فرهنگی

می‌خواهند نهاد کانون وکلا را از بین ببرند

مقاومت در برابر نقض حقوق انسانی در قشرهای مختلف در جامعه شکل می‌گیرد و امیدها را به دستیابی مردم به عدالت اجتماعی و رعایت و احترام به شأن انسان را بیشتر می‌کند. خواست‌‌های برحق وکلای زندانی را بی‌تردید در مسیر مبارزه مردمی باید دانست. در این مبارزهٔ سترگ، فریاد وکلای مردمی تا دست یافتن به خواست‌‌های انسانی و عدالت‌خواهانه‌شان، پرطنین، تحسین‌آمیز و ستودنی است….

به گزارش روزنامه مستقل، عیسی امینی در همایش بررسی ضرورت بازتعریف ساختار کانون‌های وکلا که در تالار فرهنگی نور برگزار شد، اظهار کرد: هرگاه تلویزیون یا رسانه‌های دیگر را رصد می‌کنیم، دائما به نهادهای مختلف حمله می‌شود. در مجلس هم چند نفر معدود هم و غم کشور را کنار گذاشته و تماما سعی در از بین بردن نهاد کانون وکلا را دارند. این نهاد با قدمت صد ساله در مقابل چند نفر خام و بی‌تجربه قرار داده می‌شود. هجمه سازمان‌یافته‌ای علیه این نهاد به راه افتاده است. چه شده که آقایان به وضع ماده ۱۸۸ و توسعه آن توجه نمی‌کنند و تلاش می‌کنند این نهاد را متلاشی و نابود کنند. تنها انحصاری که متوجه آن شدم، تخریب انحصاری این نهاد است.
وی خاطر نشان کرد: افراط یعنی بی‌تدبیری. معنا ندارد که کانون وکلا را که برای مردم است، تماما از بین ببرند. پس از وضع اصول محاکمه عدلیه، سازمان سمت و دادگستری شکل گرفت. در قسمت معاونت آموزش دادگستری کتب، مقالات و جزوات آموزشی بسیار وجود دارد. در دنیای دیجیتال ایراد بر ما وارد است و بسیار عقب هستیم. امروزه روابط عمومی کانون‌های وکلای سراسر کشور فلج است. همانگونه که رییس قوه قضاییه از استان خراسان رضوی است، سایر افراد توانمند در استان هم می‌توانند بلندگوی ما بوده و تعامل کنند. بسیاری از اهانت‌ها و حمله‌هایی که به من شد، حتی یک مورد از آن‌ها به زمان حضور و ریاست من مربوط نمی‌شود.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز تشریح کرد: سوال مهم این است که چرا انسجام حاصل نشد؟ کدام قانون به ما اجازه می‌دهد که به انتخابات سیاسی کشور ورود کنیم؟
چراکه شخص انتخاب شده قدرت خود را باید از طریق قانون به دست ‌آورد. ورود به سیاست برای فرد حقوقی خطرناک است. گاهی خودمان قضات دادگستری را تخریب می‌کنیم. اگر هر وکیل، قاضی دادگستری را تخریب کرده و بکوبند، جایگاه دادگستری، وکیل و قاضی به هم خورده و سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. باید سعی کنیم این تقابل را به وجود نیاوریم. اگر قرار باشد احترامات را کنار بگذاریم، هیچ چیز باقی نمی‌ماند. معنای اعتماد دل‌بستگی و هم‌بستگی نیست بلکه معنای اعتماد این است که باید احترام قانون را حفظ کنیم. آسیب اجتماعی را پیش رو داریم. باید اذعان کرد پیاده نظامی که به ما حمله می‌کند، درواقع فرزندان خودمان هستند..
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز خاطر نشان کرد: نهاد وکالت قدمت ۱۰۰ ساله دارد. کشور به وکلا نیاز دارد و نباید کاری کنیم که این نهاد از بین برود. بخش اکثریت اعتقاد به ماندن و حفظ این نهاد دارند. محفوظ شدن نهاد وکالت نه برای وکلا بلکه برای اعتبار ملی و ایجاد تحول در جامعه است. برای این کار باید از روش‌هایی همچون گفت‌وگو و شاید تغییر روش گفت‌وگو، گزارش، مقاله، دیپلماسی، نوشته، یادداشت، مناظره، خبر و غیره بهره بگیریم. این نهاد مدنی با تمام هجمه‌ها بدون شک باقی می‌ماند. با وجود حقوق‌دان‌ها و وکلا، عده‌ای قلیل نباید نظام حقوقی کشور را به هم بزنند. وحدت و هوشیاری مبنای باقی‌ماندن این نهاد است.
وجود این نهاد مدنی به کشور کمک می‌کند. ۲۲.۵ درصد از وکلا تمدید نکرده و ۴۰ درصد هم بیکار هستند. نباید از تحول ترسید، جوان امروزی اگر تحول را قبول نکند نیازها،خواسته‌ها، فکر، دید و نقدش برآورده نمی‌شود. سعی کنیم کانون وکلا را نگه داریم که نهادی صنفی‌ و مدنی است. در زمانی که از هر سو مورد حمله قرار گرفتیم، تلاش کنیم یکدیگر را به طور صحیح نقد کنیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا