گوناگون

ناو جنگی بریتانیا به سوی آب‌های خلیج فارس حرکت کرد

بریتانیا اعلام کرده که در ماموریت تامین امنیت تردد کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز مشارکت می‌کند. فرماندهی این ناوگان با آمریکا است. گزارش‌ها حکایت از اعزام یک ناو جنگی بریتانیایی به سوی خلیج فارس دارند….

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای گفت‌وگو با مقامات بریتانیا به لندن سفر کرده است. یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای دوروزه بولتون در لندن پیرامون تامین امنیت تردد نفتکش‌ها در خلیج فارس و به‌ویژه در تنگه هرمز دور می‌زند.

خبرگزاری رویترز غروب دوشنبه ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) با انتشار گزارشی از لندن، خبر از اعزام ناو جنگی “اچ‌ام‌اس کنت” به خلیج فارس داده است.

بریتانیا پیش از آن از آمادگی این کشور برای مشارکت در ناوگان دریایی بین‌المللی که با هدف تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس شکل گرفته است، اطلاع داده بود.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود اعلام کرده است که ناو جنگی یاد شده، روز دوشنبه ۱۲ اوت راهی آب‌های خیلج فارس شده است.

بریتانیا و توافق هسته‌ای

پس از توقیف نفتکش بریتانیایی در آب‌های خلیج فارس توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران، دولت بریتانیا رسما از آمادگی این کشور برای مشارکت در ماموریت دریایی تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس خبر داده بود.

اندی براون، فرمانده کشتی جنگی “اچ‌ام‌اس کنت” به خبرنگار رویترز گفته است: «تمرکز ما در خلیج فارس اساسا بر روی کاستن از تنش حاکم است.» براون در عین حال تاکید کرده است که بریتانیا تامین امنیت تردد کشتی‌های تجاری در آب‌های خلیج فارس را از جمله وظایف خود می‌داند.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود اعلام کرده است که تصمیم ناظر بر اعزام ناو جنگی یاد شده ماه پیش اتخاذ شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارش جداگانه‌ای به رویکرد بریتانیا نسبت به توافق هسته‌ای اشاره کرده است. خبرنگار این خبرگزاری به نقل از دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که اعزام این ناو جنگی تناقضی با سیاست‌های بریتانیا در قبال برجام ندارد.

وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرده است که این کشور به‌رغم مشارکت در ماموریت دریایی خلیج فارس، همچنان به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است و همان سیاستی را دنبال می‌کند که دو کشور آلمان و فرانسه در ارتباط با توافق هسته‌ای در پیش گرفته‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا