اخبار

احتمال بازگشت آمریکا به میز مذاکره وجود دارد؟

ظریف در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: “امکان بازگشت ایالات متحده به میز مذاکره هرگز غیرمحتمل تصورنشده است”.وی همچنین احتمال مذاکره پیرامون برنامه موشکی ایران را در صورت موفقیت ابتکارات فرانسه منتفی ندانست.

اعطای معافیت به برخی خریداران نفت ایران در ازای مذاکرات محدود

اعتمادآنلاین- – لارا روزن در المانیتور نوشت: پس از هفته ها مشورت با ایرانی‌ها و کاخ سفید، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه انتظار می‌رود که ترامپ را برای اعطای مشوق‌های اقتصادی محدود به ایران در ازای بازگشت تهران به میز مذاکره و پایبندی کامل به برجام تحت فشار قرار دهد.

در ادامه این مطلب آمده است: اما در حالیکه ترامپ گفته است که آماده توافق جدید با ایران است، کاخ سفید نشانه‌های زیادی از خود در مورد پذیرش این ایده فرانسه بروز نداده است.دیپلمات‌ها و کارشناسان می‌گویند فرانسه دنبال اخذ چراغ سبز از ترامپ برای اعطای معافیت مالی به تعدادی از خریداران نفت ایران برای مدتی محدود در زمان مذاکرات است.

یک مقام اروپایی که خواستار افشای نامش نبود، این پیشنهاد فرانسه را به عنوان پیشنهادی برای مدتی کوتاه و مذاکراتی محدود همراه با مشوق‌های محدود برای آزمودن فضا توصیف کرده است…بخشی دیگر از پیشنهاد فرانسه به نظر می‌رسد بسته‌ای برای جبران تحریم‌ها از جمله ایجاد خط اعتباری است. ماکرون در گفتگوی تلفنی ۱۰۰ دقیقه‌ای با روحانی در سی‌ام جولای، ایده ایجاد خط اعتباری پانزده میلیون دلاری را مطرح کرده است.

امکان بازگشت ایالات متحده به میز مذاکره

اعتمادآنلاین- محمدجواد ظریف در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: رئیس‌جمهور ماکرون و رئیس‌جمهور روحانی چند هفته پیش با هم گفتگوی تلفنی داشتند. هدف این گفتگوها این بود که ببینیم چگونه می‌توان توافق هسته‌ای را از طریق عمل کردن اروپا به تعهداتش ذیل این توافقنامه حفظ کرد. رئیس‌جمهور ماکرون هفته گذشته پیشنهاداتی را به رئیس‌جمهور روحانی ارائه داد و ما معتقدیم که این پیشنهادات حرکت در مسیری درست است؛ هر چند تا رسیدن به هدف فاصله داریم. ما امروز مذاکرات خوبی داشتیم و در نشست امروز صبح یا بهتر بگویم اوایل بعد از ظهر من با رئیس‌جمهور ماکرون احتمالاتی را مورد بررسی قرار دادیم. در حال حاضر ایشان قصد دارد با شرکای اروپایی و سایر طرف‌های همکاری درباره اینکه از این به بعد چه باید کرد، گفتگو کند…

ظریف در ادامه گفت: برای ما مهم این است که قادر باشیم به تجارت با اتحادیه اروپا ادامه دهیم، بتوانیم فروش نفت خود را ادامه دهیم و پول آن را به کشور بازگردانیم. روشی که طرف‌های اروپایی در برجام به‌علاوه چین و روسیه که دو طرف غیراروپایی برجام هستند و بقیه جامعه بین‌المللی که قطعنامه ۲۲۳۱ از آنها خواسته شده روابط اقتصادی خود با ایران را به حالت عادی دربیاورند و اینکه آنها با یا بدون آمریکا چه کاری می‌توانند انجام دهند چیزهایی است که ما درباره آن گفتگو می‌کنیم…

ظریف در ادامه این مصاحبه افزود: ما از سرگیری مجدد عمل به تعهدات خود از سوی آمریکا را نه تنها در قبال برجام بلکه در عمل به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل غیر محتمل نمی دانیم. اما من فکر نمی کنم ایالات متحده آمریکا در چنین موقعیت تعیین‌کننده ای باشد. من معتقدم اروپا و بقیه جامعه بین‌المللی اگر تصمیم به انجام چنین کاری بگیرند در حقیقت خواهند توانست دست به اقداماتی بزنند که لازمه تقویت توافق هسته‌ای است و این بدان معنا خواهد بود که مردم ایران باید از مزایای اقتصادی توافقنامه برخوردار شوند.

ظریف درباره موضوع مذاکره با دولت آمریکا گفت: امکان بازگشت ایالات متحده به میز مذاکره هرگز غیرمحتمل تصور نشده است. ما میز مذاکره‌ای داریم که خیلی وقت است که وجود دارد و ایالات متحده آمریکا خود میز مذاکره را ترک کرده است، ما گفتگوهای خوبی در گذشته با آمریکا داشته ایم ما مذاکرات به شدت گسترده ای داشته ایم. ما از مذاکره کردن خجالت نمی کشیم. ما طولانی‌ترین مذاکرات که یک کشور با آمریکا داشته و گسترده ترین مذاکرات یک وزیر خارجه با وزیر خارجه امریکا را به مدت دو سال داشته‌ایم. بنابر این اگر ایالات متحده به تعهدات خود باز گردد و احترام به امضای خود را از سر بگیرد خیلی چیزها محتمل خواهد بود.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا موضوع برنامه‌های موشکی ایران و مسائل منطقه ای در گفتگو با ماکرون مطرح شده است یا خیر گفت: من فکر می کنم برجام به اندازه کافی مورد مذاکره قرار گرفته است اما ما یقینا می‌توانیم درباره اینکه بهترین راه عملی کردن آن چیست بحث کنیم. در باره موشک‌ها و مسائل منطقه ای ما تصمیم گرفته ایم که این دو موضع را در مباحث مربوط به برجام وارد نکنیم نه به این علت که ایران آماده این کار نیست بلکه در درجه اول غرب برای کاهش فروش تسلیحات نظامی خود در منطقه و پایان دادن به حمایت خود از کسانی که در تروریسم و تجاوزگری در منطقه ما مشارکت دارند آمادگی ندارد. بنابراین اجازه بدهید با برجام شروع کنیم ببینیم چه اتفاقی می افتد …

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا