمبود آب، بزرگترین بحرانی است که هیچ کس درباره آن صحبت نمی کند. عواقب آن به به صورت آشکار در ناامنی غذایی، درگیری و مهاجرت و بی ثباتی مالی قابل مشاهده است. عدم اقدام و مبارزه با این مسأله می تواند تبعات سنگینی بر زندگی و معیشت جامعه بشری داشته باشد.

بر اساس گزارش ارائه شده توسط مؤسسه منابع جهانی، قطر کمبودترین کشور در ذخایر آبی و پس از آن رژیم صهیونیستی، لبنان، ایران، اردن، لیبی، کویت، عربستان سعودی، اریتره، امارات متحده عربی، سان مارینو، بحرین، هند، پاکستان، ترکمنستان و عمان قرار دارند.

دوازده کشور از ۱۷ کشوری که با کمبود آب “بسیار شدید” روبرو هستند در خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارند؛ اما هند که به عنوان سیزدهمین کشور کمبود آب قرار دارد، سه برابر پرجمعیت تر از ۱۶ کشور دیگر در این لیست است.

شهر چنای هند امسال به دلیل بحران جاری آب در کانون توجهات قرار گرفته است. در ماه ژوئن (خرداد- تیر)، مقامات شهری فاش کردند که “روز صفر” فرا رسیده است زیرا چهار مخزن اصلی که آب را به شهر ارائه می دهند، خشک شده اند.

«شاشی شکار» معاون سابق وزیر منابع آبی هند در همین زمینه گفت: بحران اخیر آب در  شهر چنای توجه جهانی را به خود جلب کرد، این درحالی است که دیگر مناطق مختلف نیز در هند تنش مزمن آب را تجربه می کنند.

بر اساس گزارش موسسه منابع جهانی، اگرچه آمریکا در فهرست۷۱ کشور بحران کمبود آب قرار دارد اما در این میان برخی از ایالت های این کشور مانند نیومکزیکو، کالیفرنیا از بحران شدید کمبود آب رنج می برند.

ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا