گوناگون

آتش باران در ارسباران

گویا قرار نیست، زخم جنگل‌های ارسباران ترمیم شود. زخم این جنگل‌ها عوض می‌شود اما تمامی ندارد….
زمستان پارسال بود که طرح تنفس جنگل‌های شمال، باران چوب‌خواران را بر سر ارسباران آوار کرده بود و قطار قطار کامیون‌های پر از چوب‌ درختان بریده این جنگل جاده‌ها را به قرق خود درآورده بودند. هنوز زخم تبر قاچاقچیان چوب بر تن جنگل‌های ارسباران ترمیم نشده که این بار آتش به جان درختان این جنگل افتاده است و درختان تنومند آن را هر روز بیشتر از دیروز مچاله می‌کند.
آتش‌سوزی ۳۰۰هکتار از پوشش گیاهی، مرتعی، مشجر و نیمه مشجر این شهرستان در محدوده روستاهای مرداناقم، کلوانق و خانقاه در محدوده حفاظت شده ارسباران که از روز یکشنبه هفته گذشته شروع شده است تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز بطور کامل مهار نشده است و درختان و پوشش گیاهی همچنان در آتش می‌سوزد.
علی امیری‌راد روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرناگفته بود: این حادثه آتش سوزی با تلاش اعضای مدیریت بحران شهرستان، منابع طبیعی و عوامل منطقه آزادارس و نیروهای بومی و محلی روز دوشنبه مهار شد ولی به دلیل شدت وزش باد دوباره این آتش شعله ور شد.وی گفته تا کنون به دلیل صعب العبور بودن منطقه آتش بطور کامل مهار نشده است و تلاش ها همچنان برای مهار ادامه دارد.
محمدباقر هنربر، مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی نیز ظهر پنج شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته است: براساس آخرین اخبار اعلامی، آتش جنگل‌های ارسباران به علت عدم همکاری سازمان‌های مستقر در تهران از ساعت ۱۴ بعد از ظهر مجدد شعله‌ور شده است. وی با تاکید بر اینکه خبری از هلی‌کوپتر برای خاموش کردن آتش نیست گفته هنوز میزان خسارت به جنگل های ارسباران برآورد نشده و تمام عوامل و مردم در منطقه حضور دارند تا آتش مهار و خاموش شود.هنربر ابراز امیدواری کرده که سازمان های مرتبط پای کار بیایند و این آتش به زودی خاموش شود.
برخی آتش سوزی جنگل‌های ارسباران را به خطای انسانی و همچنین مافیای تهیه ذغال گره می‌زنند. یکی از اهالی ارسباران به روزنامه همدلی گفت: چند سالی است که جنگل‌های ارسباران مورد توجه دو گروه قرار گرفته‌اند. افرادی که در زمینه تجارت چوب فعالیت می‌کنند و با مافیای چوب ارتباط دارند درختان این جنگل‌ها را می‌برند و با هدف تجارت چوب آن را وارد بازار می‌کنند. در این میان عده‌ای دیگر که در این زمینه ارتباطات وسیعی ندارند و دست‌شان به تاجران چوب نمی‌رسد، جنگلها را آتش می‌زنند تا ذغال آن را به فروش برسانند. آتشی که این روزها به دامن جنگل‌های ارسباران نیز افتاده است احتمالا به دست قاچاقچیان ذغال ایجاد شده است.
لازم به یادآوری است که ارسباران نام منطقه‌ای کوهستانی در استان آذربایجان شرقی است. این منطقه جنگلی نسبت به‌ جنگل‌های شمال ایران کمی ناشناخته باقی مانده و با وجود پتانسیل بالایی برای مقاصد گردشگری، اما میزان شناخت عمومی نسبت به آن پایین است. شباهت‌های زیادی بین جنگل‌های شمال ایران و ارسباران وجود دارد و هر دو ساختاری هیرکانی دارند..
جنگل‌های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان محسوب می شود.اهمیت منطقه ارسباران تنها به دلیل ویژگی‌های خاص اکوتوریسم، اکولوژیکی و توان‌های زیست محیطی آن نبوده، بلکه میراث تاریخی و فرهنگی این منطقه نیز از زمان‌های گذشته مورد توجه دوستداران این منطقه و جهان است به طوری که هر ساله هزاران گردشگر و محقق را به این منطقه جذب می‌کند.
جنگل‌های ارسباران از سوی یونسکو به عنوان منطقه‌ای حفاظتی و ذخیره گاه بیوسفر (ژنتیکی) در کره زمین انتخاب شده، ولی با این وجود هر ساله به دلایل مختلف از جمله بی‌توجهی مردم و مسئولان، نبود امکانات و تجهیزات لازم روز به روز از وسعت این جنگل‌ها کم می شود.

همدلی – ستار لطفی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا