گوناگون

کشته و زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای مرزبانی در خوی و بانه

یک کولبر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی شهرستان بانه جان خود را از دست داد. همزمان در شهرستان خوی نیز یک کولبر دیگر به همین شیوه زخمی شد….

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸، یک کولبر به نام “عادل اوموی بدرش” از اهالی روستای کرکوش از توابع شهرستان خوی در میان جمعی از کولبران هدف شلیک نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته و از ناحیه‌ی پا به شدت زخمی شد.

این کولبر جهت رسیدگی پزشکی به یکی از مراکز درمانی شهرستان خوی منتقل شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که در مورد دیگری در همین رابطه شب شنبه ۲ شهریورماه، گروهی از کولبران در منطقه‌ی مرزی ننور از توابع شهرستان بانه در کمین نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته و در نتیجه‌ی شلیک مستقیم این نیروها به سویشان یک کولبر جان خود را از دست داد.

هویت کولبر کشته‌شده “سلام امینی” ٣٠ ساله فرزند محمدحاجی احراز شده است.

سلام امینی پدر یک کودک سه ساله بوده و همسرش نیز باردار است. او از هشت سال پیش جهت امرار معاش به کولبری روی آورده بود.

بر اساس گزارشات رسیده، کولبران مذکور در هر دو مورد، بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک به ظن حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند.
کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا