گوناگون

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

طی روز گذشته و امروز، تعدادی از مالباختگان زمین های خریداری شده از اداره اوقاف تبریز در مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی، شماری از کارگران شرکت هپکوی اراک در مرکز این شهر، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت صنعت خودرو آذربایجان (آذویکو) در مقابل ساختمان وزارت صنعت معدن و تجارت در تهران، شماری از اهالی رضوانشهر از توابع شهرستان اشکذر در مقابل ساختمان استانداری یزد، جمعی از کارگران کارخانه قند فسا در مقابل ورودی این کارخانه و گروهی از نیروهای قراردادی آموزش و پرورش در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند….

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۳ شهریورماه ۱۳۹۸، تعدادی از مالباختگان زمین‌های خریداری شده از اداره اوقاف تبریز، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی، دست به تجمع زدند.

به گفته معترضان، از ۲۸ سال پیش هوانیروز که از زیرمجموعه‌های نیروی زمینی ارتش ایران است زمین‌های آنها را که از اداره اوقاف خریداری کرده بودند تصرف کرده است.

این در حالی است که دادگاه قوه قضائیه ایران در سال ۱۳۸۷، به محکومیت هوانیروز و «رفع تصرف» عدوانی رأی صادر کرده بود؛ اما این حکم تاکنون اجرا نشده است.

تجمع کارگران شرکت هپکوی اراک

به گزارش ایرنا، امروز یکشنبه ۳ شهریورماه ۱۳۹۸، شماری از کارگران شرکت هپکوی اراک، در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت شرکت و معوقات مزدی خود، دست به تجمع و راهپیمایی زدند.

معترضان با حضور در مرکز شهر اراک خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات و مطالبات صنفی خود شدند.

این کارگران خواستار تسریع در  پرداخت حقوق و مزایای معوقه خود شدند و از مسئولان درخواست دارند که با کارسازی برای خطوط تولید نقدینگی لازم را برای رونق اقتصادی و پرداخت به موقع حقوقشان فراهم کنند.

اجرایی شدن قرارداد سال گذشته وزارت راه و شهرسازی برای ساخت ۲ هزار و ۴۰۰ دستگاه  انواع ماشین آلات راه سازی از خواسته های مهم این کارگران است.

هپکو در سال ۱۳۵۱ در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار با هدف مونتاژ ماشین آلات راه سازی در اراک تاسیس و از سال ۱۳۵۴ شروع به فعالیت کرد.

این شرکت ۲۵ نوع ماشین آلات راه سازی از جمله گریدر، لودر و غلتک تولید می کند که هشت نوع از محصولات آن تحت لیسانس کشورهایی چون ژاپن، آلمان، سوئد تولید می‌شود.

تجمع خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت صنعت خودرو آذربایجان

به گزارش رکنا، امروز یکشنبه ۳ شهریورماه ۱۳۹۸، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت صنعت خودرو آذربایجان (آذویکو) در اعتراض به گرانی قیمت‌های اعلام شده، عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان وزارت صنعت معدن و تجارت در تهران اقدام به برگزاری تجمع کردند.

این خریداران، رسیدگی وزیر صنعت به وضعیت شرکت آذربایجان خودرو را خواستار شدند. آنها همچنین در نوشته‌هایی خواستار رسیدگی قوه قضاییه به موضوع عدم تحویل خودرو به خریداران این شرکت شدند.

شرکت آذربایجان خودرو برای فروش خودروهای ام‌جی از خریداران ثبت‌نام کرده است.

تجمع اهالی رضوانشهر

به گزارش ایرنا، امروز یکشنبه ۳ شهریورماه ۱۳۹۸، شماری از اهالی رضوانشهر از توابع شهرستان اشکذر یزد، در اعتراض به نبود نهاد شهرداری در این شهر، در مقابل ساختمان استانداری یزد دست به تجمع زدند.

آنها روز یکشنبه، با اشاره به اینکه بارها توسط مسئولان استان قول راه‌اندازی شهرداری به آنها داده شده، رسیدگی عملی به این درخواست را مطالبه کردند.

“هادی هادی نسب” فرماندار اشکذر، مدعی شد: “این موضوع توسط استانداری در حال پیگیری و بررسی است”.

رضوانشهر، هشت هزار نفر جمعیت دارد.

تجمع کارگران کارخانه قند فسا

به گزارش ایلنا، روز گذشته ۲ شهریورماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران کارخانه قند فسا در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی چندین ماهه خود، مقابل ورودی این کارخانه، تجمع کردند.

کارگران پیش از این نیز از عدم امنیت شغلی‌شان از زمان واگذاری کارخانه به بخش خصوصی سخن گفته بودند. کارگران این کارخانه اغلب با ۲۰ سال کار، سن و سالی بالای ۵۰ دارند و اگر کارخانه تعطیل شود هیچ راه درآمد دیگری نخواهند داشت.

به گفته بردبار عضو شورای اسلامی کار کارخانه قند فسا حقوق کارگرهای شرکتی و رسمی کارخانه قند فسا حدود  ۴ ماه است که واریز نشده است.

علی یار بردبار، با اشاره به اینکه حدود ۶ ماه است که بیمه کارگران کارخانه قند فسا پرداخت نشده است، ادامه داد: “اگرچه حدود ۲۰ نفر از این افراد هم شامل بازنشستگی شده‌اند اما مسئولان کارخانه حاضر نشدند که پاداش پایان خدمت و حقوق این افراد را واریز کنند”.

عضو  شورای اسلامی کار کارخانه قند فسا با اشاره به اینکه ۲۵۰ نفر از کارگران قند فسا چند ماه است که هیچگونه حقوقی دریافت نکرده‌اند، افزود: “حدود ۱۰۰ نفر نیروی شرکتی و ۱۵۰ نفر به صورت رسمی در این کارخانه مشغول به فعالیت هستند”.

عضو شورای اسلامی کار کارخانه  قند فسا گفت: “بارها جهت پرداخت حقوق و بیمه با مدیران کارخانه صحبت کردیم، اما  به ما اعلام می‌کنند به دلیل مشکلات موجود نمی‌توانیم حقوق و مزایا کارگران را بپردازیم؛ این در حالی است که مسئول کارخانه به ما قول داده که حقوق خرداد ماه سال جاری را در اواسط مهر ماه پرداخت می‌کند”.

وی افزود: “اگر مسئولان کارخانه شش ماه حقوق کارگران را نپردازند، می‌توانند ورشکستگی خود را اعلام کنند بنابراین ما در تلاشیم که این اتفاق در عمل رخ ندهد.

بردبار با بیان اینکه عدم پرداخت حقوق کارگران از اهداف مهم مسئولان کارخانه برای اعلام ورشکستگی محسوب می‌شود، ادامه داد: “مسئولان کارخانه در تلاشند تا با پرداخت نکردن حقوق و بیمه کارگران ورشکستگی خود را اعلام کنند”.

عضو  شورای اسلامی کارخانه  قند فسا با بیان اینکه در حال حاضر مسئولان کارخانه در حال تعمیرات کارخانه هستند، همچنین گفت: “تعمیرات کارخانه حدود دو الی سه ماه زمان می برد”.

به گفته وی در حال حاضر تولید کارخانه قند فسا متوقف شده است.

تجمع نیروهای قراردادی آموزش و پرورش

به گزارش مهر، امروز یکشنبه ۳ شهریورماه ۱۳۹۸، جمعی از نیروهای قراردادی آموزش و پرورش، نسبت به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

یکی از معترضان در خصوص مطالباتشان گفت: “ما قراردادی های آموزش و پرورش چندین سال است که وارد آموزش و پرورش شده ایم اما استخدام نشده ایم در حالیکه حق التدریس ها و نیروهای ساعتی و نهضتی ها تبدیل وضعیت شده اند. امروز از سراسر ایران نیروهای قراردادی حضور دارند. خواسته ما این است که تبدیل وضعیت شویم و حقوق و مزایایی مانند باقی معلمان داشته باشیم.”

وی ادامه داد: “امروز از سراسر ایران نیروهای قراردادی حضور دارند. خواسته ما این است که تبدیل وضعیت شویم و حقوق و مزایایی مانند باقی معلمان داشته باشیم”.

وی همچنین گفت: “تجمع کنندگان امروز پیش از این در مقابل اداره های آموزش و پرورش استانشان تجمع کرده و درخواست خود را مطرح کردند اما به نتیجه نرسیدند”.

هرانا

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا