اخبار

آینده رابطه ایران و آمریکا ؛ تحول ها و رایزنی های فشرده پیش از آغاز نشست سران گروه ۷

در آستانه برگزاری نشست سران گروه ۷ در فرانسه ٬ مجموعه اقدام ها و تماس ها پیرامون موضوع رابطه ایران و امریکا و سرنوشت برجام تشدید شده است. ایران از سامانه پدافند هوایی جدید دفاعی خود رونمایی کرد٬همزمان وزیر دفاع آمریکا تلاش کشورش برای متوقف کردن نفتکش آدریان دریا را غیر محتمل ندانست.

در آستانه دیدار مهم ظریف با رییس جمهور فرانسه؛ روحانی از سامانه پدافند هوایی جدید ایران رونمایی کرد!

به گزارش ایسنا، روحانی صبح در مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی با اشاره به این که هر ساله صنعت دفاعی هدایای بسیار ارزشمندی به ملت ایران می‌دهد، اظهار کرد: سال گذشته جنگنده کوثر رونمایی شد، در طول سال هم چند زیردریایی و ناوچه جدید رونمایی شد و امروز هم سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ رونمایی و به سامانه پدافندی کشور الحاق شد.

وی با بیان اینکه این سامانه بسیار ارزشمند است، اظهار کرد: باور ۳۷۳ از سامانه S ۳۰۰ قوی تر و به سامانه S ۴۰۰ بسیار نزدیک است… همین پریروز دیدیم که آمریکا به شورای امنیت رفت و غم و غصه سال آینده خودش را اظهار کرد و گفت که اگر برجام بماند طبق آن و بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سال آینده تمام تحریم‌های تسیلحاتی علیه ایران برداشته می‌شود و ایران می‌تواند علنا سلاح بفروشد و بخرد و این تنگنایی که سالها بود برای ایران درست کرده بودند، از پیش روی ایران برداشته می‌شود…

روحانی همچنین با بیان اینکه ما می‌گوییم آبراهه‌های بین‌المللی باید برای همه امن باشد…شما می‌خواهید نظام را عوض کرده و به ایران برگردید که این یک خیال واهی است که ۴۰ سال پیش تمام شد. چقدر شما عقب مانده‌اید و چرا واقعیت را درک نمی‌کنید؟ اگر می‌خواهید ثبات و امنیت در منطقه باشد و کمتر خرج کنید راهش منطق، ادب و کرامت و تواضع در برابر مردم ایران است. تحریم‌ها را بردارید و به حقوق ملت ایران احترام بگذارید. ما ملتی نیستیم که با تجاوز و زور و فشار تسلیم شویم. شما این را به خوبی می‌دانید.

روحانی ادامه داد: بدون ایران امنیت منطقه به وجود نمی‌آید. ایران قدرت بسیار بزرگ و تاثیرگذار منطقه و خلیج فارس بوده و آماده است برای ایجاد امنیت کامل در آبراهه‌ها همکاری کند. در صورتی که شما دست از تجاوز بردارید و دوستان خود را تشویق نکنید که رابطه‌ای صمیمانه با ایران نداشته باشند. ما با همسایگان برای همکاری، مذاکره و رفع سوء تفاهم‌ها آماده هستیم و معتقدیم همزیستی مسالمت آمیز به نفع همه خواهد بود.رئیس جمهور در پایان تاکید کرد:‌ آبراهه‌های بین‌المللی باید برای همه کشورها امن باشد. ما برای همکاری و دوستی آماده هستیم همچنان که در برابر هر تجاوزی آماده هستیم.

گفت و گو درباره ایران در دیدار پمپئو و گوترش

به گزارش ایسنا، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند.وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که مایک پمپئو و دبیرکل سازمان ملل ضمن دیدار با یکدیگر درباره ایران و همچنین مشکلات خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

بنا بر اعلام وزارت امورخارجه آمریکا، دو طرف در این دیدار به رایزنی درباره موضوعات متعددی، شامل مسائل کنونی خاورمیانه، روند برقراری صلح در افغانستان، تروریسم در آفریقا و همچنین ایران پرداختند.سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز گفت که پمپئو و گوترش در دیدار روز سه‌شنبه خود در نیویورک درباره تمامی ابعاد وضعیت خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

وزیر دفاع آمریکا :متوقف کردن نفتکش آدریان دریا غیر محتمل نیست

به گزارش ایسنا، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز به سوالاتی پیرامون سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط حوثی‌ها در یمن، توقیف نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلیس و تهدیدات چین و روسیه پاسخ داد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا ایران را مسئول سرنگونی پهپاد ساقط شده توسط حوثی‌ها می‌داند، اظهار داشت: ما یک هواپیمای بدون سرنشین MQ-9 را بر فراز یمن از دست دادیم. ما پس از جمع‌آوری شواهد و حقایق لازم، درباره گام بعدی خود تصمیم‌گیری می‌کنیم.

مارک اسپر در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه آیا واشنگتن نفتکش توقیف شده حامل نفت ایران را پس از آزادی متوقف خواهد کرد، به تکرار ادعاهای خصمانه و واهی آمریکا علیه کشورمان پرداخت و گفت: ما هرگز این گزینه را (متوقف کردن نفتکش آدریان دریا) از روی میز برنمی‌داریم. ما صبر می‌کنیم ببینیم چه پیش می‌آید.

وی در ادامه مدعی شد که یکی از منابع ایران برای تامین مالی رفتارهای مخربش فروش نفت از راه‌های غیرقانونی است.وزیر دفع آمریکا همچنین در پاسخ به این سوال که آیا از نظر او چین بزرگ‌ترین تهدید امنیت ملی آمریکا است، گفت: برای وزارت دفاع، چین در اولویت اول قرار دارد و من می‌توانم بگویم که چین یک رقیب استراتژیک بلندمدت است. ما قرار نیست از منطقه خارج شویم.

پیشنهادهای مکرون برای تنش‌زدایی میان تهران – واشنگتن

به گزارش ایسنا، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اعلام این که پیشنهادهایی برای تنش‌زدایی میان تهران و واشنگتن در نظر دارد، اعلام کرد: به زودی و پیش از برگزاری نشست سران G7 دیداری با مقامات ایرانی خواهیم داشت تا برخی از پیشنهادها را مطرح کنیم…

وزیر امورخارجه آلمان: با روسیه درباره حفظ برجام توافق داریم

ایسنا ، هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان و سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه روز چهارشنبه در مسکو با یکدیگر دیدار کردند.هایکو ماس پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت: از ایران می‌خواهیم تا برای کاهش تنش در تنگه هرمز تلاش کند، چراکه خطر وقوع یک درگیری نظامی ناخواسته کماکان وجود دارد.

وی افزود: از آنجایی که تمام طرف‌ها می‌گویند خواهان جنگ نیستند، پیام ما به ایران این است که کاهش تنش در تنگه هرمز یک ضرورت است. در غیر این‌صورت، خطر وقوع یک مناقشه نظامی هنوز باقی است و تمام طرف‌ها باید مانع آن شوند.همچنین حساب کاربری وزارت امورخارجه آلمان در توئیتر به نقل از هایکو ماس گزارش داد: ما با روسیه درباره ضرورت حفظ برجام اتفاق نظر داریم که این، به نفع تمامی طرف‌ها است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا