جوانان

اعتراض صدها دانشجو به صدور احکام قضایی و زندانی شدن فعالان صنفی دانشجویی

حدود ۵۰۰ دانشجو  دانشگاه تهران در نامه‌‌ای سرگشاده‌ خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از احکام قضایی صادر شده برای دانشجویان معترض انتقاد کرده‌ و نوشته‌اند شرم‌آور خواهد بود که تبدیل‌ شدن احکام هشت تا ۹ سال حبس به دو تا پنج سال در دادگاه تجدیدنظر، سندی دال بر موفقیت وزارت علوم در تعامل با قوه قضاییه تلقی شود.

به گزارش شوراهای صنفی دانشجویان کشور، امضاکنندگان نامه با اشاره به وظیفه وزیر علوم، ‌تحقیقات و فناوری،‌ از جمله دفاع از استقلال دانشگاه، افزودند که بدنه دانشجویانِ فعال جریانِ صنفی به‏ دلیل اعتراض به آنچه «روند کالا شدن و بازاری‌سازی حق رایگان تحصیل» و «هم‌صدایی با توده‌‏ معترض جامعه»، مشمول سنگین‌ترین برخوردهای قضایی شده‌اند.

۵۰۰ دانشجوی امضاکننده این نامه صدور احکامی مانند زندان و شلاق، برای ۱۳ فعال دانشجویی از جمله پدرام پذیره، سینا درویش عمران، پریسا رفیعی، علی مظفری، ‌لیلا حسین زاده، روح الله مردانی و کسری نوری را محکوم کرده اند.

آنها وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را مسئول اصلی این وضعیت دانستند و خواستار استعفای او و نیز آزادی فوری دانشجویان بازداشتی،‌ لغو تمامی احکام صادر شده و لغو محرومیت‌‏ها برای تحصیل آنان شدند.

در پایان این نامه آمده است:

«در آخر تأکید می‏‌کنیم که حق اتمام تحصیل هیچ دانشجویی نباید به سبب محکومیت قضایی (حتی اگر قطعی شده باشد) سلب شود. ما در دفاع از این حق، لحظه‏‌ای عقب‏‌نشینی نخواهیم کرد و بی‏‌کفایتی وزارتخانه‌ شما را در این خصوص جزیی از پازل سرکوب دانشگاه می‏‌دانیم و در برابر آن خواهیم ایستاد.»

اسامی دانشجویانی که با احکامِ قضایی سنگین روبه‌رو شده‌اند  از این قرار است:

۱. پدرام پذیره، دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه دانشگاه تهران، محکوم ‌به هفت سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

۲. سینا درویش عمران، دانش‌آموخته مترجمی زبان آلمانی دانشگاه تهران، محکوم به هشت سال حبس تعزیری، دو سال ممنوع‌الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب و دسته‌جات سیاسی و فضای مجازی

۳. سها مرتضایی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران، محکوم به شش سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی

۴. پریسا رفیعی، دانشجوی کارشناسی عکاسی دانشگاه تهران، محکوم به هفت سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، دو سال ممنوع‌الخروجی، دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی

۵. علی مظفری، دانشجوی کارشناسی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، محکوم به هشت سال حبس تعزیری، دو سال ممنوع‌الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب و دسته‌جات سیاسی، فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات

۶. سینا ربیعی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم اجتماعی دانشگاه تهران، محکوم به یک سال حبس تعزیری، دو سال ممنوع‌الخروجی

۷. سیما انتصاری، دانشجوی کارشناسی ارشد زبان انگلیسی دانشگاه تهران، محکوم به پنج سال حبس تعزیری

۸. محسن حق‌شناس، دانشجوی کارشناسی طراحی صحنه دانشگاه تهران، محکوم به دو سال حبس تعزیری

۹. محمدقاسم الله‌یاری، دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک انرژی دانشگاه تهران، محکوم به دو سال حبس تعزیری

۱۰. لیلا حسین‌زاده، دانشجوی کارشناسی ارشد انسان‌شناسی دانشگاه تهران، محکوم به شش سال حبس تعزیری دو سال ممنوع‌الخروجی (حسین‌زاده اکنون در زندان است)

۱۱. روح‌الله مردانی، معلم و دانشجوی کارشناسی ادبیات دانشگاه تهران، محکوم به شش سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ممنوع‌الخروجی (مردانی اکنون زندانی است)

۱۲. کسری نوری، دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه تهران، محکوم به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال تبعید به ثلاث باباجانی، دو سال ممنوع‌الخروجی، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای (نوری اکنون در زندان است)

۱۳. شیما انتصاری، دانشجوی دکتری اقتصاد دانشگاه تهران، محکوم به پنج سال حبس تعزیری (انتصاری اکنون زندانی است)

۱۴. مرضیه امیری، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم اجتماعی دانشگاه تهران (زندانی و در انتظار حکم دادگاه)

وضعیت تحصیلی خشایار دهقان، دانشجوی دکتری برق دانشگاه تهران هم که پس از گذراندن دوران محکومیت خود با فشار نهادهای امنیتی برای اخراج از دانشگاه روبه‌روست، نامشخص است

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا