گوناگون

موج گرمای ماه ژوئیه در هلند؛ مرگ حدود ۳ هزار نفر در یک هفته

مرکز ملی آمار هلند (CBS) روز جمعه اعلام کرد که حدود چهارصد نفر دیگر نیز در جریان موج جدید گرمایی که اواخر ژوئیه این کشور ۱۷ میلیون نفری را دربر گرفت، جان خود را از دست داده‌اند…
موج گرمای ماه ژوئیه در هلند؛ مرگ حدود ۳ هزار نفر در یک هفته

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دمای هوا در هلند در روز ۲۵ ژوییه (۳ مرداد) به ۴۰.۴ درجه سانتی گراد رسید. این عدد رکورد سال ۱۹۴۴ میلادی (۱۳۲۳ شمسی) را شکست. در این سال دمای هوا در هلند برای نخستین بار از زمان ثبت داده های هواشناسی از ۴۰ درجه سانتی گراد گذشت.

به این ترتیب با احتساب آمار جدید، شمار افرادی که در این کشور واقع در شمال‌غرب اروپا، طی یک هفتۀ داغِ ۲۲ تا ۲۸ ژوئیه جان باخته‌اند به ۲۹۶۴ نفر رسید. بیش از سیصد نفر از جمعیت چهارصد نفری آمار جدید، افرادی بودند که بالای ۸۰ سال سن داشتند.

این دومین موج گرما در زمانی کمتر از یکماه بود که قاره اروپا را در نوردید و کارشناسان هواشناسی هشدار داده‌اند به دلیل انتشار بیش از حد متعارف گازهای گلخانه‌ای، احتمالا اروپا در آینده بیش از اکنون دچار موج گرما خواهد شد.

دومین موج بزرگ گرما باعث شد که دمای هوا در هلند در رویدادی کم‌سابقه پس از ۲۵ ژوئیه به بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد برسد.

بیشترین مرگ و میرها در شرق هلند به ثبت رسیده؛ جایی که درجه حرارت بالاتر و دورۀ پایداری موج گرما نیز طولانی‌تر بوده است.

به گفته کارشناسان شمار قربانیان موج گرمای هفتۀ آخر ماه ژوئیه در هلند، با نرخ مرگ و میر دو موج گرمای سال ۲۰۰۶ میلادی قابل مقایسه است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا