حقوق بشر

وکیل سپیده قلیان پس از سخنانش درباره شکنجه موکلش «به بازداشت تهدید شد»

کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه خبر داد که وکیل سپیده قلیان، ‌فعال مدنی زندانی، در جلسه دادگاه او در روز شنبه، ۱۹ مرداد، به بازداشت تهدید شده است.

به گفته این کانال تلگرامی، سپیده قلیان، ‌فعال مدنی زندانی، در جلسه دادگاه اعلام کرده که «تحت شکنجه و فشار مجبور به اعتراف» شده و اتهامات خود را قبول ندارد.

بر اساس این گزارش، جمال‌الدین حیدری‌منش، وکیل سپیده قلیان، نیز اعلام کرده که اعترافات موکلش «با شکنجه» گرفته شده و قابل استناد نیست.

قاضی دادگاه نیز این سخنان وکیل سپیده قلیان را زیر سوال بردن نهادهای امنیتی خوانده و او را تهدید به بازداشت کرده است.

سپیده قلیان آبان سال گذشته در جریان اعتراض‌های هفت‌تپه به همراه اسماعیل بخشی بازداشت شد اما این دو پس از آزادی اعلام کردند که شکنجه شده و زیر فشار «اعتراف اجباری» کرده‌‌اند.

در پی انتشار این اظهارات، این دو فعال مدنی و کارگری بار دیگر در بهمن گذشته بازداشت شدند و از آن زمان هم‌چنان زندانی هستند.
***

سپیده قلیان: اتهامات را قبول ندارم، بازجویان مرا شکنجه کرده اند

سپیده قلیان، فعال مدنی و مدافع حقوق و مطالبات کارگران روز شنبه ۱۹ مرداد ماه در برابر قاضی دادگاه اعلام کرد من در حین بازجویی تحت فشار و شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعتراف شده ام ، اتهامات وارده را قبول ندارم …

کانال مستقل سندیکای نیشکر هفته تپه در گزارش خود از جریان محاکمه ی سپیده قلیان فعال مدنی و مدافع حقوق کارگران نوشت:

«امروز شنبه ۱۹ مرداد ماه سپیده قلیان به دلیل دفاع از حقوق و مطالبات کارگران هفت تپه محاکمه شد.

سپیده قلیان، اعلام داشت که من در حین بازجویی تحت فشار و شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعتراف شده ام ، پس اتهامات وارده را قبول ندارم.

وکیل مدافع سپیده قلیان، جماالدین حیدری منش، ضمن دفاع از گفته های سپیده قلیان،اعلام داشت که تمام اتهام وارد به استناد گفته های موکلم کذب می باشد ،چرا که اعتراف در زیر شکنجه از موکل من گرفته شده است.

ایشان در ادامه گفتند که موکل من سپیده قلیان به عنوان فرزند یک کارگرحق خود دانسته که از دیگر کارگران و حق و حقوق آنها دفاع کند و این جرم نیست.

وقتی آقای حیدری منش اینگونه از سپیده قلیان دفاع میکند، ایشان تهدید به بازداشت شده و تمام وسایل همراه اقای حیدری منش را ظبط می کنند.

قاضی پرونده خطاب به وکیل سپیده قلیان می گوید که شما با دفاع از سپیده قلیان، قوه قضائیه و نیرو های امنیتی را زیر سوال می برید.

وکیل سپیده قلیان ، آقای جماالدین حیدری منش می گوید که من از موکلم دفاع می کنم و وظیفه حقوقی خود را انجام می دهم.
در ادامه، قاضی پرونده سپیده را تهدید می کند که شما را به زندان اوین انتقال خواهم داد، سپیده در جواب می گوید برای من هیچ فرقی نمی کند در کدام زندان باشم، اما باید وضعیت من مشخص شود و به قرار بازداشت ، خاتمه داده شود.

بعد از پایان این به اصطلاح دادگاه، وسایل وکیل مدافع سپیده قلیان که !؟ !! ظبط شده بود به ایشان تحویل داده می شود و سپیده قلیان را به زندان باز می گردانند.»

سپیده قلیان به دلیل حمایت از کارگران نیشکر هفت تپه خوزستان در آبان ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و در ۲۷ آذر ماه سال گذشته با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شد.

وی پس از آزادی در واکنش به پخش فیلم اعترافات اجباری خود از صدا و سیما که تحت عنوان «طراحی سوخته» پخش شد، اقدام به افشاگری درباره شکنجه‌ها و فشارهایی کرد که در طی دوران بازداشت برای اخذ اعترافات اجباری از سوی نیروهای امنیتی بر او وارد آمده بود.

پس از این افشاگری‌ها ماموران امنیتی بار دیگر سپیده قلیان را در ۳۰ دی ماه سال گذشته بازداشت کردند. این فعال مدنی هم اکنون در بند زنان زندان قرچک ورامین زندانی است.

سپیده قلیان، پیش از بازداشت مجدد خود با انتشار فیلم ویدئویی و نامه به جزئیات شکنجه خود پرداخت و در این نامه خطاب به دادستان نوشت:
“دو مسئول امنیتی ناظر و شاهد ضرب و شتم من بوده و خودشان مستقیما علیه من اقدام به ایراد اتهامات و فحش‌های بسیار رکیک و غیر اخلاقی نیز کردند. پس از ضرب و شتم ما را با چشم‌بند و دستبند و پابند به خودروی نهادهای امنیتی انتقال دادند. حتی در مسیر نیز من از ضربات باتوم بی‌نصیب نبودم، بر خلاف آنچه نهادهای امنیتی ادعا کردند. این روند در پلیس امنیت و فرماندهی اطلاعات هم ادامه داشت.”

این فعال مدنی و مدافع حقوق کارگران در بخش دیگری از این نامه با تاکید بر اینکه او را در بازجویی کابل زده‌اند، نوشته است: “پس از انتقال به سلول انفرادی، در حالی که حتی زخم‌های بدنم بهبود نیافته بود، به صورت مداوم و طولانی‌مدت بازجویی شدم. بازجویی که (طی آن متهم با) ضربات کابل، فحاشی و تهدید فرد مجاب شود که آن اتهامات را تایید کند.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا