اخبار

نشست کشورهای اروپایی درباره برجام

هلسینکی پایتخت فنلاند میزبان وزرای خارجه آلمان، فرانسه ،انگلیس و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره شیوه حفظ توافق هسته‎‌ای با ایران است.

اتحادیه اروپا: تراکنش‌های مالی از طریق اینستکس در حال انجام است؛ اجرای کامل کانال مالی با ایران زمان بر است

خبرگزاری مهر،‌ «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان نشست غیر رسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در «هلسینکی»، پایتخت فنلاند اعلام کرد: اولین معاملات اینستکس هنوز به اتمام نرسیده است و زمان بسیار زیادی می‌برد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی از زمان بر بودن اجرای کانال مالی مشترک با ایران موسوم به اینستکس سخن گفته که پیش از این از نهایی شدن این کانال مالی خبر داده بود.در عین حال موگرینی با تاکید دوباره بر حفظ و اجرای کامل برجام، به تنش‌های اخیر در خلیج فارس نیز اشاره کرد و گفت که اتحادیه اروپا خواستار کاهش تنش‌ها و بازگذاشتن درب های گفتگو است.موگرینی همچنین موضع رسمی اتحادیه اروپا را بر پایه احترام به نظم و قوانین بین‌المللی و آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز عنوان کرده است.

برگزاری نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در فنلاند همزمان با بیانیه روز گذشته فدریکا موگرینی بوده است که او در آن بیانیه نیز ضمن تاکید بر حفظ برجام، افزوده بود که این توافق نباید قربانی توافقات دیگری با آمریکا شود.نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در آستانه پایان مهلت ایران به کشورهای اروپایی برای انجام تعهدات‌شان در برجام بوده است.پیشتر ایران اعلام کرده بود در صورت عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، بخشی از تعهدات خود در برجام را در سومین مرحله کاهش خواهد داد.

همچنین به گزارش ایرنا – مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد که اروپا از هرگونه تلاشی برای حفظ توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) و اقدامات مکمل آن حمایت می کند .به گزارش خبرگزاری رویترز از هلسینکی محل برگزاری نشست غیررسمی وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی، موگرینی به خبرنگاران گفت اتحادیه اروپا ضمن ادامه تلاش ها برای حفظ توافق جامع (هسته ای) سال ۲۰۱۵ قدرت های جهانی با ایران، از هر پیشرفتی در ورای برجام برای حفظ آن نیز استقبال می کند.

موگرینی گفت: “وظیفه من حفاظت از اجرای کامل توافقات موجود است، اما چنانچه قرار باشد اقدامات دیگری نیز بر اساس برجام و برای تکمیل آن شکل گیرد، اتحادیه اروپا از آن اقدامات استقبال می کند”.موگرینی و امضا کنندگان اروپایی برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) در این نشست که به فاصله اندکی پس از نشست سران گروه هفت در فرانسه برگزار شد، مواردی که در همین رابطه در دیدار سران این کشورها در شهر “بیاریتز” مطرح شده، را پیگیری می کنند…

وزیردفاع فرانسه از مأموریت اروپایی دیده بانی و مراقبت دریایی در خلیج فارس حمایت کرد

ار اف ای فارسی – فلورانس پارلی در باره “عملیات سانتینل”آمریکا در خلیج فارس گفت ؛ ما نمی‌خواهیم درائتلافی باشیم که کشتی‌ها را همراهی می‌کند. اوهمچنین گفت برخی از کشورهای اروپای برای تأمین یک حضور بازدارنده، خواستار استقرار امکانات اروپایی در منطقه هستند.فلورانس پارلی کمی پیش از آغاز نشست غیر رسمی وزرای دفاع اتحادیه اروپا در هلسینکی، پایتخت فنلاند گفت:«ما نمی خواهیم درائتلافی حضور داشته باشیم که کشتی ها را همراهی می کند، اما می خواهیم یک حضور بازدارنده را در منطقه تأمین کنیم.»

خانم پارلی به طور ضمنی حمایت فرانسه از فکر استقرار یک مأموریت اروپاییی دیده بانی و مراقبت دریایی در منطقه را تأیید کرد. او در این راستا به این موضوع اشاره کرد که شمار کشورهای اروپایی که تا کنون حاضر هستند در چنین مأموریتی مشارکت کنند، از تعداد انگشت های یک دست هم کمتر است. اما فلورانس پارلی گفت که در جریان گردهم آیی درهلسینکی تلاش خواهیم کرد که کشورهای بیشتری به این مأموریت اروپایی بپیوندند.

وزیر دفاع فرانسه تأکید کرد که « این مأموریت اروپایی با اتکا به امکانات موجود که بهترین استفاده از آن به عمل آید، انجام خواهد شد.» او گفت:« فرانسه حضور دائمی یک ناوشکن را در منطقه تأمین می کند.»خانم پارلی تصریح کرد: «هدف، تضمین آزادی کشتیرانی و امنیت کشتی ها در این منطقه حیاتی برای حمل و نقل نفت و سایر هیدرو کربورها است.»

استقبال آلمان از آمادگی آمریکا برای مذاکره 

خبرگزاری مهر، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت برلین از نشانه‌ها مبنی بر اینکه آمریکا به بحث پیرامون برجام راغب‌تر شده استقبال می‎کند و هر کشوری از جمله ایران باید برای گذر از این بن‌بست همکاری کند.وی در این باره افزود: هرچیزی که به تنش‎زدایی منجر شود؛ مفید است. هیچ یک از طرفین خواهان جنگ نیست. لازم است مراقب وضعیت در تنگه هرمز باشیم واینکه می‌خواهیم حتی‎الامکان به حد اعلای یکپارچگی در اتحادیه اروپا برسیم. وی ادامه داد: همه باید در تنش‌زدایی از منطقه سهیم باشند و ما هم می‌خواهیم به نوبه خود نقشی ایفا کنیم…

تاکید انگلیس بر تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز

به گزارش خبرگزاری مهر، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس در جریان نشست روز جمعه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در شهر «هلسینکی»، پایتخت فنلاند اعلام کرد که توافق هسته‌ای با ایران لازم است تا به روال عادی خود بازگردد.وزیر خارجه انگلیس که با همتایان آلمانی و فرانسوی خود گفتگو می‌کرد، همچنین با تاکید بر تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز، مدعی لزوم حفاظت از ناوبری و کشتیرانی بین‌المللی در تنگه هرمز شد…

عراقچی: مذاکره ما بر سر تامین خواسته های مشخص از اروپایی هاست

ایرنا- معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: مذاکره ما بر سر تامین ۱۱ خواسته مشخص جمهوری اسلامی ایران با اروپایی ها است و با آمریکا مذاکره نمی کنیم.عباس عراقچی در بخش خبری شبکه اول سیما اظهار داشت: برای اینکه ۱۱ خواسته ایران از سوی اروپا بر اساس برجام تامین شودا باید کانال مالی فراهم شود زیرا هر فعالیتی نیاز به کانال مالی دارد.وی یادآور شد: درباره فروش نفت حرف ما مشخص است؛ به اروپایی ها اعلام کردیم یا نفت بخرید یا اگر نمی توانید به میزان فروش نفت ایران اعتبار در اختیار ما قرار دهید و به نوعی نفت ایران را پیش خرید کنید.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: اینکه خواسته ایران در خصوص فروش نفت فراهم شود بر عهده اروپا است و آنها باید فرمول های این موضوع را فراهم کنند. در اینصورت ما می توانیم به برجام ادامه دهیم در غیراینصورت ۱۰ روز دیگر به مسیر مشخص شده ادامه می دهیم…عراقچی گفت: رییس جمهوری دراین باره واضح صحبت کرده است؛ ما برای منافع خود ممکن است مذاکره کنیم حتما درست است و هرجا منطق مذاکره حکم کند گفت وگو می کنیم اما مراعات کامل در این زمینه وجود دارد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا