بین‌المللی

با هدف نظامی‌سازی فضا؛ ترامپ تشکیل فرماندهی فضایی آمریکا را اعلام کرد

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تلاش‌های این کشور برای نظامی‌سازی فضا، با ایجاد «فرماندهی فضایی ایالات متحده» تشکیل نیروی فضایی نظامی واشنگتن را اعلام کرد.

ایرنا؛ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بامداد جمعه تشکیل رسمی نیروی فضایی نظامی موسوم به «فرماندهی فضایی ایالات متحده» را به عنوان یکی از ستادهای فرماندهی ارتش این کشور اعلام کرد.

ترامپ علت تشکیل این نیرو را «نظامی کردن مدارهای زمین ازسوی دشمنان آمریکا با فناوری‌های جدید که ماهواره‌های آمریکایی را هدف قرار می‌دهند» عنوان کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرد که واشنگتن از این پس همچون زمین، دریا و آسمان، فضا را نیز منطقه‌آی مستقل تحت نظارت این فرماندهی نظامی جغرافیایی شناسایی می‌کند.

ترامپ خردادماه سال گذشته به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) دستور داد که «نیروی فضایی» را به عنوان ششمین شاخه نیروهای مسلح این کشور تاسیس کند.

پنتاگون پیش از این هم به دستور کنگره این کشور، مشغول مطالعه روی امکان پیاده‌سازی این ایده بود. گمانه‌زنی‌ها در این رابطه به طور جدی از سال ۲۰۱۷ آغاز شد و به سرعت مورد مخالفت مقام‌های نیروی هوایی آمریکا قرار گرفت.

فرماندهان این نهاد که مسئولیت نزدیک به ۸۰ درصد از فعالیت‌های فضایی آمریکا را بر عهده دارند، گفته‌اند که تاسیس یک نیروی جدید تنها به افزایش بوروکراسی غیرضروری منجر خواهد شد.

رقابت در عرصه فضایی سابقه ای چند ده ساله دارد و از زمان پرتاب نخستین ماهواره به فضا تا به امروز، عمدتا میان آمریکا و روسیه (شوروی سابق) در جریان بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا