گوناگون

جامعه دیگر فریب سیاست دوگانه‌سازی «عقرب جراره» مقابل «مار غاشیه» را نمی‌خورند

در چکیده گفتگوی اکبر اعلمی با نامه‌نیوز آمده است: حدید حق انتخاب کردن و انتخاب شدن مردم و ردصلاحیت‌ چهره‌های‌شاخص و توانمند تحول‌خواه به مفهوم واقعی آن، باعث افت کیفیت نیروهای جریان فکری اصلاح‌طلب شده و مآلا به کوتاه شدن سقف ارکان‌قدرت و اشخاص مولود نهادهای‌انتخابی منجر می‌شود.

مستقل: بخش قابل توجهی از وضعیت نامطلوب موجود، نتیجه مستقیم و غیرمستقیم اعمال نظارت استصوابی و ردصلاحیت‌هاست. زیرا از قدیم گفته‌اند؛ ماه درخشنده چو پنهان شود، شب‌پره بازیگر میدان شود!

بخش دیگری از وضع نامطلوب کنونی هم زائیده خروجی برخی نهادهای‌انتصابی و شورای‌نگهبان و تایید و رد برخی مصوبات‌مجلس و تفسیرهایی است که این نهاد از قانون‌اساسی می‌کند.

اگر مقصود از ردصلاحیت اصلاح‌طلبان، صرفا معطوف و منحصر به ردصلاحیت‌ افراد یک قبیله خاص است که اصلاح‌طلبان را به ۲۰۰-۱۰۰ رفیق عضو قبیله خود محدود و رفتار و تصمیمات آنها را معیار اصلاح‌طلبی می‌دانند، در پروسه زمانی ۹۸-۷۶، همین طیف بجز نهادهای‌انتصابی در سایر ارکان‌قدرت حضور داشتند و مانند افراد قبیله رقیب، درکلیت کارنامه چندان درخشانی از خود برجای نگذاشته‌اند.

درواقع محدود کردن حق‌انتخاب کردن و انتخاب شدن مردم با عقاید و سلایق سیاسی مختلف که از دهه اول و پس از انتخابات دوره اول ریاست‌جمهوری و مجلس آغاز و تاکنون ادامه داشته سبب افت‌کیفیت کارگزاران و تنزل سطح‌مدیریت‌ها و خروجی رفتار و تصمیمات ارکان‌قدرت شده است.

وقتی گفته می‌شود اصلاح‌طلب و یا اصولگرا، متاسفانه افکار مردم به اعضای همین دو قبیله‌ای معطوف می‌شود که در ۴۰سال گذشته قدرت را مانند توپ میان خود پاس‌کاری و کشور را به مرحله‌ای رسانده‌اند که بسیاری از مردم بشدت سرخورده و آرزو می‌کنند که ایکاش انقلاب نکرده بودیم!

هنوز کورسویی از امید هست مشروط براین‌که اولا، شورای‌نگهبان از اصول ۳، ۶، ۹ و ۵۶ قانون اساسی تمکین و حق‌حاکمیت مردم بر سرنوشت خود را به‌رسمیت بشناسد.

ثانیا، اصلاحات از اسارت قبیله‌ای که خود را صاحب آن می‌پندارد رها گشته و امکان بازیگری نیروهای پیشرو در میدان رقابت‌ها مهیا شود‌. والّا گرچه ممکن است باز بتوانند در شب انتخابات، به‌روش پروپاگاندا، گروهی از مردم را با استفاده از سیاست «ترساندن از عقرب‌جراره برای افتادن در دام مار‌غاشیه!» ترغیب نمایند اما بخش قابل توجهی از مردم که بارها از یک سوراخ گزیده شده‌‌اند، دیگر فریب این بازی‌ها را نخواهند خورد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا