گوناگون

بحران بیکاری در ایران یک بمب ساعتی است

فقر، گرسنگی، بیماری، بیکاری، بی‌خانمانی- چنین‌اند ره‌آوردهای چهل سال حاکمیت فقیهان پس از برقراری رژیم جمهوری اسلامی. ستم و بیداد حاکمیت از یک سو و بی‌کفایتی در ادارهٔ کشور از دیگر سو، مردم کشورمان را به ورطهٔ فقر و فلاکت و درماندگی کشانده‌اند. رژیم “ولایت فقیه” با به‌پیش ‌بردن سیاست نولیبرالیستی که بر غارت و چپاول توده‌ها بنا شده است، ساختارهای جامعه را به ورطه نابودی و ویرانی کشانده است. …
میلیونها جوان ایرانی از بحران فاجعه‌بار بیکاری رنج می‌برند. در همین رابطه مرکز آمار ایران رقم بی‌سابقه نزدیک به دو میلیون نفر را که از بازار کار خارج شده‌اند به ثبت رسانده است.

اقتصاد تقریباً فروپاشیده و بیکاری در میان جوانان ایرانی در نتیجه توقف بازار کار شدت می‌گیرد. در ایران صفوف بیکاری تبدیل به یک فاجعه می‌شود به‌طوری‌که مرکز آمار ایران خروج حدود ۲میلیون نفر را از بازار کار به ثبت داده است. دلایل افزایش بیکاری شامل کاهش درآمد است که بسیاری از ایرانیها را مجبور می‌کند کار خود را ترک کنند زیرا این شغلها کفاف زندگیشان را نمی‌دهد.

همچنین کار موقت که در ایران شایع شده و به شغلی با زمانبندی مشخص اطلاق می‌شود یکی دیگر از دلایل افزایش بیکاریست. پس‌رفت سرمایه‌گذاریها و وخامت قدرت خرید که شرکتهای ایرانی را بر آن داشته دست به اخراج گسترده کارگران بزنند نیز عامل دیگر رشد بیکاریست.

آمار بیکاری مقامات رژیم ایران را به هراس می‌اندازد زیرا یک بمب ساعتی است که چه بسا در هر لحظه منفجر شود. امری که رژیم را مجبور نموده کنترل امنیتی را بالا برده و آزادیهای رسانه‌یی را محدود سازد تا خانه از داخل فرونپاشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا