ورزشی

محرومیت خبرنگاران ورزشی با کدام قانون؟

رییس فدراسیون فوتبال در تازه‌ترین اظهار نظر اعلام کرده که این فدراسیون خبرنگارانی که در نشست‌های خبری لیگ، “سوال‌های بی‌ربط” بپرسند را تا ۴ سال از فعالیت در فوتبال محروم خواهد کرد.

آیا اظهارنظر رییس فدراسیون فوتبال قانونی است؟

به گزارش ایسنا، فدراسیون فوتبال ایران در طول یک سال گذشته با کش و قوس‌های فراوانی روبه‌رو بوده، موضوع اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، بی‌نظمی‌ها و آشوب‌ها در هفته‌های پایانی لیگ برتر، بحران فینال جام حذفی و موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها از ماجراهایی است که مدیریت در فدراسیون فوتبال را دچار چالش کرده است، اما در تازه‌ترین اتفاق رییس فدراسیون فوتبال در اظهارنظری جنجالی گفته، “فدراسیون فوتبال می‌تواند خبرنگارانی را که در نشست‌های خبری سوال‌های بی‌ربط بپرسند را تا چهار سال از فعالیت در حوزه خبرنگاری فوتبال محروم کند”. موضوعی که مهدی تاج، اصرار دارد براساس مقررات کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفاست.

طرح این موضوع از سوی بالاترین مقام اجرایی فوتبال ایران همزمان با چالش‌های این فدراسیون در راه برگزاری بدون مشکل مسابقات لیگ و اجرای درست عدالت انضباطی در ناهنجاری‌های مدیریتی و اجرایی فوتبال سرآغازی برای ایجاد یک چالش تازه شده است.

روز یک‌شنبه ۳ شهریور کارگاه یک روزه قوانین رسانه‌ای در فوتبال به همت فدراسیون فوتبال ایران و کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار شد و نماینده AFC در این کارگاه با تشریح مقررات رسانه‌ای فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا تلاش کرد چارچوب‌ها، محدودیت‌ها و معذوریت‌ها فعالیت رسانه‌ها بر اساس مقررات فوتبال را برای نمایندگان رسانه‌ها تشریح کند اما او در هیچ بخش از سخنانش موضوع “طرح سوالات بی‌ربط و محرومیت خبرنگاران” را مطرح نکرد، موضوعی که با مراجعه به مقررات رسانه‌ایی فیفا و AFC نیز اثری از آنچه مهدی تاج بیان کرده دیده نمی‌شود.

مقررات رسانه‌ای AFC و FIFA چه می‌گویند

براساس مقررات سال ۲۰۱۹ AFC برای برگزاری رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و در بخش رسانه‌ای این مقررات، هیچ اشاره‌ای به محرومیت خبرنگاران درپی طرح پرسش‌های بی‌ربط از مربیان در نشست‌های خبری دیده نمی‌شود.

مقررات رسانه‌ای AFC و فیفا البته در مواردی برای محروم کردن خبرنگار از رویدادهای آتی چارچوب‌هایی دارد و آن هم به جایی برمی‌گردد که خبرنگاری تخلفات محرزی در جریان برگزاری رقابت‌های فوتبالی در موضوع ضبط ویدئویی یا پخش آنلاین رقابت‌ها و یا نشست‌های خبری انجام دهد که این مهم تخطی از مقررات حق پخش تلویزیونی فوتبال محسوب می‌شود و خبرنگار مربوطه پس از تذکر، تکرار و گزارش نماینده رسمی رقابت‌ها در “لیست سیاه” قرار می‌گیرد که این موضوع می‌تواند تبعاتی برای خبرنگار و رسانه مربوطه داشته باشد.

این تبعات تنها در موضوع مذکور و بر اساس مقررات فیفا، محرومیت حداکثر ۴ ساله از حضور در رویدادهای مهم فوتبالی برای رسانه و خبرنگار متخلف را به همراه خواهد داشت.
طبق مقررات کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز این تنبیه حداکثر ۲ ساله خواهد بود.

جالب اینکه این تنبیه یا محرومیت هیچ ارتباطی با “طرح پرسش‌های بی ربط” در نشست‌های خبری ندارد و مقررات ای اف سی و فیفا هیچ جا به محرومیت خبرنگار به واسطه طرح پرسش‌های بی‌ربط در نشست‌های خبری و به دنبال آن محرومیت خبرنگاران اشاره نکرده‌اند.

نکته مهم این است که بر اساس مقررات بین‌المللی فعالیت رسانه‌ای در فوتبال و بر خلاف اظهارت مهدی تاج، خبرنگاران در نشست‌های خبری حق دارند هر پرسشی را مطرح کنند و تنها این وظیفه مدیر رسانه‌ای تیم‌هاست که به سرمربی درباره پاسخ دادن یا ندادن به این سوال مشورت دهد.حتی در این میان و در مواردی که زبان گفتاری متفاوت است، مترجم و یا مدیر رسانه‌ای حق سانسور پرسش‌های مطروحه را ندارد…

سوال این است که فدراسیون فوتبال چگونه و بر اساس کدام قانون می‌تواند به خبرنگاری که به قول مهدی تاج پرسشی بی‌ربط را در نشست خبری مطرح کرده است تا ۴ سال محرومیت از فعالیت در شغل خبرنگاری در حوزه فوتبال را بدهد؟ مصداق آیین نامه‌ای رییس فدراسیون فوتبال در این اظهارنظر چه بوده است؟

آیا فدراسیون فوتبال در موضوع تخلفات اداری مکرر در حوزه‌های مختلف اجرایی و تخلفات محرز در برگزاری رقابت‌های فوتبالی و تخلفات مالی که پرونده‌های آن در محاکم انضباطی فدراسیون مفتوح است نیز چنین رویکرد قاطعی را در پیش خواهد گرفت؟

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا