بین‌المللی

برزیل تهدید به خروج از بزرگترین بلوک اقتصادی آمریکای جنوبی کرد

خبرگزاری رویترز گزارش داد که دامنه اختلاف های سیاسی برازیلیا و بوئنوس آیرس به حوزه همکاری های اقتصادی کشیده شد و وزیر اقتصاد برزیل امروز (جمعه) تهدید کرد که اگر چپ گرایان در آرژانتین پیروز شوند، برزیل از اتحادیه اقتصادی مرکوسور خارج خواهد شد.

ایرنا؛ پائولو گوئدس در یک رخداد اقتصادی در سائو پائولو گفت: اگر کریستینا کرشنر (رئیس جمهوری پیشین آرژانتین و نامزد معاونت ریاست جمهوری)، در انتخابات پیروز شده و اقتصاد بسته را در پیش گیرد، ما از مرکوسور خارج خواهیم شد.

برزیل به همراه آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه چهار عضو و بنیانگذار اتحادیه اقتصادی مرکوسور هستند که به تازگی و پس از ۲۰ سال مذاکره، یکی از بزرگ ترین توافقنامه های اقتصادی را با اتحادیه اروپا امضا کرده اند.

آرژانتین که در کنار برزیل از بزرگ ترین اقتصادهای آمریکای جنوبی به شمار می رود، با بحران مالی و سیاسی روبه رو است که این موضوع به زیان مائوریسیو ماکری رئیس جمهوری راستگرای کنونی تمام شده و منجر به شکست او در انتخابات مقدماتی یکشنبه گذشته شد.

گوئدس ضمن هشدار در مورد در پیش گرفتن سیاست های اقتصادی بسته و حمایت رقبای ماکری از تولیدات داخلی، گفت: تجارت خارجی یک علامت هشدار است، اما نگرانی اصلی ما داخلیست. برزیل یک اقتصاد قاره ای است و لازم است که رشد اقتصادی خود را باز یابیم، ما به دیگران وابسته نیستیم.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که این بلوک اقتصادی در سال ۱۹۹۱ بر مبنای نزدیکی روابط دو کشور رقیب برزیل و آرژانیتن بنیانگذاری شد و اکنون با افزایش اختلافات دو کشور، شالوده این اتحادیه با تهدید روبرو شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا