حقوق بشر

بازداشت فعال کارگری توأم با خشونت فیزیکی

آرام زندی، از فعالان کارگری ساکن سنندج شب گذشت توسط مأموران اداره اطلاعات این شهر «توأم با خشونت شدید فیزیکی» بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شد….
به گزارش منابع آگاه، «در پی این بازداشت و خشونت های انجام گرفته از سوی ماموران امنیتی مادر این فعال کارگری به دلیل فشارهای عصبی وارده و سابقه بیماری قلبی به بیمارستان منتقل‌شده است.»

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز گذشته چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸، آرام زندی از فعالان کارگری سنندج، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی جهت بازجویی منتقل شد.

بر اساس این گزارش مریم میرکی (دایه مریم) در زمان بازرسی منزل و به دلیل آنچه خشونت مأموران امنیتی عنوان‌شده است به اثر فشارهای عصبی وارده و سابقه بیماری به بیمارستان تأمین اجتماعی سنندج منتقل‌شده و هم‌اکنون تحت درمان در بخش مراقبت های ویژه این بیمارستان بسر می برد.

مهرداد امین وزیری، فعال کارگری اهل سنندج در این رابطه به کمپین گفت: «شب گذشته آرام زندی، هنگام مراجعه به منزل مادرش توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت سپس منزل وی مورد بازرسی قرار می گیرد.»

این فعال کارگری در ادامه افزود: «به دلیل «خشونت‌های فیزیکی» در هنگام بازداشت آقای زندی و بازرسی منزل از سوی نیروهای امنیتی و برخوردهای شدیدی که انجام‌گرفته بود، حال عمومی دایه مریم مادر آقای زندی به دلیل سوابق بیماری‌های قلبی و استرس‌های ناشی از این اتفاق، وخیم و به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان تأمین اجتماعی سنندج منتقل شده است.»
***

بیش از چهل فعال کُرد تحت فشار برای اعتراف

شبکه حقوق‌بشر کردستان در گزارشی اعلام کرد در حال حاضر بیش از ۴۰ فعال کرد بازداشت شده برای «اعتراف» تحت «بازجویی و فشار» قرار دارند.

به گزارش صدای آمریکا به نقل از این نهاد حقوق‌بشری، این افراد که در شهرهای مختلف کردستان بازداشت شده‌اند، در حال حاضر در بازداشت‌گاه اداره اطلاعات سنندج به سر می‌برند.

کردستان در ماه‌های اخیر شاهد بازداشت و بازجویی تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی این منطقه بوده است.

در حال حاضر دست‌کم ۲۲ نفر به اتهام «همکاری با احزاب اپوزیسیون کرد» در بازداشت و تحت فشار هستند. گفته می‌شود نیروهای امنیتی از آن‌ها خواسته‌اند مصاحبه‌های تلویزیونی علیه احزاب کرد انجام دهند.

علاوه بر آن‌ها بیش از ۲۰ شهروند کرد اهل سنت هم به اتهام «فعالیت‌های مذهبی» بازداشت شده‌ و تحت فشار قرار دارند.

طی ماه‌های گذشته همچنین دست‌کم ۲۰ نفر از فعالان محیط زیست در کردستان که عمدتا از اعضای شاخه کردستان حزب وحدت ملی بودند، از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا