زحمتکشان

مخالفت زحمتکشان با واگذاری سهام بانک رفاه کارگران؛ دست ها از دارایی‌ کارگران کوتاه!

حسن روحانی دستور واگذاری سهام بانک رفاه کارگران در بورس را صادر کرده است،اما کارگران خواستار توقف این برنامه وخروج بانک رفاه از شمول اصل ۴۴هستند. با این واگذاری زحمتکشان شاغل و بازنشسته دارایی‌های خود را از دست خواهند داد.

سهام بانک رفاه کارگران باید در سازمان تامین اجتماعی بماند

به گزارش خبرنگار ایلنا، «حسن روحانی» رئیس جمهوری به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت داده که تا پایان شهریور ماه سهام بانک رفاه کارگران را در بورس عرضه کند. این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی از مجلس شورای اسلامی خواسته تا با تصویب طرحی، بانک رفاه را از شمول اصل ۴۴ قانون اساسی خارج کند.

«محمدعلی همتی» عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی به خبرنگار ایلنا اطلاع داد که کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به مستثناسازی بانک رفاه کارگران از واگذاری رای داده است. وی اظهار امیدواری کرد که این طرح در صحن مجلس هم رای بیاورد. در همین اثنا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که دلیلی برای مستثنا شدن بانک رفاه از واگذاری در بورس وجود ندارد.

«علیرضا حیدری» با اشاره به نظر مرکز پژوهش‌های مجلس و احتمال رد شدن درخواست سازمان تامین اجتماعی در صحن علنی مجلس، می‌گوید: در واگذاری بانک رفاه کارگران ایراد قانونی وجود ندارد؛ اما واگذاری سهام آن در بورس مخاطراتی را به دنبال دارد.

وی در شرح این مخاطرات، گفت: در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی از لحاظ منابع و مصارف وضعیت پایداری را ندارد و این ایجاب می‌کند که سازمان بتواند از بانک رفاه در چارچوب اهداف تامین اجتماعی بهره ببرد. بانک رفاه یکی از مهم‌ترین ابزارهای پولی و مالی سازمان تامین اجتماعی و کارگران و بازنشستگان است. علی القاعده واگذاری آن به غیر منع اجتماعی دارد، نه منع قانونی…

حیدری افزود: قطعا اگر سهام بانک رفاه در بورس عرضه شود برای آن مشتری وجود خواهد داشت؛ از این رو سهام آن صاحبان جدیدی خواهند یافت؛ صاحبانی که با رسالت‌های سازمان تامین اجتماعی بیگانه هستند. در اینجا تا قسمتی تعارض منافع پیش خواهد آمد؛ چراکه ممکن است، صاحبان جدید سهام بانک رفاه از لحاظ معیشتی و منافع با کارگران از یک جنس نباشند…

وزن دولت‌ها در تصمیم گیری‌های مدیریتی در ارکان سازمان تامین اجتماعی از جمله شستا سنگین است. انتصاب‌هایی که در ارکان مختلف سازمان تامین اجتماعی (هیات مدیره سازمان و شستا و هیات امنای سازمان) انجام می‌شود، این موضوع را ثابت می‌کند… نظم گرفتن ارکان سازمان تامین اجتماعی بر مبنای سه‌جانبه‌گرایی کمک می‌کند تا دولت به اندازه دو گروه دیگر (کارگران و کارفرمایان) حق رای داشته باشد. به این واسطه تصمیم جمعی و نه تصمیم یک گروه در سازمان تامین اجتماعی حاکم می‌شود.

واگذاری بانک رفاه کارگران جز نابودی اموال بیمه‌شدگان نتیجه‌ای ندارد

گیلانی نژاد در گفتگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: بانک رفاه کارگران بازوی مالی سازمان تامین اجتماعی است اما سازمان تنها آن را به وکالت از کارگران، بازنشستگان و کلیه بیمه‌شدگان اداره می‌کند.

وی با اشاره به اصرار دولت برای واگذاری سهام بانک رفاه در بورس، گفت: بورس جای ثروت اندوزی برای افراد صاحب نفوذ است. این افراد با سفته‌بازی، انتشار اخبار کذب، حذف رقبا و سایر روش‌ها، ارزش سهامی که قصد خرید یا فروش آنها را دارند، دستکاری می‌کنند. در این میان افرادی که به میزان ناچیزی سهم دارند و به آن دل خوش کرده‌اند، ضرر می‌‌دهند و در عرض یک شب هرچه به دست آورده‌اند از دست می‌دهند.

این فعال صنفی کارگران فلزکار، افزود: در چنین فضایی دولت فشار وارد می‌کند و واگذاری بانک رفاه کارگران را برای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به یک تکلیف تبدیل می‌کند. با این وصف کارگران و بازنشستگان دارایی‌های خود را از دست می‌دهند و دیگر حتی نمی‌توانند یک وام ۲ میلیون تومانی دریافت کنند.

گیلانی نژاد با بیان اینکه همین حالا هم بازنشستگان با دردسر از بانک رفاه کارگران به میزان ناچیزی وام دریافت می‌کنند، افزود: پس از واگذاری سهام بانک رفاه دیگر دریافت این وام کم بها هم به رویا تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی تنها می‌تواند ۱۰ درصد سهام بانک رفاه کارگران را در اختیار داشته باشد، گفت: ۹۰ درصد سهام بانک رفاه در صورت انجام شدن این واگذاری از سازمان تامین اجتماعی خارج می‌شود. این در شرایطی است که سازمان در انجام تعهدات خود به شدت به منابع بانک رفاه متکی است.

این فعال صنفی کارگران در پاسخ به این پرسش که آیا واگذاری بانک رفاه کارگران در خارج از بورس به کارگران و بازنشستگان می‌تواند گزینه خوبی باشد، گفت: مسئله این است که کارگران و بازنشستگان امکان تامین چند هزار میلیارد تومان برای خرید ۹۰ درصد سهام این بانک را ندارند و تنها سرمایه‌داران قادر به انجام این کار هستند؛ سرمایه‌دارانی که نه تاریخ بانک رفاه را می‌دانند و نه برای سازمان تامین اجتماعی دل می‌سوزانند.

گیلانی نژاد ادامه داد: از این رو باید کل موضوع واگذاری را زیر سوال برد و به صراحت از دولت خواست که از موضع خود دست بردارد و منطقی باشد. وزیر کار هم باید این چالش‌هایی که پس از این واگذاری ایجاد می‌شوند را به صراحت برای رئیس جمهوری تشریح و او را توجیه کند.

وی با بیان اینکه بانک رفاه کارگران ایجاد شد تا با پرداخت وام کارگران را صاحبخانه کند، افزود: کارگران پیش ازانقلاب با دریافت وام از این بانک در منطقه نارمک تهران خانه خریدند و هنوز هم در این خانه‌ها ساکن هستند. بانک رفاه همچنین به آنها برای خرید جهیزیه دخترانشان وام پرداخت کرد. ین فعال صنفی کارگران تصریح کرد: ۱۰۰ درصد سهام بانک رفاه کارگران باید در سازمان تامین اجتماعی بماند تا بیمه‌شدگان همچنان بتوانند از منابع آن بهره‌مند شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا