زحمتکشان

سه کارگر بر اثر ریزش ساختمان در تهران جان باختند

بر اثر ریزش یک ساختمان در حال تخریب در تهران سه کارگر جان خود را از دست دادند. نیروی انتظامی ایران در حال بررسی علل وقوع این حادثه است. سوانح کارگری و میزان مرگ و مصدومیت ناشی از حوادث کار در ایران بسیار بالا است….

به گزارش دویچه وله، پیکر سه کارگر که در زیر آوار ناشی از ریزش یک ساختمان در حال تخریب در خیابان ظفر واقع در شمال تهران مدفون شده بودند، پس از ۱۰ ساعت توسط مأموران آتش‌نشانی از زیر آوار خارج شدند.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، امروز جمعه ۱۸ مرداد (نهم اوت) گفت: «ساعت ۱۶:۵۸ دقیقه عصر روز گذشته کارگران مشغول تخریب یک ساختمان ۳ طبقه بودند که ناگهان قسمت جنوب شرقی این ساختمان دچار ریزش می‌شود و چهار کارگر در زیر آوار گرفتار شدند.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، ملکی افزود: «آتش‌نشانان در همان لحظات اولیه یک کارگر را زنده، اما مصدوم از زیر آوار خارج کردند و با توجه به حجم زیاد آوار عملیات جستجو و آواربرداری آتش‌نشانان تا ساعت ۳ بامداد ادامه داشت.»

به گفته سخنگوی آتش‌نشانی تهران، آتش‌نشانان پس از ۱۰ ساعت سه کارگر را از زیرآوار خارج کرده و عوامل اورژانس در محل تأیید می‌کنند که هر سه کارگر ساختمانی جان خود از از دست داده‌اند.

جلال ملکی همچنین با اشاره به پایان عملیات امدادی آتش‌نشانی اعلام کرد که علت این حادثه مرگبار “در دست بررسی” است و محل “برای انجام بررسی‌های بیشتر به عوامل انتظامی تحویل داده خواهد شد.”

سخنگوی آتش‌نشانی تهران در گفت‌وگو با ایسنا نیز با بیان اینکه “محل حادثه یک ساختمان سه طبق قدیمی و در حال تخریب” بوده، گفته است که کارگران در بخش جنوب شرقی این ساختمان سه طبقه در حال کار بودند که یکباره این بخش تخریب شده و سه کارگر در زیر آوار آن محبوس می‌شوند.

سوانح کارگری و میزان مرگ و مصدومیت ناشی از حوادث کار در ایران بسیار بالا و ایمنی کار پایین است. در این میان جان و سلامت کارگران ساختمانی بیش از سایر حوزه‌ها در معرض خطر قرار دارد. خبرگزاری مهر حدود سه سال پیش به نقل از رئیس کانون کارگران ساختمانی نوشته بود که ایران “با ۱۵ هزار حادثه‌دیده کارگری در دنیا رکورددار است”.
***

مرگ سالانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کارگر ساختمانی در ایران 


«اگر هر روز سری به صفحات حوادث خبرگزاری‌ها بزنید، خبرهایی از آسیب‌دیدن کارگران در محل کار به‌ویژه کارگران ساختمانی می‌بینید؛ یکی از روی داربست به زمین افتاده و قطع نخاع شده، دیگری موقع پرتاب آجر سرش شکسته و آن یکی زیر آوار ساختمان نیمه‌کاره مانده و مرده. به خاطر همین آمارهاست که ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را دارد.»

به گزارش ایسنا، خبرآنلاین نوشت: «عبدالله که حالا چند روزی است ۳۰ سالش را تمام کرده هر روز دم سحر از خانه اجاره‌ای‌اش در شوش بیرون می‌آید تا راهی بالاشهر شود و برای بالاشهری‌ها ساختمان بسازد. فرشته، الهیه، فرمانیه، نیاوران. او سال‌هاست که دیگر خبری از روستای کوچکش در کردستان ندارد؛ «سالی یک بار هم نمی‌روم» اما خیابان‌های تهران برایش آشناست. عبدالله و کرم و رضا هر روز از داربست‌های فلزی ساختمانی نیمه‌کاره در نیاوران بالا می‌روند تا آجر روی آجر بگذارند اما همین داربست‌های فلزی چند تا از دوستانشان را یا از آنها گرفته یا ناقص‌شان کرده: «خودم دیدم که پایش لیز خورد و به پایین پرتاب شد، قطع نخاع شد، بیمه هم نداشت، پول هم نداشت، خانواده‌اش هم پول نداشتند، دیگر او را ندیدم.»

کرم هم مثل عبدالله روزهای زیادی را از این داربست‌ها بالا رفته اما روزی یکی از همین داربست‌ها در خیابان فرمانیه زیر پایش سر خورده و سقوط قسمتش شده: «داشتیم نمای ساختمان را سنگ می‌کردیم، پایم لیز خورد و به زمین پرتاب شدم، خدا رحم کرد و فقط پایم شکست، نه بیمه بودم و نه پول چندانی برای درمان داشتم. از عبدالله قرض گرفتم. یک ماه در خانه ماندم، بی‌حقوق، بی‌مواجب.»

عبدالله، کرم و رضا هر روز از آپارتمان‌های بلند این شهر شلوغ بالا می‌روند و انگار راویان هرروزه این شعرند؛ شعری برای تمام کارگران مثل خودشان: «تا به حال افتادن شاه توت را دیده‌ای!؟ که چگونه سرخی‌اش را با خاک قسمت می‌کند؟ هیچ چیز مثل افتادن دردآور نیست. من کارگرهای زیادی را دیدم از ساختمان که می‌افتادند، شاه‌توت می‌شدند.»

بیشترشان نه بیمه‌ای دارند و نه قراردادی. کارگر روزمزدند و کارفرمایانشان عموما زیر بار بیمه کردن آنها نمی‌روند و چندان هم حواسشان به امن کردن محیط کار این کارگران نیست.

اما آن طور که در ماده ۶۵ قانون تامین اجتماعی آمده، در صورت وقوع حادثه ناشی از کار، کارفرما مکلف است، اقدامات لازم اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضعیت حادثه دیده انجام دهد و گزارش حادثه را ظرف سه روز اداری از تاریخ وقوع به صورت کتبی به سازمان تأمین‌ اجتماعی اطلاع دهد. همچنین چنانچه کارفرما برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه‌دیده متحمل هزینه‌هایی شود، از آنجایی که بیمه‌شده تحت‌پوشش تأمین‌ اجتماعی است و این سازمان مکلف به ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان است، کارفرما می‌تواند برای دریافت هزینه‌های خود به سازمان تأمین‌ اجتماعی مراجعه تا برابر مقررات در این خصوص اقدام شود.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا