گوناگون

پیوستن معترضان جلیقه‌ زرد فرانسه به اعتراضات علیه گروه ۷

فعالان ضد جنگ ، مخالفان جهانی‌سازی ،نیروهای کمونیست و چپ همراه با معترضان جلیقه‌ زرد و نیز ملی‌گرایان باسک به هم پیوسته‌اند تا علیه جنگ افروزی امپریالیسم و شکاف فزاینده فقر- ثروت در جهان راه پیمایی اعتراضی برپا کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این گردهمایی‌ مقابله‌ای که در دو شهر اوندای فرانسه و ارون اسپانیا –با فاصله ۳۰ کیلومتری از محل نشست- برگزار خواهد شد، ۵۰ سازمان مردمی به تظاهرات علیه سیاست‌های اقلیمی و اقتصادی کشورهای بزرگ صنعتی خواهند پرداخت.

سباستین بالئول، سخنگوی “جایگزین‌های گروه هفت” می‌گوید: “منفعت‌طلبی نشست گروه هفت در این است که نابرابری، تبدیل به محور این رویداد شده و این بخاطر سیاست‌ این کشورهای ثروتمند است که آن را ایجاد و تقویت می‌کنند”.

او به گفته خود، تضادی در خصوص همکاری فعالان ضد جهانی‌سازی بین‌المللی با جنبش “جلیقه‌زرد”ها نمی‌بیند. جنبش جلیقه‌زردها، در اعتراض به مالیات سوخت و در اواخر سال ۲۰۱۸ شکل گرفت.

بایلوئل افزود جنبش استقلال باسک در اسپانیا، خشونت را کنار گذاشته است. در سال ۲۰۱۱، گروه نظامی جدایی‌طلب باسک تحت عنوان “ای‌تی‌اِی”، به کمپین اقدامات مسلحانه خود خاتمه داد. این کمپین، تا آن سال منجر به کشته شدن ۸۵۰ تن در اسپانیا شده بود.

وی خاطرنشان کرد: “سازمان‌دهی این گردهمایی مقابله‌ای، با دسته چپ‌گرایان گروه‌های جنبش باسک است که دیدگاه‌های مشابهی با جنبش ضد جهانی‌سازی دارند”.

او تاکید کرد اگر جلیقه‌زردها –مهم‌ترین جنبش اجتماعی فرانسه- در این گردهمایی حضور پیدا نمی‌کردند، این برنامه ناکام می‌ماند.

سخنگوی “دوستان زمین” که از سازمان‌های بین‌المللی محیط زیستی است، گفته که حضور جلیقه زردها در این گردهمایی، ضروری است. وی اذعان داشت: “ما در حال ارتباط گرفتن با جلیقه‌زردها هستیم که جنبشی چندجانبه است…

طی چند روز آینده، هزاران نیروی پلیس ضد شورش، دسترسی به شهر بیاریتز فرانسه -محل برگزاری نشست- را مسدود خواهند کرد. این واهمه وجود دارد که حادثه شورش دسامبر سال پیش در پاریس، مجددا در بیاریتز رخ دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا