حقوق بشر

واکنش دیده‌بان حقوق بشر به اعتصاب صدها کارگر در قطر

سازمان دیده بان حقوق بشر از اعتصاب کاری صدها کارگر مهاجر در قطر در اعتراض به شرایط بد کاری و تهدیدها علیه کاهش دستمزدها خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم،‌ سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که صدها کارگر مهاجر در قطر طی روزهای گذشته در اعتراض به شرایط بد کار و اعمال تهدید علیه کاهش دستمزدها دست به اعتصاب کاری زدند.

این سازمان روز گذشته- جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که گرچه برخی اصلاحات کارگری طی سال گذشته انجام شده است، اما مقام‌های قطری هنوز سیستم حمایت مالی را لغو نکرده‌اند.

«لما فقیه»،‌ رئیس بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: «کارگران در قطر در کشوری دست به اعتصاب زده‌اند که عضویت در اتحادیه‌ها را ممنوع کرده و سیستم کارگری موجود، آنان را در معرض خطر و سوء استفاده قرار می‌دهد. فعالیت‌های سوء کارگری که کارگران را به سمت این خطرها سوق می‌دهد، پایان‌پذیر نخواهد بود مگر اینکه دولت قطر به وعده خود برای لغو سیستم حمایت مالی عمل کند».

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در این بیانیه نوشت که کارگران مهاجر در قطر در این کشور تابع یک سیستم کاری سودجو هستند که آنان را در معرض خطر کار اجباری قرار می‌دهد،‌ چرا که این افراد را در نوعی شرایط کاری محاصره و محدود کرده که حقوق آنها را در پرداخت دستمزد عادلانه، اضافه حقوق،‌ مسکن مناسب،‌ آزادی تردد و امکان پناه بردن به عدالت و اقامه شکایت تهدید می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «این تخلفات خطرناک و روشمند علیه حقوق کارگران مهاجر در قطر معمولا از سیستم حمایت مالی نشأت می‌گیرد که هنوز لغو نشده و ویزای کارگران مهاجر را با کارفرمای آنها مرتبط می‌داند و امکان آنها برای تغییر کارفرما را بسیار محدود می‌کند».

دولت قطر در اکتبر گذشته پاره‌ای اصلاحات را با هدف بهبود شرایط کارگران مهاجر اعمال کرد از جمله:

تعیین کف موقت برای حقوق.

فعال‌سازی قانون کار در خانه.

تشکیل کمیته‌های جدید برای رسیدگی به درگیری‌ها و اختلاف‌ها.

صدور تصمیمی برای تشکیل کمیته‌های کاری مشترک در شرکت‌هایی با ظرفیت بیش از ۳۰ کارگر به منظور گفت و گوی جمعی.

ایجاد صندوق حمایت و بیمه کارگران.

پایان شرط دریافت معرفی‌نامه خروج از کارفرما برای ترک این کشور.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا