حقوق بشر

تشدید فشارهای نهادهای امنیتی بر فعالان سیاسی و مدنی

در پی افزایش فشارهای نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، اداره نظارت بر اماکن عمومی استان اردبیل، روز چهارشنبه ششم شهریور ۱۳۹٨، مغازه تعمیرات طلا در بازار «مجیدیه» اردبیلٰ متعلق به «علی لسانی»، فرزند «عباس‌لسانی»، زندانی سیاسی و مدنی را پلمپ کرد….
به گزارش ایرا وایر، فشارهای اقتصادی از سوی نهادهای امنیتی بر خانواده لسانی محدود به این پدر و پسر نبوده است؛ «موسی قاسمی»، داماد این خانواده نیز چندی پیش از پیمان‌کاری پروژه «دانشگاه محمد باقر» کنار گذاشته شده است و قراردادش را لغو کرده‌‌اند.

عباس لسانی آذرماه سال گذشته، پس از دریافت اخطار پلمپ مغازه تعمیرات طلای پسرش، در مصاحبه با خبرگزاری «هرانا» گفته بود: «این گونه فشارها بر روی فعالان ترک طی سالیان اخیر بارها رخ داده است. پلمپ محل کسب علی به دلیل نسبت با من و فعالیت‌های خودش، تنها نمونه‌ای از این قبیل فشارها است. علی حدود ۱۸ ماه قبل اقدام به راه‌اندازی مغازه تعمیرات طلا کرده و هم‌زمان برای دریافت پروانه کسب این محل نیز اقدام کرده است. با توجه به این که هیچ گونه دلیلی برای ندادن پروانه کسب وجود ندارد و اظهارات رییس اتحادیه این صنف مبنی بر این که از سال ۹۶ بارها از اداره اطلاعات فشار آورده‌اند که دستور پلمپ این محل کسب را صادر کند، مشخص است که تنها دلیل برای این عمل، صرفا فشار آوردن از هر طریقی به خانواده و نهایتا به خود من است.»

او در ادامه همین گفت‌وگو، با اشاره به لغو قرارداد موسی قاسمی با پروژه دانشگاه محمدباقر، گفته است: «از طرف دیگر، داماد من نیز که به عنوان پیمان‌کار در پروژه دانشگاه محمدباقر در تهران مشغول به فعالیت بود، طی روزهای اخیر از ادامه فعالیت خود منع و اخراج شده است.»

عباس لسانی، فعال مدنی، شاعر و نویسنده‌ اردبیلی و یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های حرکت‌های هویت طلبانه در بین ترک‌های ایران است. او معتقد است باید در حفظ زبان، فرهنگ و روح ملی در میان آذربایجانی‌ها تلاش کرد. عباس لسانی به دلیل فعالیت‌های مدنی، بارها زندان و تبعید را تجربه کرده است.
اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه یکی از دلایل بازداشت این فعال مدنی ترک بوده است.

۱۸ شهریور سال ۱۳۹۰، در اعتراضات خیابانی به خشک شدن دریاچه ارومیه و تصویب نشدن طرح دوفوریتی آب‌رسانی به این دریاچه بازداشت شد و مطابق اعلام قبلی مبنی بر اعتصاب غذا در صورت بازداشت، دست به اعتصاب غذا زد. او پس از ۱۶ روز، اعتصاب غذای خود را به دلیل شرایط جسمی وخیم پایان داد و بعد از ۵۵ روز آزاد شد.

نیروهای امنیتی این فعال مدنی را تیر ۱۳۹۴ هنگام مراجعه به محل کار بازداشت و به زندان اردبیل منتقل کردند. او که در اعتراض به عدم رعایت اصل ۱۶۸ «قانون اساسی» برای تشکیل جلسات دادگاه به صورت علنی، در هیچ یک از سه جلسه دادگاه شرکت نکرده بود، پنجم اردیبهشت همان سال از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب شهر اردبیل به ریاست قاضی «اسدپور»، به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

با این حال، لسانی در آبان همان سال، زمانی که در حال گذراندن دوره محکومیت یک ساله خود در زندان اردبیل بود، بدون اطلاع قبلی به زندان شیراز انتقال یافت. «رقیه علیزاده» با تاکید بر شرایط جسمانی نامساعد همسرش به دلیل اعتصاب غذا، به «هرانا» گفته بود: «تبعید همسرم به شیراز غیرقانونی است. در حکم صادر شده علیه ایشان نیز تبعید وجود ندارد و به دلیل اعتراضات خواسته‌اند او را تنبیه کنند.»

عباس لسانی ۱۱ تیر ۱۳۹۷ نیز در محل کارش توسط مأمورین امنیتی بازداشت و پس از اعلام قرار نیابت از حوزه قضایی آذربایجان ‌شرقی، توسط دادیاری اردبیل به اداره اطلاعات شهر تبریز انتقال داده شده بود. دادیار شعبه ١٢ دادسرای عمومی و انقلاب آذربایجان شرقی اتهام «اقدام به تبلیغ علیه نظام از طریق سخن‌رانی در مراسم خاک‌سپاری حسن دمیرچی» را به او تفهیم کرده بود. لسانی پس از ١٢ روز بازداشت، روز شنبه ٢٣ تیر به قید وثیقه ۵٠ میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.
حسن دمیرچی از استادان موسیقی سنتی و از فعالان مدنی آذربایجان بود.

عباس لسانی در تاریخ ۲۵ دی‌ ۱۳۹۷، در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز که پس از اعتراض وی به نحوه دادرسی و درخواست واخواهی مجدد پرونده او تشکیل شده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شد.

او در زمان آخرین حضورش در زندان که هنوز هم ادامه دارد، در ۱۷ تیر ۱۳۹۸، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل بابت اتهام «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» به هشت سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهر یزد محکوم شده است. این اتهام که مصادیق آن مشخص نیست، پیش از تشکیل دادگاه، به وی تفهیم نشده بود. بر اساس این دادنامه، عباس لسانی از بابت اتهاماتی که پیش از این در کیفرخواست او مطرح و به وی تفهیم شده بود، تبرئه شده است.

«تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخن‌رانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام»، «تشکیل، اداره و عضویت در گروه گاماج (شاخه اصلی)» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن به واسطه مصاحبه با مجامع و رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم»، سه عنوانی بوده که دادگاه بدوی در ارتباط با آن‌ها، موفق به اثبات و ارایه سند محکم نشده و حکم بر برائت لسانی داده است.

عباس لسانی از تاریخ ششم خرداد امسال در اعتراض به ممانعت مسوولان زندان از دست‌رسی وی به خلاصه پرونده که توسط وکیلش تهیه و برای او به زندان ارسال شده بود، دست به اعتصاب غذا زد و در تاریخ ۲۵ خرداد، هم‌زمان با دومین جلسه دادگاه، به اعتصاب خود پایان داد.

اخبار فشارهای نهادهای امنیتی بر خانواده لسانی در حالی منتشر می‌شوند که روز گذشته دادگاه دو تن دیگر از فعالان مدنی ترک به نام‌های «میرموسی ضیا گرگری» و «سجاد شهیری»، به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» در شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری شهرستان نقده (۱۰۳ جزایی سابق) برگزار شده است.

این دو نفر اول تیر ۱۳۹۸ به فاصله چند ساعت از هم در شهر نقده بازداشت و به اداره اطلاعات شهرستان ارومیه منتقل شده بودند. آن‌ها هر کدام با تودیع قرار وثیقه ۸۰ میلیونی، بعدازظهر روز سه‌شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ آزاد شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا