زحمتکشان

سامانه جامع روابط کار ضمانت اجرایی دارد؟

بر پایه آمارهای رسمی حکومتی حداقل ۳.۵ میلیون نفر کارگر در کشور فاقد هرگونه قرارداد و بیمه تامین اجتماعی و نظارت وزارت کار و رفاه اجتماعی هستند.

تبلیغات دروغین در باره امنیت شغلی کارگران

خبرگزاری مهر، علی خدایی در برنامه «تیتر امشب» که با موضوع راه اندازی سامانه جامع روابط کار و ساماندهی قراردادهای کار روی آنتن رفت، اظهار داشت: در صورت راه اندازی سامانه جامع روابط کار، اگر ثبت قراردادها در این سامانه انجام شود هیچ کارفرمایی نمی‌تواند قرارداد سفید امضا ثبت کند.

وی با بیان اینکه نکته مهم در سامانه جامع روابط کار ضمانت اجرایی این سامانه است که باید با برگزاری جلسات تکمیلی به نتایج یکسان دست پیدا کنیم، افزود: هم اکنون با کارفرمایان شناسنامه دار مشکلی نداریم بلکه مشکل اصلی کارفرمایان متخلفی هستند که قرارداد سفید امضا می کنند.

این عضو کارگری شورای عالی کار با بیان اینکه مشکل اصلی تخلف قرارداد سفید امضاء در اصناف است، گفت: برآوردها حاکی از وجود ۳.۵ میلیون نفر کارگر زیرزمینی در کشور است که در کارگاه های فاقد هرگونه قرارداد و بیمه تامین اجتماعی و نظارت وزارت کار و رفاه اجتماعی کار می کنند.

خدایی گفت: این سامانه بانک جامع اطلاعاتی کاملی برای حوزه روابط کار خواهد بود که می توان با استناد به آن با اطلاعات دقیق و آمار موثق صحبت کرد نه بر اساس احساسات.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قراردادهای سفید امضا جرم است و اگر اثبات شود کارفرما حتما جریمه خواهد شد، افزود: هم اکنون بیش از ۹۶ درصد قراردادهای مکتوب و ثبت شده که قابل بررسی باشند، موقت هستند.

قراردادهای سفید کارگری بیشتر در صنوف است

در ادامه این نشست نیز اصغر آهنی ها، عضو کارفرمایی شورای عالی کار در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: امروز قراردادهای سفید امضا در بخش های کاری و تولیدکنندگان اصلا مطرح نیست. شاید در برخی صنوف که یکی دو نفر کارگر دارند این تخلف صورت می پذیرد و چیزی نیست که عام باشد.وی افزود: باید پایه همه کارها بر اساس قانون باشد و همکاری همگانی برای اجرای قانون در جامعه الزامی است.

آهنی ها در ادامه با شاره به اینکه قانون به کارفرما این اجازه را داده که با کارگر هم قرارداد دائمی و هم موقت ببندند، گفت: بحث مهم این است که وقتی بحث اقدام قانونی در میان باشد و از سویی دیگر مخاطرات زیادی از جمله امنیت شغلی، مسائل اقتصادی و بازار در میان باشد بالطبع کارفرما با توجه به پارامترهای موجود از راهکارهای قانونی استفاده می کند که هیچ اشکالی در آن دیده نمی شود.

۹ هزار و ۸۵۰ واحد صنعتی راکد هستند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: ۹ هزار و ۸۵۰ واحد صنعتی راکد هستند که امسال برای هزار و ۳۵۰ واحد با هدف برگشت مجدد به چرخه تولید برنامه‌ریزی شده است.

ایلنا، «محسن صالحی نیا» در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره آخرین وضعیت فعالیت شهرک‌های صنعتی، توضیح داد: ما حدود ١١٠٠ شهرک و ناحیه صنعتی داریم که براساس آخرین آمار سال گذشته سهم صادرات این واحدها ۴ میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: ۸۱۰ شهرک و ناحیه صنعتی در حال بهره برداری داریم که از این تعداد ۵۰۰ مورد شهرک صنعتی و ۳۱۰ مورد ناحیه صنعتی است، همچنین ۹ منطقه ویژه اقتصادی نیز در کشور داریم.

صالحی‌نیا اضافه کرد: ۹ هزار و ۸۵۰ واحد صنعتی نیز راکد هستند که امسال برای هزار و ۳۵۰ واحد با هدف برگشت مجدد به چرخه تولید برنامه ریزی شده است.

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه در حال حاضر ۴۳ هزار و ۶۵۰ واحد فعال داریم، خاطرنشان کرد: از این میزان ۱۳ هزار و ۸۰۰ واحد معادل ۴۰ درصد کل واحدها با ظرفیت ۵۰ درصد، ۱۰ هزار واحد معادل ۳۰ درصد کل واحدها با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۳۰ درصد باقیمانده نیز با ظرفیت ۷۰ و بیش از ۷۰ درصد فعالیت می‌کنند.

وی درباره اشتغال این واحدها بیان کرد: ۸۱۰ هزار نفر در واحدهای فعال و ۱۸۰ هزار نفر در واحد‌های غیر فعال مشغول به کار هستند…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا