گوناگون

جام زهر یکبار دیگر پر شد

حسن روحانی در واکنش به خبر دیدار حتمالی وی با ترامپ با اشاره به پذیرش نه ساختن بمب اعلام کرد: «اگر راست می گویید نگرانی شما فقط سلاح اتمی است، این نگرانی برطرف شده است، پس اولین قدم را بردارید» …
واکنش روحانی و ظریف به خبر دیدار با ترامپ

روحانی امروز به خبر دیدار احتمالی با رئیس جمهور آمریکا وانش نشان داد و گفت: هرگونه تحول در رفتار ما با آن‌هایی که تحریم کردند، از توبه آن‌ها آغاز می‌‌شود.

روحانی گفت: بدون برگشت از تحریم، قفل تعامل باز نخواهد شد. دنبال حل مشکلات از روال منطقی هستیم؛ نه عکس انداختن. اگر کسی بخواهد با حسن روحانی عکس بگیرد باید همه تحریم‌ها را بردارد.

از سوی دیگر ظریف که در چین بسر می برد گفته: دیدار روحانی و ترامپ قابل تصور نیست. با آمریکا حتی اگر تحریم‌ها را هم لغو کند، مذاکره دوجانبه‌ نخواهیم کرد.

این در حالیست که اظهارات دیروز رئیس جمهور فرانسه و خبرها و شایعات پیرامون آن باعث تشدید مناقشات در داخل حکومت شده است.

روزنامه کیهان، ارگان چماقداران متصل به خامنه‌ای  روز سه شنبه با عنوان آقای روحانی مگر دیوانه‌ایم نوشت: آقای روحانی فرموده‌اند؛ اگر بدانم با کسی ملاقات کنم که نتیجه آن آبادانی کشور باشد، از ملاقات دریغ نمی‌کنم! خب، اگر منظورتان ملاقات با ترامپ باشد که اولاً به‌قول خودتان «دیوانگی» است! و ثانیاً بارزترین نتیجه ملاقاتها و مذاکرات شما با آمریکا، برجام بوده است که هیچکس- تأکید می‌شود که هیچکس- نمی‌تواند در فاجعه‌آمیز بودن آن کمترین تردیدی داشته باشد. تازه، برجام نتیجه ملاقاتها و مذاکرات شما با اوباما بود که او را «رئیس‌جمهور مؤدب»! آمریکا می‌دانستید و تیم هسته‌ ای کشور مان در تماس و رابطه با تیم حریف تا آنجا پیش رفته بودند و با هم خاله و خواهر‌زاده شده بودند که یکدیگر را با نام کوچک صدا می‌کردند و عکس نوه‌های خود را به هم نشان می‌دادند! اما، نتیجه چه بود؟ فاجعه برجام و کلاه گشادی که با دست شما بر سر ملت گذاشتند. حالا بفرمایید کجای آن برای کشور «آبادانی»! درپی ‌داشت که ادامه آن داشته باشد؟!

احتمال نرمش قهرمانانه جدید

احمد زیدآبادی در یادداشت کوتاهی نوشت: محتوای کنفرانس خبری رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه متعاقب اعلام آمادگی حسن روحانی برای دیدار با “هر کسی” به نظرم نشان از تحول بسیار بزرگی در جهت‌گیری سیاسی دولت ایران دارد.

برای تحلیل ماجرا باید منتظر موضع‌گیری جناح مقابل دولت ماند. با این حال، اگر تحولات اخیر، با چراغ سبز علنی و رسمی کلیت نظام همراه شود، دنیای تازه‌ای برای ایران در حال ظهور است ولی اگر بدون هماهنگی آنها صورت گرفته باشد توفانی داخلی در انتظار کشور است.

منظور روحانی چه کسی است؟

زیدآبادی نوشت: حسن روحانی گفته است که “اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه، کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم.”

خب منظورِ رئیس جمهور چه کسی است؟ آیا منظور دونالد ترامپ است؟ اگر منظورش اوست پس ظاهراً جمهوری اسلامی از موضع عدم مذاکره با دولت ترامپ عدول کرده است!

اما اگر منظورش ترامپ نیست، این نوع ابهام‌افکنی در جامعه چه سودی دارد؟ شاید گفته شود به قصد نوعی استمزاج از جناح رقیب خود است!

اگر اینطور باشد به نظرم روحانی در حال قماری بزرگ است. اگر او بدون تأیید رسمی و علنی جناح رقیبش وارد چنین میدانی شود، جز دردسر و اتهام، نصیبی نخواهد برد!

به گزارش اسپوتنیک مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی روز دوشنبه خود در کنفرانسی در واشنگتن در این خصوص تاکید کرد.

معاون رئیس جمهور آمریکا گفت: ایالات متحده و نیروهای مسلح آماده دفاع از منافع خود وهمچنین کارکنان و شهروندان خود در منطقه هستند. ما تقابل با نفوذ مخرب رژیم ایران را ادامه می دهیم. ما فشار بر اقتصاد آنها را ادامه میدهیم. رژیم ایران نباید خویشتن داری آمریکا را با نبود قاطعیت و اراده اشتباه بگیرد.

مایک پنس همچنین با شرح تلاش‌های دولت پرزیدنت ترامپ برای قطع بودجه جمهوری اسلامی در حمایت از تروریسم گفت دیگر پولی به ملاها در ایران نمی‌رسد تا حامی تروریسم باشند.

وی افزود: ما کمپین فشار خداکثری را راه انداختیم. توانایی رژیم ایران در تامین بودجه برای فعالیت‌های متخاصم کم شده است. دیگر پول نقدی برای ملاها در ایران در کار نیست.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=16&v=MUDOCEVphTs

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا