اجتماعی

قیمت خرید گندم از گندمکاران پاسخگوی هزینه‌های روزمره زندگی آن‌ها نیست

عضو هیات مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی گفت: در سال جاری با ۴ دلیل جدید برای خودداری کشاورزان از کشت گندم روبه‌رو هستیم که در صورت بی‌توجهی به آن‌ها، باید آماده از دست رفتن خودکفایی این محصول استراتژیک باشیم.

علی خان‌محمدی در گفت‌وگو با ایلنا با تاکید بر اینکه بر اساس قانون، در ابتدای ماه جاری دولت باید قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام کند، اظهار کرد: وزارت جهادکشاورزی در پایان تیرماه قیمت پیشنهادی خود را به دولت ارائه داده است و این ماه دولت باید قیمت نهایی خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به طور رسمی اعلام کند.

وی ادامه داد: پایان شهریور، زمان آغاز سال‌ زراعی جدید است و قانون بر دولت تکلیف کرده تا قبل از آغاز سال‌ زراعی قیمت‌ محصولاتی که شامل خرید تضمینی می‌شود را اعلام کند.

خان‌محمدی با اشاره به مشکلات جدید پیش آمده در حوزه گندم در سال‌ زراعی جاری، گفت: امسال با سال‌های گذشته متفاوت است و ۴ دلیل جدید و مهم وجود دارد که تمایل کشاورزان به کشت گندم را کاهش داده و تداوم خودکفایی این محصول را تهدید می‌کند.

وی اظهار کرد: اولین دلیل، افزایش آگاهی کشاورزان نسبت به شرایط موجود است،‌ کشاورزان مثل گذشته حاضر به خطر نیستند و باور‌های آن‌ها تغییر کرده است.

خان محمدی افزایش قیمت سبوس گندم نسبت به گندم را از دیگر دلایل کشاورزان برای خودداری از کشت این محصول استراتژیک دانست.

وی توضیح داد: امسال افزایش قیمت سبوس گندم صددرصد بوده است در حالی که قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان نسبت به هزینه تولید آن تناسب نداشت، این به معنای آن است که سود سایرین از دسترنج کشاورزان بیشتر از خود آن‌ها است و کشاورزان به این واقعیت واقف هستند.

خان محمدی قیمت بالای نهاده‌های دامی را مورد اشاره قرار داد و گفت: در حال حاضر جو با قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان خریداری می‌شود به همین دلیل بسیاری از کشاورزان به فکر کشت جو به جای گندم افتاده‌اند که شاهد آن کاهش بذر جو در بازار است.

وی صرفه اقتصادی بالاتر سایر محصولات در مقایسه با گندم مانند کلزا، گوجه و سیب زمینی و… را دلیل دیگری برشمرد که امسال خودکفایی گندم را تهدید می‌کند.

عضو هیات مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی یادآور شد: در مقطعی برخی از این محصولات قیمت نجومی پیدا کرده‌اند در حالی که قیمت خرید گندم از گندمکاران پاسخگوی هزینه‌های روزمره زندگی آن‌ها نیست.

خان‌محمدی تعیین قیمت مناسب برای خرید تضمینی گندم و اعلام سریع‌تر آن را تنها راهکاری دانست که می‌تواند به رغم تمام دلایل عنوان شده تضمین کننده بقای خودکفایی گندم باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا