گوناگون

محمدجواد ظریف: نیازی به بستن تنگه هرمز نیست

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه حکومت اسلامی، گفته است که با رئیس‌جمهوری فرانسه درباره «حفظ آزادی کشتیرانی» صحبت کرده و «نیازی به بستن تنگه هرمز نیست»…
به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف در پاسخ به این پرسش که چرا ایران در توافق هسته‌ای باقی مانده است، گفت:، چون برجام یک توافق جامع بر سر مسئله هسته‌ای است که با چشمان باز منعقد شد. ما می‌دانستیم که نمی‌توانیم به یکدیگر اعتماد کنیم. این توافق بر پایه بی‌اعتمادی متقابل منعقد شد. ما سازوکار‌هایی را تعیین کردیم که در صورت تخطی از مفاد توافق، از آن‌ها استفاده کنیم. حال نیز ما داریم از آن سازوکار‌ها استفاده می‌کنیم تا مجبور به ترک برجام نشویم.پیش از این برخی مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی تهدید کرده بودند که در صورت عدم تامین منافع ایران و ناتوانی در فروش و صدور نفت، اقدام به بستن تنگه هرمز خواهند کرد.

اما ظریف امروز اعلام کرد: «خلیج فارس نیازی به ائتلاف ندارد» و آمریکا را متهم به «مردم آزاری» و «دزدی دریایی» کرد.

بدنبال حملات به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان و همچنین در پی اقدام ماه گذشته ایران در توقیف نفتکشی با پرچم بریتانیا در آب‌های منطقه، آمریکا طرح تشکیل ائتلاف برای رفت‌وآمد امن کشتی‌ها در خلیج فارس و آبراه هرمز را مطرح کرد.

تاکنون بریتانیا،‌ استرالیا، بحرین و اسرائیل برای پیوستن به این ائتلاف اعلام آمادگی کرده‌اند. وزیر خارجه آمریکا گفته است واشینگتن از ۶۰ کشور برای پیوستن به ائتلاف دعوت کرده است.

وزیرخارجه ایران گفته است «ورود ناوهای خارجی به این تنگه تنها باعث ناامنی خواهد شد» و «آمریکا این ائتلاف را تشکیل داده تا اشتباهات خودش را جبران کند».

دولت آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها می‌داند و برای طراحی «ساختار امنیت دریانوردی بین‌المللی»، اقدام به تشکیل این ائتلاف کرده است.

تهران دست داشتن در این حملات را تکذیب کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا