زحمتکشان

آیین نامه اجرایی امنیت شغلی کارگران؛ از حرف تا عمل

در حالیکه کارگران و فعالان سندیکایی خواستار لغو قراردادهای موقت هستند٬معاون وزیرکار با تاکید بر موضع دولت اعلام کرد:”قراردادهای موقت حقیقتی اجتناب ناپذیر است و در تمام دنیا وجود دارد و نمی‌توان این قراردادها را حذف کرد”.

قراردادهای دائم دیگر وجود خارجی ندارد!

به گزارش ایسنا – هم اکنون بین ۸۰ تا ۹۰ درصد قراردادهای کار در کشور موقت است و در دو دهه گذشته انعقاد قرارداد دائم پدیده نوظهوری بوده و کمتر دیده شده است.قانونگذار کار دائم و موقت را تعریف کرده و یکی از فاکتورهایی که برای کار دائم گذاشته این است که تداوم داشته باشد و به یک ماه و دو ماه و یک فصل محدود نشود، بنابراین وقتی کاری تداوم دارد، دیگر موقت به شمار نمی‌رود و باید قرارداد دائم با همان مزایای خودش بسته شود…

کارفرمایان می‌خواهند چرخ تولیدشان بگردد و هزینه‌هایشان پایین بیاید ولی دیواری کوتاه‌تر از دستمزد کارگران را برای کم کردن هزینه‌های خود نمی‌بینند و قراردادهای موقت یکی از این عوامل است.

حجم قراردادهای موقت بیش از قراردادهای دائم است و هرچه قرارداد دائمی داریم مربوط به دهه‌ها و سالهای گذشته بوده است. درباره کارکنان دولت نیز اگر تحقیق و تفحص صورت گیرد، بخشی از آنها پیمانی،‌ بخشی قرارداد موقت و تعداد محدودی رسمی و قرارداد دائمی هستند. امروز نیروهایی داریم که سابقه بیش از ۱۰ سال کار مستمر دارند ولی هنوز با آنها قرارداد سه ماهه بسته می‌شود…برخی کارفرمایان به دلیل بستن قرارداد سفید و عدم پرداخت بیمه و حداقل‌های قانون کار تمایلی به دادن نسخه‌ای از قرارداد به نیروهای کار ندارند.

دولت حامی اصلی قراردادهای موقت

ایرنا – معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: براساس تصویب آئین نامه اجرایی امنیت شغلی کارگران شاغل در مشاغل غیرمستمر سقف زمانی (سه ساله) برای انعقاد قرارداد موقت با کارگران در کارهای غیرمستمر تعیین می‌شود و کارفرما مکلف به انعقاد قرارداد با کارگر تا پایان کار است.حاتم شاکرمی روز یکشنبه در خصوص تعیین تکلیف قراردادهای موقت کاربه خبرنگار ایرنا، گفت: برابر قانون کار دو نوع قرارداد وجود دارد، دائم و موقت. در سال ۱۳۷۲ بخشنامه‌ای صادر شده و قراردادهای موقت به رسمیت شناخته شده است…

وی افزود: اکنون آئین نامه مربوطه به هیات دولت ارائه شده و بحث قراردادهای مشاغل غیرمستمر است. آئین نامه مشاغل غیرمستمر به دولت ارسال شده و در کمیته تخصصی کمیسیون اجتماعی دولت نیز تا کنون سه نشست با حضور تشکل‌های کارگری و کارفرمایی برگزار شده است.موضوع ساماندهی قرار دادهای موقت در بند ۱۰ این بخشنامه تصریح شده که در مشاغلی با ماهیت مستمر یاد شده و همچنین ضابطه‌مند کردن قراردادهای کار پاره وقت تاکید شده بود.

معاون وزارت کار تصریح کرد: امیدواریم بررسی آئین نامه در کمیته تخصصی به اتمام برسد و به کمیسیون اصلی دولت برود و چنانچه این اتفاق بیفتد و تصویب شود، سقف زمانی پیش بینی شده در کارهای غیرمستمر به مدت سه سال است و کارفرما می تواند تا سه سال با کارگر قرارداد ببندد.

وی افزود: پروژه‌ای هم که بیش از سه سال به طول بیانجامید تا پایان کار، کارگران نیازی به تمدید قرارداد ندارند.شاکرمی تصریح کرد: هفته گذشته سومین جلسه بررسی پیش نویس آئین نامه قانون کار برگزار شد و این پیش نویس اکنون در اختیار دولت است و از تمام ظرفیت‌ها برای تصویب آن استفاده خواهد شد.

وی اظهارداشت: قراردادهای موقت حقیقتی اجتناب ناپذیر است و در تمام دنیا وجود دارد و نمی‌توان این قراردادها را حذف کرد.معاون وزارت کار گفت: اکنون ماهیت کار در حال تغییر است و شاهد مشاغل پاره‌ وقت و در مواردی دورکاری هستیم و حتی به سمتی می‌رویم که برخی مشاغل که امروز وجود دارد ممکن است در ۱۰ سال آینده نباشند و فرآیند تولید به گونه‌ای است که آینده بسیاری از مشاغل به سمت قراردادی می‌روند و در مواردی حذف شدن می‌روند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا