بین‌المللی

رومانی؛ صحنه اعتراضات ضد دولتی علیه فساد گسترده

بیش از ۲۰ هزار نفر از معترضان رومانیایی در سالگرد سرکوب خونین پلیس ضدشورش، برای نشان دادن اعتراض خود به فساد گسترده در دولت سوسیال دموکرات این کشور و حملات به استقلال دستگاه قضایی تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اعتراضات دیروز شنبه در مقابل سازمان های دولتی در بوداپست، پایتخت برگزار شد.

برخی از معترضان شعارهایی در مخالفت با فساد سر دادند و خواستار استعفای «ویوریکا دانسیلا» نخست وزیر رومانی شدند.

دانسیلا از ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی نخست وزیر بوده و به عنوان رهبر حزب حاکم سوسیال دموکراتیک قرار است در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر این کشور با «کِلاس یوهانیس» رئیس جمهوری این کشور رقابت کند.

بر اساس گزارش تارنمای دویچه وله، سازمان دهی این تظاهرات را گروه های مقیم خارج که از فساد گسترده، رهبری ناکارامد و تلاش ها برای تضعیف دستگاه قضا در این کشور خشمگین هستند برعهده داشتند.

بر اساس آمار بانک جهانی، ۳.۵ میلیون رومانیایی در خارج از این کشور، کار و زندگی می کنند.

این اعتراضات همچنین به دلیل هتک حرمت جنسی و قتل یک دختر نوجوان و واکنش کُند مسئولانی رومانی به آن بود. بر اساس گزارش ها پلیس ۱۹ ساعت بعد از این که فرد قربانی بارها تلاش کرد با استفاده از تلفن اضطراری درباره ربوده شدن خود به پلیس اطلاع رسانی کند، در صحنه حاضر شد.

رومانی در دو سال و  نیم گذشته و از زمان روی کار آمدن حزب حاکم سوسیال دموکرات و ارائه اصلاحات قانونی متعدد که تهدیدی علیه استقلال دستگاه قضایی در این کشور قلمدادمی شود،  صحنه اعتراضات مسالمت آمیز بوده است.

اما یکسال پیش اعتراضات ضد دولتی با شلیک گاز اشک آور از سوی پلیس ضد شورشی و حمله به معترضان آرام، به خشونت تبدیل شد؛ در این اعتراضات بیش از ۴۰۰ نفر زخمی شدند.

چندی پیش، «الکساندرا ماچسانو» دختر ۱۵ ساله‌ رومانیایی ربوده شد و پس از تجاوز به قتل رسید.

سپس اظهارات «اکاترینا آندرونسکو» وزیر آموزش رومانی که گفته بود ماچسانو باید می‌دانست که نباید سوار اتومبیل غریبه‌ها شود، جنجال هایی را برانگیخت و به برکناری او منجر شد.

پیش تر نیز در ماه آوریل دختری ۱۸ ساله به نام «لوییزا ملنکو» ناپدید و کشته شده بود. چگونگی برخورد مقام‌های رومانی با این دو پرونده، خشم مردم این کشور را به همراه داشته است.

ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا