اخبار

دورنمای حفظ برجام؛ ظریف گفت‌ وگو با ماکرون را سازنده توصیف کرد!

ظریف پس از دیدار با ماکرون ضمن خوب و سازنده خواندن این ملاقات حساس و بسیار مهم تاکید کرد زمانی که این گفت‌وگوها به نتیجه برسد جزئیات آن اعلام می شود.در این شرایط آیا امریکا به تلاش فرانسه رویکرد مثبت وسازنده خواهد داشت؟

گفت‌وگو های سازنده در پاریس؛ تعهدات نظام برای زنده ماندن برجام چیست؟

ایرنا – محمدجواد ظریف پس از دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جمع خبرنگاران گفت: بحث میان رئیس‌ جمهوری فرانسه و دکتر روحانی در تماسی تلفنی چند هفته گذشته صورت گرفته است.

وی افزود: فرانسه در مورد نحوه اجرای برجام و گام‌هایی که نیاز است طرفین بردارند پیشنهادی را به ایران ارائه کرد و ما نیز در این زمینه پیشنهادی را ارائه کردیم برای این که اجرای برجام به صورت کامل انجام شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی با سازنده دانستن رایزنی‌های خود با رئیس‌جمهوری فرانسه اظهار داشت: البته بستگی به این دارد که اتحادیه اروپا چگونه بتواند تعهداتی که در قالب برجام و پس از خروج امریکا داده است را انجام دهد.ظریف با اشاره به اجلاس گروه هفت کشور صنعتی تصریح کرد: اکنون اجلاس جی هفت در حال برگزاری است، فرصتی برای آقای مکرون و سایر اعضای اروپایی ۴+۱ است تا با سایر اعضای جی هفت صحبت کنند.

وی ادامه داد: ما گفت‌ و گوها را ادامه می‌دهیم. تماس مکرون با روحانی ادامه دارد.وزیر امور خارجه با بیان اینکه دیدگاه‌های ایران کاملا مشخص است، خاطرنشان کرد: ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می‌دانیم اما برای اجرای برجام همان طور که همیشه در کمیسیون مشترک گفت‌وگو می‌کردیم، کماکان آمادگی داریم گفت‌ و گو کنیم…

بحث بعدی در مورد آزادی کشتیرانی است، ایران در این موضوع کاملا شفاف گفته که آزادی کشتیرانی باید برای همه باشد. ایران به عنوان کشوری که سواحل طولانی در خلیج فارس و دریای عمان دارد و بخش شمالی تنگه هرمز را هم در اختیار دارد، مطمئن‌ترین نیرو برای تامین امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز است و همواره علاقمند به تامین آزادی کشتیرانی در این منطقه است.

وی با تاکید بر اینکه ضرورت دارد که آزادی برای کشتی‌های ایرانی که حامل کالا و نفت هستند نیز فراهم شود، گفت: آزادی کشتیرانی به عنوان اصل حقوق بین‌الملل برای همه رعایت شود و ایران هم آمادگی دارد که در قبال رعایت آزادی کشتیرانی کمک کند و تضمین آزادی کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز تامین شود.رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به دیدارش با همتای فرانسوی‌ خود طی ساعات آینده یادآور شد: امروز بعدازظهر بحث‌ها را با وزیر امور خارجه فرانسه، آقای لودریان ادامه می‌دهیم. وضعیت خلیج فارس، یمن، افغانستان و نحوه اجرای برجام از موضوعاتی است که در کنار موضوعات دو جانبه بحث می‌کنیم.

ظریف درباره پیشنهادات فرانسه عنوان کرد: پیشنهادهایی که دارند درباره نحوه انجام تعهداتی است که اروپا برای اجرایی شدن برجام داشته است یعنی رسیدن منافع اقتصادی برجام به مردم ایران. زمانی که این گفت‌وگوها به نتیجه برسد جزئیات آن اعلام می شود. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا فرانسه کمک به ایران را مشروط به انجام اقداماتی از سوی ایران کرده است، گفت: بحثی که داریم بحث کمک نیست. کشورهای اروپایی تعهداتی در قالب برجام دارند که باید انجام دهند. جمهوری اسلامی همواره اعلام کرده – از زمانی که در چهارچوب بند ۳۶ برجام شروع به کاهش تعهدات کردیم – در صورتی که طرف مقابل تعهدات را انجام دهد اقدامات ما بازگشت‌پذیر است…

ظریف با تاکید بر اینکه برای ما امنیت خلیج فارس مهم است و پیشنهاداتی را برای آن مطرح کردیم، اظهار داشت: پیشنهاداتی که از پنج سال پیش روی میز است و همسایگان را دعوت کردیم که آن موضوعات را دنبال کنند، در موضوع کشتیرانی همواره آماده هستیم به عنوان عضو موثر جامعه بین‌المللی در قبال همراهی برای آزادی کشتیرانی ما، همکاری لازم را داشته باشیم…نمی‌شود که آینده برای یک کشور غیرقابل اطمینان باشد یا یک کشور به صورت غیرقابل پیش‌بینی عمل کند و توقع داشته باشد دیگران عمل نکنند…

ایران اقداماتی را انجام داده و به اروپایی‌ها نشان داد که نیاز دارند طبق برجام به تعهدات خود عمل کنند. از قبل پیش‌بینی کرده بودیم برای اینکه مطمئن باشیم برجام اجرا می‌شود باید ضمانت اجرایی از دو طرف باشد…برای همین بود که در بند ۳۶ برجام روش‌هایی را برای جبران اقدامات خلاف طرفین پیش ‌بینی کرده بودیم که آن اقدامات را انجام می‌دهیم که نشان دهیم ما به دنبال راه ‌حل هستیم. هنوز هم به دنبال راه حل هستیم و در چارچوب تعهدات طرف مقابل ما هم تعهدات خود را اجرا می‌کنیم مثل طرف مقابل و تا زمانی که طرف مقابل به برجام متعهد باشد.وی در پاسخ به سوالی درباره سفرماکرون به تهران هم بیان کرد: سفر مکرون به تهران ماه‌ها و سال‌ها است که مطرح است. وی از سوی رئیس‌جمهور دعوت شده‌اند ولی این روزها بحث جدیدی برای سفر مکرون مطرح نبوده است.

خوشبینی در باره آینده برجام

همچنین ار.اف.ای فارسی پیرامون دیدار ظریف با ماکرون نوشته است ؛ محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران در پاریس با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه دیدار کرد. کانون گفتگوها توافق اتمی و نحوۀ نگاهداشت آن اعلام شده اما هنوز در بارۀ جزییات مذاکرات امروز خبری انتشار نیافته است. این دیدار یک روز قبل از گشایش اجلاس “گروه هفت” صورت می‌گیرد که بدون شک پروندۀ ایران را مورد بحث قرار خواهد داد…

ماکرون نیز به عنوان راه‌حل پیشنهاد داده است که یا تحریم‌ها علیه ایران سبک‌تر شود و یا ساز و کارهایی برای “جبران” تحریم‌های آمریکا و کمک به معیشت ایرانیان برقرار گردد. بدین ترتیب، احتمالاً بخش مهمی از گفتگوها به “اینستکس” اختصاص یافته است…

به عقیدۀ آملی شِلی، جامعه‌شناس متخصص ایران، محور اصلی گفتگوهای ظریف با مقامات فرانسوی “نحوۀ دور زدن تحریم‌ها و نقش اینستکس خواهد بود”. این کارشناس فرانسوی نسبت به این مذاکرات خوشبین است زیرا به عقیدۀ او بعد از خروج آمریکا از برجام “انتظار می‌رفت که ایران نیز از توافق خارج شود و فعالیت‌های اتمی را از سر گیرد. اما چنین نشد، بنابراین می‌توان نسبت به نتایج مذاکرات تا حدی امیدوار بود”.

با اجرای تعهدات از سوی اتحادیه اروپا، ایران به اجرای کامل برجام بازمی گردد

به گزارش یورونیوز ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از حضور در کاخ الیزه و دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه جلوی دوربین یورونیوز نشست…وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه گفت: «آمریکا یکی از طرف های توافق هسته ای بود و آن در مورد آن مذاکره کرده بود. این یک توافق اختیاری نبود بلکه توافقی بود که به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده بود.»

وی گفت: «این توافق یک شبه به سرانجام نرسیده بود و در مورد هر لغت آن بحث زیادی صورت گرفته بود.»به گفته محمد جواد ظریف «ساز و کار نقض برجام در این توافق آمده است» و «اگر اتحادیه اروپا همراه با آمریکا یا بدون آمریکا تصمیم بگیرند که تعهدات خود در برجام را اجرا کنند ما می توانیم در عرض چند ساعت به اجرای کامل برجام بازگردیم.»…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا