گوناگون

فراموش‌شدن طرح حمایت از شاغلان کم‌درآمد

طی ماه‌های پایانی سال گذشته بود که بهارستان‌نشینان برای حمایت هرچه بیشتر از شاغلان کم‌درآمد اقدام به ارائه طرحی نمودند؛ طرحی که در ابتدا با موافقت بسیاری از نمایندگان مجلس همراه بود اما با گذشت چندماه هنوز به آن چندان توجه نشده که این خود می‌تواند مبین وجود مشکلات مالی یا عدم توجه به وضعیت شاغلان کم‌درآمد باشد، چراکه باید به خاطر داشت طرح‌های بدون برنامه‌ریزی کارشناسانه و همچنین بدون اجرا هیچ گرهی از مشکلات افراد کم‌درآمد نمی‌گشاید…

به دلیل سایه افزایش تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا و همچنین افزایش نوسانات نرخ ارز شاهد مشکلات اقتصادی و معیشتی در جامعه هستیم، به‌گونه‌ای که در حال حاضر طبقه متوسط نیز به زیر خط فقر رفته است. از این رو بهارستان‌نشینان برای حل مشکلات پیش‌روی افرادی که دارای شغل‌های کم‌درآمد هستند طرحی را پیشنهاد کرده؛ طرحی که تا به امروز متاسفانه به وادی فراموشی سپرده شده است.

چرایی مسکوت ماندن یک طرح

به‌طور کلی باید در نظر داشت که طی دوسال گذشته شاهد افزایش آمار بیکاری افراد بودیم و همچنین در این شرایط بسیاری از کارگران نیز نتوانستند به صورت ماهانه حقوق خود را دریافت کنند که به‌یقین این وضعیت برای آنها مشکلات اقتصادی بسیاری را به دنبال خواهد داشت. از این رو نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفتند با ارائه طرحی مبنی بر حمایت از افراد شاغل کم‌درآمد به این دسته از افراد کمک کنند که گویا به دلیل ازدیاد طرح‌های موجود این طرح که با زندگی افراد سرکار مستقیم دارد به وادی فراموشی سپرده شده است.لازم به ذکر است که هدف این طرح، حساس‌سازی برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران به سطح معیشتی شاغلان و ارائه راهکار حمایتی برای بهبود وضعیت معیشتی آنان عنوان شده بود. اما حال این سوال مطرح می‌شود که با توجه به افزایش بی‌رویه قیمت‌ها به‌رغم کاهش نرخ ارز و همچنین بالارفتن نرخ اجاره‌بها چرا این طرح که می‌توانست برای بسیاری از افراد جامعه موثر واقع شود مورد توجه نمایندگان مجلس قرار نگرفته است؟

تعیین نرخ درآمدی واقعی

آنچه مسلم است خط درآمد در این طرح هنوز به صورت واضح مشخص نشده و تعیین آن برعهده نمایندگان مجلس و کارشناسان آنها گذاشته شده است، این در حالی است که انتظار می‌رود با توجه به افزایش روزافزون خط فقر و همچنین افزایش بی‌رویه قیمت‌ها تعیین نرخ درآمدی با توجه به معیارهای واقعی و وضعیت زندگی افراد تعیین شود در غیر این صورت بسیاری از افراد شاغل کم‌درآمد و همچنین بیکاران و زنان سرپرست خانواده از این طرح جا خواهند ماند که این خود می‌تواند باعث بی‌تاثیر‌بودن اجرای این‌گونه طرح‌ها باشد. از این‌رو کارشناسان معتقد هستند که اجرای این‌گونه طرح‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش فقر و همچنین افزایش امید به زندگی در میان افراد جامعه داشته باشد، چراکه در حال حاضر بسیاری از خانواده‌هایی که دارای فرزند دانشجو یا اینکه مستاجر هستند، با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند به‌گونه‌ای که مجبور به مهاجرت به حاشیه شهرها و همچنین ترک تحصیل فرزندان خود هستند که این مهم می‌تواند تبعات منفی بسیاری را نه‌تنها برای آنها بلکه برای اجتماع نیز به دنبال داشته باشد. از این‌رو شاید بهتر است در شرایط موجود که فقر هر روزه بیشتر می‌شود تصویب و اجرای این طرح در اولویت کار نمایندگان مجلس قرار بگیرد تا شاید از این طریق زندگی بسیاری از افراد سامان یابد؛ اتفاقی که متاسفانه طی چندماه اخیر به وادی فراموشی و بی‌توجهی سپرده شده است.

حمایت از تولید ملی

آنچه مسلم است بسیاری از نمایندگان مجلس بر این باور هستند که تصویب طرح حمایت از شاغلان کم‌درآمد می‌تواند پیش‌زمینه افزایش حمایت تولید ملی باشد، چراکه از این طریق بسیاری از کارگران به شغل خود ادامه می‌دهند، این در حالی است که امروزه متاسفانه هنوز این طرح با توجه به اهمیت رونق تولید ملی به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است. از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که امروزه به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی بسیاری از بنگاه‌ها و کارگاه‌های تولیدی در شرایط نامناسبی قرار دارند. از این رو طرح‌های حمایتی می‌تواند باعث روشن‌ماندن چراغ بسیاری از تولیدی‌ها باشد، به‌گونه‌ای که در سایه این‌گونه حمایت‌ها دیگر کارگران بیشتری نیز از کار بیکار نشوند که می‌تواند نه‌تنها باعث بالانرفتن آمار بیکاری باشد بلکه وضعیت اقتصادی کارگران را نیز دستخوش تغییرات بیشتر نخواهد کرد؛ اتفاقی که در صورت تحقق به‌یقین با برکات بسیاری هم برای اقتصاد و هم برای معیشت کارگران و افراد کم‌درآمد مواجه خواهد شد. بدیهی است که بنا به اظهارنظر کارشناسان مسائل اقتصادی ارائه حمایت‌های مالی از سوی دولت نه‌تنها عاملی برای بهبود وضعیت معیشتی کارگران و افراد کم‌درآمد خواهد بود بلکه می‌تواند از افزایش تورم نیز جلوگیری کند. بنابراین شاید بهتر است در شرایط موجود راهکار مناسب و تاثیرگذاری برای حل مشکلات این دسته از افراد اتخاذ شود.

منبع: آرمان ملی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا