اخبار

ورود پول‌های کثیف به کمپین‌های انتخاباتی

واقعیت این است که، انتظار برگزاری انتخاباتی سالم و شفاف در نظامِ سراپا غرق در فساد، دروغ، تقلب، غارتگری و جنایت در بهترین حالت خام‌اندیشی است. در این ارتباط، طیبه سیاوشی با اشاره به ورود پول‌های کثیف به کمپین های انتخاباتی گفت:معمولا نماینده‌ای که برای ورود به مجلس پول‌های زیادی خرج کرده در مدت ۴ سال نمایندگی خود از طرق مختلف تلاش‌های زیادی برای جبران هزینه کردهای پیش از انتخابات می کند…
به گزارش روزنامه مستقل،طیبه سیاوشی با بیان اینکه باید انتخابات پرشور باشد، گفت: انتخابات پرشور بدین معنا نیست که شرایط را به گونه ای هیجانی کنیم تا مردم نتوانند بر مبنای خرد تصمیم بگیرند. در واقع سیستم انتخاباتی ما به گونه ای است که برخی افراد به راحتی به خود اجازه‌ی‌ دادن وعده های عجیب و غریب می‌دهند و مخالفت خوانی‌هایی جناح های رقیب نیز در آن باعث برهم ریختگی انتخاب مردم می شود.
وی افزود: به نظر من سیستم انتخاباتی باید به شکلی باشد که بتواند فضای عقلایی را در کنار شور کافی ایجاد کند. ما همیشه برای اینکه به دشمنان خود نشان دهیم که این نظام بر مبنای انتخابات و حضور مردم جلو می‌رود، به دنبال هرچه پرشور برگزار کردن انتخاباتیم؛ در حالی که ایجاد فضایی که صرفاً برای کشاندن مردم به پای صندوق های رای تحریک کننده است، نمی‌تواند برطرف کننده نیاز موجود باشد. ولی اگر به مردم گفته شود که یک دوره از مجلس نمی‌تواند به تمام نیاز آنها پاسخ دهد، شاید به نوعی شرایط امروز را برای عقلایی تر کردن فضای انتخابات فراهم می‌کند.
سیاوشی در ادامه با اشاره به ورود پول‌های کثیف به کمپین های انتخاباتی گفت: به نظر من این مسأله نظارت بیشتری را می‌طلبد. دستگاه‌های نظارتی باید بر روند هزینه‌هایی که می شود نظارت کنند. متاسفانه سالهاست که این مباحث مطرح می‌شود ولی به نظر می رسد که تلاش‌ها برای نظارت بیشتر بر این مسأله جوابگوی خواست و مطالبات مردم نبوده است. حداقل من تا به حال موردی را ندیدم که دستگاه‌های نظارتی به چنین مسائلی رسیدگی کرده باشند. لذا اینکه بر نحوه هزینه‌ها در انتخابات نظارتی صورت گرفته باشد وجود نداشته، در حالی که این مسأله بسیار ضروری است.
وی گفت: معمولا نماینده‌ای که برای ورود به مجلس پول‌های زیادی خرج کرده در مدت ۴ سال نمایندگی خود از طرق مختلف تلاش‌های زیادی برای جبران هزینه کردهای پیش از انتخابات می کند. بنابراین، مدیریت و نظارت بر چنین هزینه‌هایی قبل از انتخابات، کمک می‌کند که حضور افراد در مجلس به نوعی دیگر رقم بخورد.
ناگفته روشن است که با وجود دیکتاتوری “نظام ولایی”، انتخابات مفهوم واقعی‌اش را از دست داده است. رسوایی “انتخابات” مجلس شورای اسلامی و عملکرد ضد مردمی مجلس‌نشینان در ادوار مختلف، ناامیدی و روی‌گرداندن توده‌ها از رژیم، نبود تمایل به شرکت اکثر مردم در انتخابات، معضلات روبه‌رشدی که رژیم دچار آن‌هاست، روند برگزاری مضحکهٔ انتخابات مهندسی‌شدهٔ مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال ۹۸، همهٔ این مسائل، ارتجاع حاکم را کاملاً نگران کرده است. رژیم برای تکرار سناریوی انتخابات مهندسی‌شده به‌دنبال مانورهایی گوناگون می‌گردد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا