گوناگون

راست افراطی در پی پیروزی در انتخابات ایالتی آلمان

این آخر هفته در حالی دو انتخابات ایالتی در آلمان برگزار می‌شود که ناظران از احتمال موفقیت راست افراطی و ناکامی دیگری برای احزاب سنتی این کشور خبر می‌دهند.
حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD) که از منتقدان سرسخت مهاجرت و از مخالفان عضویت در اتحادیه اروپا به شمار میرود، شانس این را داراست که در دو ایالت براندنبورگ و زاکسن (ساکسونی) به پیروزی دست یابد.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن هستند که حزب آلترناتیو برای آلمان در ایالت زاکسن رقابتی شانه به شانه را با حزب حاکم دموکرات مسیحی برگزار خواهد کرد. گمانه زنی‌ها همچنین میگویند راست افراطی در ایالت براندنبورگ موفق به شکست احزاب رقیب خواهد شد و حزب دموکرات مسیحی با تنها ۱۸ درصد آرا در مکان دوم قرار خواهد گرفت.

پیروزی راستگرایان افراطی در انتخابات پیش رو می‌تواند دولت ائتلافی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، را بار دیگر متزلزل کند. نتایج ضعیف حزب حاکم دموکرات مسیحی در جریان انتخابات محلی پیشین انتقاداتی را متوجه صدراعظم این کشور کرده است.

در انتخابات جاری مسائل اقتصادی و اجتماعی که آلمان را پس از یکپارچگی در سال ۱۹۹۰ دچار شکاف کرده است با شدت بیشتری طرح شده‌اند.

رای‌گیری روز یکشنبه آینده دقیقا یک هفته پیش از سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین و اتحاد آلمان شرقی و غربی انجام می‌شود.

یورو نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا